Jump to content

RCA Carpatica


Daniel Sorescu

Recommended Posts

Salut! Am lovit masina destul de grav in partea din fata, pentru ca am intrat in una care nu stie cum sa faca stanga. Am fost la politie si mi-au dat intrare in reparatie pe RCA-ul vinovatei, adica la Carpatica, societate care este in faliment. Am facut azi constatare si inspectorul mi-a spus ca stie un service care face reparatii fara a implica financiar clientul, ei urmand sa-si recupereze banii ulterior de la FGA. Cum vi se pare aceasta varianta?
Link to comment
Share on other sites

Din cate stiu asta este si mersul lucrurilor.

banii nu se mai recupereaza de la Carpatica ci de la acel fond.

Cu siguranta ar trebui sa fie mai multe servisuri la care sa poti face masina, ai grija unde te duci, de multe ori inspectorii au blaturi cu diferite servisuri (de multe ori servisuri de slaba calitate)

 

si daca alegi sa il dai in judecata pe vinovat el va chema fondul ca si raspunzator civil, nu are de ce sa dea vinovatul bani de la el

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde... ar fi foarte bine deoarece iti repara masina si nu te doare capu...vezi cu ce piese si in ce fel o sa ti-o repare...oricum e bine zic eu 95% din cazuri isi repara masinile cu banii proprii si dupa destul timp i recupereaza sau intai asteapta banii destul de mult si dupa o repara..

 

eu zic sa vorbesti cu seful de la service de piese si de restul si daca ti se pare ok e cea mai buna varianta posibila! Service-urile nu prea vor sa faca acest lucru deoarece le este frica ca nu o sa mai primeasca banii de la FGA.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Depinde... ar fi foarte bine deoarece iti repara masina si nu te doare capu...vezi cu ce piese si in ce fel o sa ti-o repare...oricum e bine zic eu 95% din cazuri isi repara masinile cu banii proprii si dupa destul timp i recupereaza sau intai asteapta banii destul de mult si dupa o repara..

 

eu zic sa vorbesti cu seful de la service de piese si de restul si daca ti se pare ok e cea mai buna varianta posibila! Service-urile nu prea vor sa faca acest lucru deoarece le este frica ca nu o sa mai primeasca banii de la FGA.

 

Am vorbit cu seful de service, mi-a zis ca reparatia se va face atat cu piese noi, cat si second-hand (din dezmembrari). Acum trebuie sa ma hotarasc eu. Am inteles ca repara tot felul de masini, de la autobuze si camioane pana la turisme.

Link to comment
Share on other sites

Atunci daca esti de acord cu piese din dezmembrari... fa-o la ei.

 

Nu conteaza ce repara, conteaza sa repare bine.

bun sfat... cum adica nu conteaza ce repara,conteaza sa repare bine ? dc nu-i spui sa o duca la unu care repara frigidere ,ce conteaza daca o repara bine,nu ? tu asa ai face in locul lui,fara suparare acum ? du-te frate mai intai si cauta si vorbeste in mai multe service-uri vezi care cum lucreaza cu asigurarile si sa-ti puna piese noi ca e dreptul tau ,nu-ti bate joc de masina ! Daca vrei sa arate ca un autobuz sau camion cand iese din reparatie ia ca sfat ce a zis WIN60 !!!

Edited by minicoop
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

minicoop... fara suparare!

 

Nu conteaza ce repara, autobuze, camioane, masini sa fie, nu-mi pune cuvinte in gura. Tu macar ai habar ce inseamna fondul de garantare carpatica? eu lucrez la reprezentanta si am lucrat cu carpatica, city, euroins, astra + restul de pe piata.

