Jump to content

Sunet distributie sau ceva rola?


Recommended Posts

Salutare,am sunetul asta de ceva vreme dar nu l-am bagat in seama prea tare.

Mentionez ca masina la rece nu se aude de loc dar cand se incalzeste se aude asa

 

 

si a inceput sa ma dispere sunetul si vazand atatea filmulete cu vestita distributie parca stau cu teama.

Voi ce parere aveti?Ma gandesc sa nu fie vreo rola care face asa.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai apropiat zgomot de zgomotul unui lant de distributie uzat este cel de zale de lant zanganit/zdraganit intr-o galeata/caldare/ciutura de metal goala, dar mai mic in intensitate si audibil cel mai clar exact in zona/partea in care se afla lantul Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

ok doamne ajuta sa nu fie vestitul lant de distributie,pe mine nu ma deranjeaza zgomotul principal ci al doilea zgomot ca sa fiu cat de cat explicit.se aude ca si ca un zgomot constant de ceva care pe o portiune are o problema si se aude un zgomot in plus.Live se aude mult mai bine si se sesizeaza diferenta,asa pe filmare trebuie ascultat atent un al doilea zgomot pe langa cel al motorului.Seamana cu o rola ceva sau nu stiu.Problema este ca il aveam inainte si am schimbat curea accesorii,role si zgomotul tot a ramas...
Link to comment
Share on other sites

Nici cel mai mic sunet de metal , stai linistit in privinta lantului. Daca simti miros de gaze in partea in care ai filmat ultima data , inseamna ca ai o fisura pe la galeria de evacuare... in rest nu suna nimica iesit din comun.

M-am linistit cu lantul multumesc mult :) .Totusi fosnetul ala ma exaspereaza la semafor pentru ca il aud din masina cu geamul deschis si trebuie sa provina de la ceva in neregula.Am sa le iau prin eliminare.

O seara placuta tuturor

Link to comment
Share on other sites

Cred ca aveti probleme cu urechile...nu auziti clar lantul cum face? pe langa zgomotul motorului se mai aude ca un "frecat" constant...Oricum videourile nu sunt prea ok audio... cel mai bine se aude pe sub masina pe langa racordul flexibil (daca ai distributia in spate ca la N47), nu stiu ce motor ai.

 

Uite video cu zgomotul meu de la distributie...se aude incet de langa masina, dar se aude, iar dupa 5-10 min la cald nu se mai aude nimic.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bavarezu, fix cum se aude motorul tau, sunetul de fasait si al2 sunet se aude si la mine e87 2008 n47...se aude de ceva vreme si nu s-a intamplat nimic pana acum. Fasaitul ala este prezent(cel putin eu atunci am bagat de seama ca se aude) de mai bine de un an.... Edited by DohoDragos
Link to comment
Share on other sites

Cred ca aveti probleme cu urechile...nu auziti clar lantul cum face? pe langa zgomotul motorului se mai aude ca un "frecat" constant...Oricum videourile nu sunt prea ok audio... cel mai bine se aude pe sub masina pe langa racordul flexibil (daca ai distributia in spate ca la N47), nu stiu ce motor ai.

 

Uite video cu zgomotul meu de la distributie...se aude incet de langa masina, dar se aude, iar dupa 5-10 min la cald nu se mai aude nimic.

 

salut,stiu ca videourile nu sunt cele mai bune,motorul n47 il am.

Problema este ca la mine la rece nu se aude absolut nimic ci doar cand masina se incalzeste.

La rece se aude perfect motorul.

Ambele filmari sunt dupa ce am fost prin oras toata ziua cu ea si am ajuns acasa.

Link to comment
Share on other sites

Daca zici asta eu sunt cam sigur ca fulia de la arbore face asa... si cand schimbi fulia ar trebui schimbata si cureaua + intinzator, macar. Pe corteco undeva la 500 lei este o fulie noua cu tot cu surub la ea, iar cureaua + intinzator nu depasesc 250 lei ambele. Du-te la un service, chiar sunt curios daca am dreptate.

 

Nu am zis la plesneala ci un fasait aveam si eu la fulia de la arbore... numai am pozele, dar era varza...crapata peste tot, cred ca numai ma ducea 200 km. Dupa inlocuire a disparut fasaitul si imediat dupa ce nu s-a mai auzit fasaitul respectiv am inceput sa aud ciricaitul ala de lant de la distributie.

 

bafta!

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Daca zici asta eu sunt cam sigur ca fulia de la arbore face asa... si cand schimbi fulia ar trebui schimbata si cureaua + intinzator, macar. Pe corteco undeva la 500 lei este o fulie noua cu tot cu surub la ea, iar cureaua + intinzator nu depasesc 250 lei ambele. Du-te la un service, chiar sunt curios daca am dreptate.

 

Nu am zis la plesneala ci un fasait aveam si eu la fulia de la arbore... numai am pozele, dar era varza...crapata peste tot, cred ca numai ma ducea 200 km. Dupa inlocuire a disparut fasaitul si imediat dupa ce nu s-a mai auzit fasaitul respectiv am inceput sa aud ciricaitul ala de lant de la distributie.

 

bafta!

cureaua si intinzatorul au fost schimbate acum 4-5 luni tot din cauza zgomotului dar acesta nu a disparut,am sa schimb si fulia sa vedem :D

Merci

Link to comment
Share on other sites

Am schimbat rolele,rola intinzatoare,cureaua. Nu am schimbat fulia sau altceva. Problema este ca zgomotul apare doar la cald si face asa de aproximativ de 1 an iar zgomotul nu s-a schimbat deloc nici nu s-a accentuat. Eu stiam ca distributia face la rece ...si ca suna altfel, de aceea nu m-am speriat
Link to comment
Share on other sites

la mine lantul se auzea doar la cald..dupa ce a fost schimbat...a inceput sa se auda iar cand uleiul e pe la 55-60 de grade. dupa ce trece de temp asta, nu se mai aude.

oricum de 2 saptamani am pus 5w40 in loc de 5w30..sa vedem daca face la fel..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.