Jump to content

Anvelope 320d F30


pilifica

Recommended Posts

Salut! As dori si eu niste pareri referitoare la anvelope de iarna ptr un bmw 320d. Marimi anvelope : 205/60/16.

 

Am primit cateva sfaturi insa nu stiu ce sa aleg :

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Michelin/Alpin-5.htm

 

http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Continental/WinterContact-TS-850-P.htm

 

Ce alte idei mai aveti? Orice parere este bine-venita!

 

Va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Am ambele cauciucuri din descrierea ta. La BMW am Michelin Alpin 5 iar la Mercedes Continental. Pot spune din proprie experienta ca BMW-ul a stat mult mai bine pe zapada decat Mercedesul si daca mergi in limita conditiilor meteo nu vei simti iarna. La Mercedes am avut mici probleme la plecarea de pe loc (se cam face wheel spin). Ca si exemplu intr-o dimineata aveam zapada in curte pana la proiectoare si din graba nu am stat sa fac partie si BMW-ul a iesit din prima (fara probleme). Ambele marci sunt destul de bune insa eu de fiecare data as alege Michelin Alpin 5 pentru ca m-am simtit mai in siguranta decat cu Continental.

 

In poza sunt la bunici, nu stiu cat de elocventa e imaginea insa a fost ceva...

post-71074-0-34452500-1473845967_thumb.jpg

Edited by OctavAndrei
Link to comment
Share on other sites

Salut! As dori si eu niste pareri referitoare la anvelope de iarna ptr un bmw 320d. Marimi anvelope : 205/60/16.

 

Am primit cateva sfaturi insa nu stiu ce sa aleg :

 

http://www.tyrerevie...lin/Alpin-5.htm

 

http://www.tyrerevie...ct-TS-850-P.htm

 

Ce alte idei mai aveti? Orice parere este bine-venita!

 

Va multumesc!

 

Esti chiar pe site-ul care trebuie,ai o gramada de teste acolo in dreapta de unde poti sa vezi care anvelopa este mai buna sau se potriveste stilului tau de condus.Unele teste chiar sunt facute pe masina ta deci.......spor la citit.

In completare as mai adauga ca eu dupa ce am citit o dupa-amiaza intreaga toate testele am ales anvelope diferite pe cele 2 punti .......for fun .

Link to comment
Share on other sites

Diferenta dintre ele cred ca este aproape imposibil de sesizat , doar sunt printre cele mai bune marci de anvelope, daca sunt folosite in conditii normale si cu CAP ambele sunt exceptionale. TS850 s-au comportat foarte bine pe sosea cu zapada de cativa cm(Vatra Dornei) si prin serpentine. Dar sunt convins ca si Michelin s-ar fi comportat exemplar.
Link to comment
Share on other sites

Știu ca e un procent din lĂŁțime, iar diferenta n-o fi chiar mare (aprox 10mm), dar sa le explici asta și celor de la rar, sunt curios ce pĂŁrere au.

Mie n-au vrut sa ĂŽmi de itp ul pt cĂŁ aveam 205/50r17,in loc de 225/45.

 

FĂŁrĂŁ supĂŁrare, dar aia de la reprezentanțĂŁ probabil nu aveau pe stoc alta dimensiune și au zis sa facĂŁ și ei un ban, ca nu multa lume cumpara anvelope cu adaos 50%.

 

DacĂŁ ai 2 dimensiuni de anvelopele omologate pentru mașinĂŁ, 205/60 și 225/55, cum sa recomanzi 215/55? Care e logica?

Edited by coldone
Link to comment
Share on other sites

Nu e cu suparare, oricum nu cumparam de la ei, doar mi-au aratat ce anvelope merg pe jantele mele. Mi-a parut rau ca nu am luat asa de vara, cautam de iarna atunci si oricum luam var mai ingusta pt iarna, de vara as fi vrut mai late dar deja luasem 205/60/r16.

 

Nu stiu care e logica, pur si simplu mi-a aratat monitorul si erau cele 2 dimensiuni in dreptul jantelor mele.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.