Jump to content

Chiptuning 120d 163cai


FunnyMan

Recommended Posts

n47 228HP,478NM pusi acolo de sus pana jos,pe dyno. DPF off si fara clapete,putina magie si la turbo,6hp19z cu convertizorul refacut si un strop de magie dintr-un 6hp26 sa tina mai multi nm. Masina s-a schimbat radical,trage de jos,harta e foarte liniara si nu e tras din el tot ce poate lasand o marja "safe" . Singurul lucru negativ : flansa de la cardan a tinut 1 luna,bucsa de amortizare a vibratiilor de la diferential a tinut 2h si ulterior 5 luni (urmeaza sa o schimb pe a2a si cred ca trec la modelul revizuit). In rest,toate bune.

Da un puf de fum la retrogradare in kickdown,in rest nimic spectaculos.

Ah si i-am facut limitare de cuplu pe treptele 1,2 (cele mecanice) pentru ca omoram discurile din cutie + ca nu facea nimic pe treptele respective. Trage asemanator cu un e60 3.0d fl,nfl de 218 cai 0-120 2 masini distanta,mustang 2.3 ecoboost din mers fara distantari iar de pe loc 0-220 imi da o masina distanta.

Foarte multumit de cazan,consumul a scazut la viteze mari (5.8 la 160 pe pilot) , in regim de mers normal consumul mediu a ramas la fel,insa la mers sportiv creste cu 1-2l fata de cum era inainte.

Fac deja 10k km cu in configuratia actuala,inainte de asta eram setat pe 210hp si 430nm,masina a mers 10k si in configuratia aia,din nou,toate bune.

edit: eu am fost la ITP cu filtrul scos,dpf off nu afecteaza ce masoara ei,cu softul actual am scos valori mai bune decat declarate,a iesit totul ok,fara spaga sau altceva. :) E foarte important cine si cum iti face softul,unul facut in spatele blocului iti creste sansele de a iti da peste cap valorile la ITP,unul facut pe dyno cu cap va fi ok.

Edited by Theo42
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu a spus nimeni ca e necesar. Dpf off se face atunci cand se colmateaza filtrul, in loc de inlocuirea acestuia; ca si solutie alternativa ieftina

Nu e chiar asa , se da filtrul jos pentru a proteja turbina , care este foarte fragilĂŁ pe e90 2005-7 , pentru a "elimina "in mod corect filtrul se face soft , dacĂŁ tot esti cu degetul in miere ce faci nu guĂâ˘ti din ea B) B)

Link to comment
Share on other sites

Salutare din nou ! Tocmai ce am realizat si eu "soft upgrade " cu ajutorul lui George menționat în acest topic. De la 143 am ajuns la 175 cp aprox. Am scos filtrul de particule si catalizatorul (deși nu as fi vrut neaparat) însă erau amândouă deteriorate foarte mult . Schimbarea este evidentă, masina se simte parca mai tânără și efectiv mai puternică. Multumesc inca o data lui George (320i e36) pentru profesionalism ! Edited by gabi123ro
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.