 

Daca tu nu ai nevoie de masina 1-2 ani e problema ta, dar masina se poate repara in 95% din cazuri in 2 feluri:

 

- clientul o repara unde vrea pe banii lui si cu factura se duce la carpatica si asteapta 6 luni-12 luni-18 luni pana isi recupereaza banii (avantajul fiind ca se repara unde vrea el cu ce piese vrea el si carpatica nu prea ar avea ce sa comenteze in baza facturii)

 

- clientul asteapta sa ia banii de la carpatica pentru reparatie( o durata de pana la 2 ani, la unii au trecut 6-12 luni) si dupa o repara unde doreste el cu banii luati de la carpatica si daca nu-i ajung mai pune de la el sau daca o face cu mai putini bani bravo lui (avantaj ca nu blochezi niste bani, dezavantaj mare ramai fara masina respectiva destul timp)

 

Varianta NR 3, 5% din cazuri, gasesti un service care sa repare masinile pe FGN=fond garantare si dupa service-ul se descurca cu carpatica si tu ti-ai reparat masina si nu te mai doare capul. Cum am specificat mai sus te duci la acel service si i intrebi pe baieti cu ce piese ti-o repara, daca ei ti-au spus ca se repara "si cu" piese din dezmembrari si pe tine nu te deranjeaza foarte bine.

 

Data viitoare gandeste cu capul minicoop si numai face flame aiurea. Eu am avut clienti care nu au vrut sa-si faca masina la ASTRA cu piese aftermarket(stateam cu piesele in magazie), dupa 6 luni in care am tot trimis la astra note tehnice si mail-uri in care specificam ca acest client nu vrea piese aftermarket s-a hotarat clientul sa-si repare masina. HOPAAAA! Astra a intrat in faliment cu 2 zile in urma, reparatia numai poate fi facuta.. a mai stat inca 6 luni.

 

De aia si profita service-ul respectiv si repara si cu piese din dezmembrari si clientii accepta, pentru ca foarte putini fac asta, cel putin in oras la mine nu face nimeni asa ceva si de asta a si reusit service-ul respectiv sa faca contract de reparatie cu FGN, conditia FGN fiind sa fie cat mai ieftine reparatiile, cred eu.

 

Cosmin... nu stii bine, nu despagubeste corect si rapid.

Edited by X X L
  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

" FGN fiind sa fie cat mai ieftine reparatiile, cred eu. " stai usor nu te mai ambala aiurea ,decat sa dai un sfat prost si sa ma si jignesti aiurea mai bine ai gandi mai pozitiv, si faza cu minibrain cred ca esti tu din ln sfatul dat, din ce spui nici macar nu sti cv sigur si te cam contrazici singur , in fine asa e cu un minibrain santem buni la spus prostii nu fapte bune Edited by minicoop
Link to comment
Share on other sites

Ma "ambalez" , nu te-am "jicnit", deoarece vorbesti in necunostinta de cauza...vorbesti doar ca sa vorbesti pur si simplu, eu vorbesc pentru ca in fiecare zi vin oameni la mine sa ma intrebe ce si cum de carpatica si daca pot sa faca reparatia la mine...stiu ce se intampla...stiu fiecare procedura, stii macar in cat timp le raspund celor care suna la numerele de la FGN? au trecut si saptamani doar ca sa de-a de cineva la telefon ca sa afle niste informatii, ba suna ocupat, ba intra robotul, te pune sa astepti ore in telefon, nu stii pentru ca nu ai fost in postura asta, din gura se face tot.

 

Sfat prost poate sa-mi spuna cel care a deschis topicul, dar eu nu cred sa fie atata timp cat am spus exact procedura.

 

Stii ce inseamna gandire pozitiva? sa poti sa accepti sa-ti repari masina cu piese din dezmembrari cum trebuie si sa nu ai nicio problema cu asta, eu nu stiu daca as putea sa o repar cu piese din dezmembrari stiind ca este pe asigurare, dar nu am cum sa stiu asta deoarece nu sunt pus in fata faptului implinit.

 

Edit: daca mai deranjez pe cineva cu "minciunile" mele il rog sa-mi spuna chiar si pe initiatorul topicului si promit ca unde scrie minicoop il las doar pe el sa vorbeasca ca este mai odihnit si stie mai multe, "santem" da, conditia fondului de garantare cu service-ul care poate sa repare masini pe asigurare carpatica este sa le faca cat mai ieftin,cred eu.Adica... pot sa fie 1000 alte motive, dar asigurarile mai proaste, ofera piese mai proaste la reparatii, lucru care m-a dus cu gandul la motivul service-ului de are curaj sa faca reparatie pe fgn.

