Jump to content

Turbo e46 FL


Recommended Posts

Salut baieti! A venit randul meu sa mi se strice turbina probabil...aveam impresia ca nu o sa mi se defecteze nimic niciodata, pt. ca de 2 ani de cand am masina n-am avut absolut nicio problema si motorul era ceas/farmacie, cum vreti sa spuneti...

 

Aseara am decuplat putin DSC-ul sa iau si eu o curba ca toti oamenii, dar nu am fortato foarte tare, cam pana la jumate sa zic...dupa ce am efectuat operatiunea, in 200 m, am observat ca nu mai lucreaza turbo... :(

Nu se mai aude ca intra la nicio turatie, e practic inexistent...furtune sparte nu am; ulei pe evacuare nu este, alte simptome nu prezinta, relantiul sta fix, se aude liniar, se tureaza corect si fara intreruperi pana la rosu; numai ca nu mai intra turbo!

 

Am pus putin laptopul sa vad ce imi arata..ce am observat este diferenta dintre "desired charge-air pressure" si "current charge-air pressure", adica in turatii "DESIRED-ul" creste la 1197, iar "CURRENT-ul" ramane la valori neschimbate aproape, de 955, nu urca la aceleasi valori, asa cum ar trebui, cu "desired-ul"; (am atasat cateva poze exemplificative)

 

Acum trei zile am schimbat furtunasul de vacuum din silicon sport intr-unul normal, dar nu oem. Este posibil sa se fi stricat doar pompita care da comanda sa intre turbo sau pur si simplu a 'decedat' turbo ???

 

De asemenea, as vrea sa va mai intreb ce inseamna "PWG poti 1" si "PWG poti 2", pentru ca imi arata eroare la acesti parametri sau ce sunt :)

cod motor: M47TUE

Masina e 320d FL

 

Va multumesc!

 

si pozele

 

poze

 

more:

 

+

 

:

Link to comment
Share on other sites

Nu, nu asta inseamna eroare. Erorile se numesc DTC (Diagnostic Trouble Code) si le poti citi de pe pagina dedicata erorilor ca fiind un cod de tipul Pxxxx, unde xxxx e un numar.

Orice abatere a unui paramentru peste un interval de timp bine definit se va concretiza in generarea si stocarea in ECU a unei erori specifice.

 

https://www.google.ro/search?client=ms-android-huawei&ei=727bV9nSN8HDgAaM1YioAw&q=diagnostic+trouble+code&oq=diagnostic+trouble+code&gs_l=mobile-gws-serp.3..0i71k1l5.34844.34844.0.35126.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-serp..1.0.0.RKMNHehnI8g

Edited by djtaotao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu, nu asta inseamna eroare. Erorile se numesc DTC (Diagnostic Trouble Code) si le poti citi de pe pagina dedicata erorilor ca fiind un cod de tipul Pxxxx, unde xxxx e un numar.

Orice abatere a unui paramentru peste un interval de timp bine definit se va concretiza in generarea si stocarea in ECU a unei erori specifice.

 

https://www.google.ro/search?client=ms-android-huawei&ei=727bV9nSN8HDgAaM1YioAw&q=diagnostic+trouble+code&oq=diagnostic+trouble+code&gs_l=mobile-gws-serp.3..0i71k1l5.34844.34844.0.35126.1.1.0.0.0.0.0.0..0.0....0...1c.1j4.64.mobile-gws-serp..1.0.0.RKMNHehnI8g

 

 

Am inteles! Si faptul ca sunt cu rosu si nu au aceleasi valori ce semnifica??

Link to comment
Share on other sites

Zona rosie e cea in care nu ar trebui sa varieze un parametru. Daca ramane in zona verde e ok. Oricum si daca ajunge in zona rosie pentru o scurta perioada de timp e foarte probabil sa nu se genereze eroare.

 

Nu semnific nimica daca nu au aceleasi valori. Doar valorile "current" si "desired" ar trebui sa varieze relativ in paralel.

Edited by djtaotao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zona rosie e cea in care nu ar trebui sa varieze un parametru. Daca ramane in zona verde e ok. Oricum si daca ajunge in zona rosie pentru o scurta perioada de timp e foarte probabil sa nu se genereze eroare.

 

Nu semnific nimica daca nu au aceleasi valori. Doar valorile "current" si "desired" ar trebui sa varieze relativ in paralel.

 

Am inteles :) Multumesc de raspuns :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

E cel mai intalnit defect cand nu mai merg turbinele. Nu se ingrijeste nici dracu' de starea furtunaselor de vacuum.

 

asa este :) eu am schimbat anul trecut toate furtunasele cu unele siliconice sport, si cele de la galerie, dar se pare ca mi-a scapat unul...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.