Jump to content

Achizitionare BMW 318i


Andrei14

Recommended Posts

Buna ziua,

Am gasit un BMW 318i la mine in oras.

Si am si eu cateva intrebari:

1. Are taxa platita si nerecuperata asta inseamna ca voi plati ceva cand o trec pe numele meu? Platesc doar daca vreau sa schimb numerele sau cum?

2. Cum as putea sa testez masina? Ce ar trebui sa vad/fac la ea?

Mentionez ca va fi prima masna.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut. 1.daca are taxa platita si nerecuperata nu mai ai alte cheltuieli in afara de a face un contract de vanzare-cumparare si a intregistra-o la primarie si bineinteles daca schimbi numerele o sa fie cheltuieli minore oricum.

2. Daca nu te pricepi deloc eu zic sa cauti pe cineva care stie cum sa verifice o masina dar mai ales sa stie cu ce se mananca acest e46 318i daca e n42 valvetronic.

3.daca nu ai pe cine sa iei sa te indrume poti cauta pe forum sutele de topicuri deschise referitor la aceasta masina cu motorizarea respectiva.

4. Bafta !

Edited by SB25GAS
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

Am gasit un BMW 318i la mine in oras.

Si am si eu cateva intrebari:

1. Are taxa platita si nerecuperata asta inseamna ca voi plati ceva cand o trec pe numele meu? Platesc doar daca vreau sa schimb numerele sau cum?

2. Cum as putea sa testez masina? Ce ar trebui sa vad/fac la ea?

Mentionez ca va fi prima masna.

Multumesc.

 

Sfaturi:

-nu da niciun ban pana nu iti da omul certificatul fiscal

-pune niste bani deoparte sa ai si pentru intretinere, pentru ca majoritatea valvetronic vandute in Ro pierd/mananca foarte mult ulei (daca asta e motorul)

-cere`i omului dovada de la ANAF cum ca nu e recuperata taxa, daca spune povesti cum ca dureaza sa o scoata si nu o are, sigur nu e platita

-mergi sa o vezi cu cineva care a mai avut asa ceva si stie ce si cum

-ulterior mergi la un mecanic, orice mecanic, sa o ridice pe elevator, sa dea scutul jos si sa verifice putin. O sa te ajute enorm. Poti de exemplu sa descoperi ca are pierderi de ulei din toate partile, inclusiv in caseta de directie (care costa ceva de reconditionat si dureaza)

-cere`i seria de sasiu si verifica pe bmwdecoder istoricul ei (costa 3 euro, eu zic ca asta e primul lucru care trebuie facut, chiar dinainte sa te duci sa o vezi)

-da`ne si noua mai multe detalii/poze/anunt sa putem sa zicem macar daca ar merita (daca e tehnic ok)

-nu fi lenes si uita-te si la masini din alte orase, daca te rezumi la masinile de la tine din oras ai sanse mici sa gasesti ceva ok

 

Pret, an, provenienta, dotari?

P.S: nu as lua e46 drept prima masina.

Edited by All
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.