 

Multumesc! O seara buna

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

WIN, Carpatica nu mai face nicio plata.

Tot ce au ei de plata se plateste din acel fond! Nu stiu exact totusi cat de receptive vor fi servisurile sa lucreze pe metoda asta. Nu are ce sa faca decat sa incerce sa sune la mai multe servisuri si apoi din cele care accepta sa faca lucrarea in conditiile date (rca la carpatica) sa aleaga unul care i se pare cel mai de incredere, cel mai "spalat", mai cauta vreo recomandare eu stiu..

daca nu gaseste mai bine ramane la acel service recomandat de inspector si aia e.

Edited by CosminE46
Link to comment
Share on other sites

carpatica numai are nici-o treaba in povestea asta... spun "carpatica" ca sa inteleaga colegul minicoop ce vreau de fapt sa zic...oricum nu a inteles si nu o sa inteleaga nimic, asta pot sa spun din vocabularul lui, tocmai service-urile nu vor sa faca reparatii pe fondul de garantare deoarece dureaza mult pana isi recupereaza banii sau este si riscul ca unele dosare sa ramane neplatite si trebuie dati in judecata...adica timp si bani pierduti. Normal poate sa sune la toate service-urile, dar din ce am vazut eu nimeni nu prea lucreaza cu FGN, de fapt asta e singura data cand aud ca un service lucreaza cu FGN...dar mi-am dat seama de ce cand am auzit ca fac reparatii si cu piese din dezmembrari.

 

Eu nu am nimic personal cu tine...tu ai cu mine din moment ce i spui omului asta ca daca se ia dupa mine repara masina in bataie de joc si alte lucruri..eu macar sunt informat, gandesc, imi folosesc capul sa ajut pe cineva cand puteam sa nu zic nimic, nu ma plateste nimeni sa scriu aici, o fac pentru ca stiu niste lucruri si daca pot sa ajut pe cineva de ce sa nu o fac? dar cand vad oameni ca tine ma apuca toata scarba si imi vine sa-mi dau report la posturi sa mi le stearga moderatorii.

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

tu chiar nu ai inteles ideea , cand doua persoane spun un lucru si intervii tu sa arati cat de corect gramatical esti si ai un mega brain (app il cam folosesti fara rost caputul :console: ) , chiar nu ai observat ca am zis sa incerce in mai multe service-uri , ce a fost gresit ? si cosmin la fel a spus , doar ca trebuie sa existe un moț care sa certe lumea ... te rog sa ma ierti daca nu scriu corect, eventual sa ma corectezi ca am vazut la ce iti folosesti mai mult capu' si stai linistit ca unde postezi tu nu am sa intervin eu (nu prea mai am loc oricum:no: )
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

minibrain... fara suparare!

 

Nu conteaza ce repara, autobuze, camioane, masini sa fie, nu-mi pune cuvinte in gura. Tu macar ai habar ce inseamna fondul de garantare carpatica? eu lucrez la reprezentanta si am lucrat cu carpatica, city, euroins, astra + restul de pe piata.

 

Daca tu nu ai nevoie de masina 1-2 ani e problema ta, dar masina se poate repara in 95% din cazuri in 2 feluri:

 

- clientul o repara unde vrea pe banii lui si cu factura se duce la carpatica si asteapta 6 luni-12 luni-18 luni pana isi recupereaza banii (avantajul fiind ca se repara unde vrea el cu ce piese vrea el si carpatica nu prea ar avea ce sa comenteze in baza facturii)

 

- clientul asteapta sa ia banii de la carpatica pentru reparatie( o durata de pana la 2 ani, la unii au trecut 6-12 luni) si dupa o repara unde doreste el cu banii luati de la carpatica si daca nu-i ajung mai pune de la el sau daca o face cu mai putini bani bravo lui (avantaj ca nu blochezi niste bani, dezavantaj mare ramai fara masina respectiva destul timp)

 

Varianta NR 3, 5% din cazuri, gasesti un service care sa repare masinile pe FGN=fond garantare si dupa service-ul se descurca cu carpatica si tu ti-ai reparat masina si nu te mai doare capul. Cum am specificat mai sus te duci la acel service si i intrebi pe baieti cu ce piese ti-o repara, daca ei ti-au spus ca se repara "si cu" piese din dezmembrari si pe tine nu te deranjeaza foarte bine.

