Jump to content

Desprinsa cutie originala din mers la Bmw 1200gs


Valyman

Recommended Posts

Ieri 22 septembrie ĂŽn jur de ora 17 am luat ĂŽn proba un BMW R1200GS de la firma C&I de pe splai ĂŽn București, undeva pe lângĂŁ târgul vitan spre Mihai Bravul. Am fĂŁcut un traseu pe chei spre Glina, apoi autostrada pana la ieșirea spre cernica și ĂŽnapoi spre oraș, prin Macaralei. La intrarea ĂŽn oras am avut grija la cutiile laterale și atunci mi-am dat seama ca am pierdut-o pe cea din dreapta.

Sper ca cine a gĂŁsit cutia sa citeascĂŁ aici, sau sa dea cumva de mine.

Voi ce pĂŁrere aveți. Acum proprietarul mĂŁ ĂŽnvinovĂŁțeste.

Sper sa gĂŁsesc cutia pentru a vedea de ce s-a desprins.

Link to comment
Share on other sites

esti constient ca practic tu esti vinovat pt incident ? dar tehnic nu aveai cum sa porti grija cutiilor ci,cel care ti-a dat-o in proba trebuia sa aiba grija asta ... parerea mea e culpa comuna pt ca si tu ai zis ca stiai de ce se poate intampla si ai fost atent prea tarziu si el trebuia si putea sa evite chestia asta, se mai intampla nu e sfarsitul lumii . se poate intampla oricui
Link to comment
Share on other sites

Nu este intr-adevar sfarsitul lumii,iar cei implicati suntem oameni civilizati. Problema este ca nu imi imaginam ca aceasta motocicleta, care chiar si la mana a doua costa foarte mult isi poate pierde cutiile (dealtfel ridicol de scumpe) fara ca cel care o conduce sa-si dea seama. Este ceva revoltator de grav. Am auzit de motociclete implicate in accidente, carora nu le-au cazut cutiile.

Din cauza vitezei....mai mult de 130 pe autostrada nu am mers. Casca mea este destul de galagioasa nefiind una de viteza, si probabil ca din cauza asta nu am auzit. In plus nu sunt familiarizat cu zgomotul motocicletei. Dar sa sara din cauza vitezei !!!!!! Pai daca depaseam si sarea cutia in parbrizul cuiva ? Eu doar am probat o motocicleta. Aviza amatorilor.

Putea sa-i sara rotile, sa ramana fara eu stiu ce..... Nu au nici o scuza cei care au montat cutia dimpreuna cu cei care au construit o cutie care permite un montaj defectuos. Si eu am la F650 cutii laterale, care credeti-ma ca doar taiate ies de acolo, si in orice caz ca sa stea pe motocicleta nu pot fi prinse decat foarte bine.

Nu incerc sa-l culpabilitez pe proprietar si sa ma exonerez de orice vina, nu asta este scopul topicului, ci doresc sa recuperez cutia, fie si distrusa pentru a vedea de ce a sarit.

Incercati sa va puneti in situatia mea.

Link to comment
Share on other sites

De asa ceva nu am mai auzit, sincer. Cutiile au niste clape rosii care efectiv blocheaza deschiderea lor accidentala, adica prima data trebuie sa tragi de cea de sub maner si apoi mai este inca una care se fixeaza pe cadru, asa cred ca era la modelul non lc, nu mai tin minte exact. Deci practic este aproape imposibil sa se desprinda de pe motoreta, mai degraba se rupe la un impact decat sa cada accidental. Singura explicatie ar fi ca nu a fost fixata bine, dar si asta este putin probabil pentru ca in cazul asta nu se inchide clapeta rosie de sub maner si nici cea care fixeaza cutia pe cadrul mobrei. Oricum ai avut mare ghinion. Bafta la gasirea ei. Eventual pune anuntul si prin alte parti ca nu stiu cati stiu de forumul asta, mai ales ca nu toti sunt posesori de bmw.Bafta. Edited by adimotor2006
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.