Jump to content

Problema e46 320d nfl 136 hp


Recommended Posts

Buna seara tuturor, am si eu o problema la al meu e46 320d din '99 si anume la plecarea de pe loc daca plec pe la 1500 de ture se simte un tremurat insotit de un pocnet in partea spate in zona cardanului cred si nu stiu ce ar putea fii iar daca plec mai turat nu se mai simte/aude nimic , mentionez ca am schimbat pana acum tampoanele de la motor. Multumesc anticipat !
Link to comment
Share on other sites

Oricum o sa ajung cu ea la service dar momentan nu sunt in tara cu masina si as fii vrut doar sa-mi fac o idee dar se pare ca daca pui o intrebare intr-o sectiune dedicata numita probleme tehnice imediat apar bagari de seama de la useri care posteaza doar pentru a strange mesaje useri care s-au inmultit in ultima perioada. Imi cer scuze ca am indraznit sa intreb nu se va mai intampla. O seara buna ! Si "pe curand" acestui ex-forum.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Forumul e ca o optiune, ar trebui sa te ajute dar nu e obligat, nu platesti nimic deci nu poti sa ai pretentii. Cei care il folosim suntem constienti de asta si nu ne suparam pentru ca, pana la urma, cui ii pasĂŁ dacĂŁ mai intram sau nu pe forum?

Ma bucur ca ti-am fost de folos, o seara buna si bafta!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...si atunci forumul ce rol mai are ? doar caterinca ieftina si niste vanzari/cumparari de piese ?

 

Pai pt asta e forumul? Se repara masinile online singure? E la fel ca forumurile pentru afectiuni medicale, oameni care vor sfaturi si remedii online. Du-te frate la mecanic si o repara ala si iti ofera si solutii, nu niste oameni pe un forum care nu au vazut masina, nu au examinat-o. Sariti cu minusuri ca asta va e stilul, nu ca mi-ar pasa, dar cu asa mentalitate imi dau seama ce minte au unii pe aici. Te-ai simtit ofuscat degeaba, nu ai cum sa repari un lucru online. E simplu te duci la mecanic. Eventual ceri recomandare de mecanic bun. Cerem pareri unor neavizati, ca vorba aia, romanul se pricepe la orice, medicina, mecanica auto, absolut orice. :)) Sariti cu minusuri, ca sunt gratis.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut colegu.

 

Pot confirma si eu ca este de la flansa cardan, la mine se auzea la fel.

Stii cum poti verifica ? Ridica masina pe cric, o stabilizezi cu 2 butuci (sanatosi) si apoi iei un pres, il arunci sub masina si te bagi si tu sub ea.

 

1. Prima oara verifici flansa cardan, din fata, cea care este chiar sub schimbatorul de viteze . Arata asa -> 113280076_1_261x203_flansa-cardan-bmw-e46-cluj-napoca.jpg

 

Daca are crapaturi, rupturi, sau vezi ca ies niste "ate" din ea, atunci trebuie schimbata.

 

2. Verifici rulmentul cardan, acesta este ceva mai in spate de prima flansa cardan, situat undeva pe la jumatatea masinii. Arata asa ->

http://img12.olx.ro/images_mercadorro/103944112_2_644x461_vand-rulment-cardan-bmw-318i-e46-fotografii_rev002.jpg

 

De obicei, fie se rupe suportul acestuia de pe caroserie, fie rulmentul care este fixat in suport cu un cauciuc, joaca, din cauza cauciucului care se rupe.

Pentru a avea acces la el, trebuie sa dai scuturile (cele subtiri, argintii) jos. se dau foarte usor, si la fel se pun la loc.

 

La fel, daca observi ceva in neregula cu el, schimbat.

 

3. Nu stiu exact, dar s-ar putea sa fie si pe spate o flansa cardan, identica cu cea de pe fata. nu am ajuns pana acolo sa verific.

 

Alte recomandari :

In cazul in care problema ta nu se rezuma la motivele date de mine, atunci :

 

- schimbat toate bucsele din zona diferential.

- puntea verificata, sa nu aiba urme de ruptura

- de verificat cardanul, sa nu aiba joc longitudinal (cardan<-> cutie), sau joc axial .

 

Sper sa te ajuti de sfaturile mele, si de asemenea, sper sa fie de la flansa cardan (ar fi cel mai ieftin de rezolvat).

 

Spor la treaba si multa bafta !

 

ps: mai ai si alte simptome, in afara de cele spuse de tine ?

cum ar fi :

-la accelerare brusca, se simt ceva vibratii in podea? in special venite din zona schimbatorului spre spate?

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de ajutor o sa iau in considerare , ca si alte simptome ar mai fii ca , cateodata intra foarte greu in treapta 1 dupa vreo 3-4 incercari intra s-au am mai patit cand bag a-1-a sa caraie ca si cum nu as fii calcat complet ambreiajul, dar nu stiu daca au vreo legatura simptomele astea cu problema mea. O zi buna !

Cat despre colegul deranjat ca am cerut un sfat aici pe forum nici nu meriti atentie, mai bine codeaza-ti bateria aia odata.

Link to comment
Share on other sites

Multumesc de ajutor o sa iau in considerare , ca si alte simptome ar mai fii ca , cateodata intra foarte greu in treapta 1 dupa vreo 3-4 incercari intra s-au am mai patit cand bag a-1-a sa caraie ca si cum nu as fii calcat complet ambreiajul, dar nu stiu daca au vreo legatura simptomele astea cu problema mea. O zi buna !

Cat despre colegul deranjat ca am cerut un sfat aici pe forum nici nu meriti atentie, mai bine codeaza-ti bateria aia odata.

 

N-ai pentru ce!

 

Am inteles. Atunci, din cate stiu se poate sa fie cablurile de la schimbator slabite, si/sau ulei in cutie, ori este vechi, ori nu prea mai este. Stii ca, chiar daca scrie pe cutie lifetime oil, nici un ulei nu este facut sa reziste o viata. Isi pierde din proprietati dupa o anumita perioada .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.