 

Data viitoare gandeste cu capul minicoop si numai face flame aiurea. Eu am avut clienti care nu au vrut sa-si faca masina la ASTRA cu piese aftermarket(stateam cu piesele in magazie), dupa 6 luni in care am tot trimis la astra note tehnice si mail-uri in care specificam ca acest client nu vrea piese aftermarket s-a hotarat clientul sa-si repare masina. HOPAAAA! Astra a intrat in faliment cu 2 zile in urma, reparatia numai poate fi facuta.. a mai stat inca 6 luni.

 

De aia si profita service-ul respectiv si repara si cu piese din dezmembrari si clientii accepta, pentru ca foarte putini fac asta, cel putin in oras la mine nu face nimeni asa ceva si de asta a si reusit service-ul respectiv sa faca contract de reparatie cu FGN, conditia FGN fiind sa fie cat mai ieftine reparatiile, cred eu.

 

Cosmin... nu stii bine, nu despagubeste corect si rapid.

 

 

Salut,

 

Mie mi-a zis inspectorul ca masina e cam dauna totala (i-au sarit si airbag-urile). Mi-a spus ca depagubirea ar fi undeva la vreo 2300 de euro. Intrebarea este: daca ma apuc si repar masina pe banii mei, cum ai zis mai sus, si vin cu o factura care are numai piese originale, crezi ca voi fi despagubit de FGA? De asemenea, as repara-o si la baietii astia care nu ma implica financiar, dar trebuie sa vb cu ei foarte clar ce si cum, nu vreau o masina facuta de fatada.

Link to comment
Share on other sites

Normal in baza constatĂŁrii ei ar știi o suma X sa zicem, daca tu vii cu o suma de 2 ori mai mare ĂŽți dai seama ca exista si șansa sa nu fii despĂŁgubit cum trebuie, asta fiind la dauna totala, dar la mașini cu reparație normala ar trebui sa fi despĂŁgubit dupĂŁ factura care o duci la ei.e foarte nasoala treaba cu fgn... ĂŽntr-un fel sau altul ĂŽți iei banii sau repari mașina, dar timp si nervi... asta a fost unul din motivele pt care mi-am fĂŁcut Casco si anume Astra... acum e carpatica. Ăl continui, daca știu sĂŁ-ți rĂŁspund o sa o fac, ĂŽntreabĂŁ-ma daca mai vrei sa știi ceva
Link to comment
Share on other sites

Cum i-am spus si personal lui Daniel de la inceput si apoi s-a convins si singur, pana falimentul Carpatica nu va fi luat prin hotarare judecatoreasca definitiva nimeni nu ii va baga masina in reparatie decat daca plateste el. Fondul de Garantare poate face constatarea daunelor dar nu este in masura sa plateasca niciun dosar pana falimentul nu este declarat in toate conditiile legii.

 

Cat despre despagubirea pe care o face FGA-ul , vad ca unii spun ca ar fi defectuoasa . Clientii mei care au avut dosare pe Astra si chiar Forte asigurari au fost destul de multumiti . La fel si unele service-uri care au avut de primit bani de la ei.

Nu neg ca poate altii au avut neplaceri dar atat eu cat si cei pe care ii cunosc am fost multumiti de ei. In mod normal nici nu ar trebui sa existe probleme deoarece acest fond a tot acumulat bani de-a lungul timpului iar singurele despagubiri au fost facute doar pentru Astra si Forte pana acum.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daniel... nu s-au apucat ca mai au alte masini, si eu cand dau un termen poate ca din 30 de zile, 20 de zile nici nu ma ating de masina, dar dupa in restul de 10 zile trag pe ea incontinu. Si pe mine ma dispera clientii cu telefoanele sa o fac mai repede sa nu stiu ce, se ofera cu spaga cu alea, dar nu se poate daca dau un termen inseamna ca ala e. Aaa da atunci cand s-a facut termenul sa dau masina si nu este gata atunci pot sa ofer un discount, scuze, etc, nu am ce sa mai zic e vina mea totala. Iti spun pentru ca, cu asta ma ocup in fiecare zi..am avut clienti care timp de 3 saptamani cat a stat masina in service veneau in fiecare zi si ma sunau in fiecare zi si inainte si dupa ce plecau.Eu am fost in ambele pozitii, stiu cum e sa ai masina in service lovita si sa-i suni pe "aia" de la service incontinu si stiu cum ma suna lumea pentru masinile lor pentru ca pe asta lucrez.

 

Poti sa-i suni daca vrei sa-i presezi, dar da-te la ei daca nu ti-au terminat masina cand ti-au zis.E urat de tot stiu, dar cate lucruri poti sa castigi daca ai rabdare...!

Link to comment
Share on other sites

Daniel... nu s-au apucat ca mai au alte masini, si eu cand dau un termen poate ca din 30 de zile, 20 de zile nici nu ma ating de masina, dar dupa in restul de 10 zile trag pe ea incontinu. Si pe mine ma dispera clientii cu telefoanele sa o fac mai repede sa nu stiu ce, se ofera cu spaga cu alea, dar nu se poate daca dau un termen inseamna ca ala e. Aaa da atunci cand s-a facut termenul sa dau masina si nu este gata atunci pot sa ofer un discount, scuze, etc, nu am ce sa mai zic e vina mea totala. Iti spun pentru ca, cu asta ma ocup in fiecare zi..am avut clienti care timp de 3 saptamani cat a stat masina in service veneau in fiecare zi si ma sunau in fiecare zi si inainte si dupa ce plecau.Eu am fost in ambele pozitii, stiu cum e sa ai masina in service lovita si sa-i suni pe "aia" de la service incontinu si stiu cum ma suna lumea pentru masinile lor pentru ca pe asta lucrez.

 

Poti sa-i suni daca vrei sa-i presezi, dar da-te la ei daca nu ti-au terminat masina cand ti-au zis.E urat de tot stiu, dar cate lucruri poti sa castigi daca ai rabdare...!

 

Multumesc mult de precizari! O sa astept si saptamana viitoare. Ideea e ca nu m-am dat la ei, doar am vrut sa fiu la curent cu ce fac la masina. Mi-au zis ca au comandat piese, ok, am inteles, asteptati piesele. O singura chestie mi s-a parut putin aiurea: au zis ca o baga marti (saptamana asta) in lucru, si am trecu pe acolo miercuri si era in acelasi loc unde o lasasem. Am vb cu seful de service la telefon si mi-a spus: ok, stiu ca nu ti-am bagat masina in lucru , dar saptamana viitoare masina o sa fie gata. Ok, am zis, inteleg multe aspecte, dar astept sa va tineti de cuvant. Sper doar sa fie gata cand a zis, ca de o luna fix sunt fara masina. :(

 

Multumesc mult de precizari! O sa astept si saptamana viitoare. Ideea e ca nu m-am dat la ei, doar am vrut sa fiu la curent cu ce fac la masina. Mi-au zis ca au comandat piese, ok, am inteles, asteptati piesele. O singura chestie mi s-a parut putin aiurea: au zis ca o baga marti (saptamana asta) in lucru, si am trecu pe acolo miercuri si era in acelasi loc unde o lasasem. Am vb cu seful de service la telefon si mi-a spus: ok, stiu ca nu ti-am bagat masina in lucru , dar saptamana viitoare masina o sa fie gata. Ok, am zis, inteleg multe aspecte, dar astept sa va tineti de cuvant. Sper doar sa fie gata cand a zis, ca de o luna fix sunt fara masina. :(

 

De o luna sunt fara masina, dar masina e in service de 3 saptamani.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.