Jump to content

Noul BMW Seria 5 (G30)


Geme

Recommended Posts

De pe forumurile de pe-afara am vazut probleme incepand cu 29.000km. Am vazut la vanzare si cu 189k km, are totusi ceva timp de cand e pe piata.

Oricum, eram curios de fiabilitate in general, nu neaparat la G30, ca presupun ca nu au schimbat ceva radical la design de la F10.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Aveți idee dacă la noi chiar funcționează ConnectedShift ? Gen cutia de viteze să folosească date navigație/gps pentru a pregăti mașina în treapta corespunzătoare drumului?

 

Am făcut în weekend un drum la munte și mă tot uitam că parcă mereu eram în treapta care trebuie pe drumul virajat și în pantă.

În comparație cu F30, care mereu se grăbea să mă ducă în treptele 4-5-6 chiar câteodată, pe același drum și aceleași condiții cu G30 stătea frumos unde trebuie; practic urcam cu treapta 3 și se ducea spre 4-5 doar când urma linie dreaptă.

 

Ori e placebo :) - dar m-am uitat în mod special și nu pare. Cutia are mici revizii pe ici pe colo și îmbunătățiri, dar nu e schimbată radical. Pe TIS văd într-adevăr că G30 are ConnectedShift, dar nu știu dacă merge oriunde sau e limitat de regiune.

Edited by deeJayOg
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Aveți idee dacĂŁ la noi chiar funcționeazĂŁ ConnectedShift ? Gen cutia de viteze sĂŁ foloseascĂŁ date navigație/gps pentru a pregĂŁti mașina ĂŽn treapta corespunzĂŁtoare drumului?

 

Am fĂŁcut ĂŽn weekend un drum la munte și mĂŁ tot uitam cĂŁ parcĂŁ mereu eram ĂŽn treapta care trebuie pe drumul virajat și ĂŽn pantĂŁ.

Ăn comparație cu F30, care mereu se grĂŁbea sĂŁ mĂŁ ducĂŁ ĂŽn treptele 4-5-6 chiar câteodatĂŁ, pe același drum și aceleași condiții cu G30 stĂŁtea frumos unde trebuie; practic urcam cu treapta 3 și se ducea spre 4-5 doar când urma linie dreaptĂŁ.

 

Ori e placebo :) - dar m-am uitat ĂŽn mod special și nu pare. Cutia are mici revizii pe ici pe colo și ĂŽmbunĂŁtĂŁțiri, dar nu e schimbatĂŁ radical. Pe TIS vĂŁd ĂŽntr-adevĂŁr cĂŁ G30 are ConnectedShift, dar nu știu dacĂŁ merge oriunde sau e limitat de regiune.

 

Whaat? Eu acum am aflat de functia asta. Optiunea asta vine undeva bifata sau e default inclusa?

Link to comment
Share on other sites

BMW nu dĂŁ detalii clare și nu ĂŽnțeleg de ce sincer.

 

Tot am cĂŁutat informații ĂŽntre timp, funcția existĂŁ anunțatĂŁ de ceva timp și primul care a beneficiat pentru userii finali se pare cĂŁ era G11, apoi G30 și tot așa.

 

01509566006.png

 

Și cu info din NewTis https://www.newtis.info/tisv2/a/en/g30-520d-lim/wiring-functional-info/power-train/transmission-control-unit-8hpcc/1VnYiwIn0m

 

Teoretic trebuie sĂŁ meargĂŁ și la noi. Nu vĂŁd de ce nu ar merge. Datele le ia din navigație.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Motorul trage foarte bine, dar da, si mie mi-ar placea mai multi cai. Si asta din cauza ca e insonorizata asa de bine, confortabila, xdrive, si motorul e mai rafinat, iti da totul gradual. Eu vin de pe un tdi de 140 cai care parea nervos (si era in a 2-a,a 3-a), dar comparand timpii si reprizele iesea mai rau ca asta pe care il avem. Dar ala iti dadea un varf de putere nu asa liniar, zgomot si de aia parea mai "nervos".

 

Anyway, probabil o sa-mi pun m performance kit de la bmw cand o sa apara, cred ca un ~20-30 de cai o sa se simta. Despre 252 benzina...nu stiu ce sa zic, am prieten cu un 325, model ~190 cai benzina, ce-i drept model mai vechi(2003 ?), dar vede 14-15 prin oras. Si noi avem un ~8-9. Parca e o diferenta mare. Si 0-100 tot undeva pe la 7 secunde si ceva are si el.

..

 

O sa-mi fac topic, astept sa fac niste poze mai frumoase undeva la munte weekendul asta :)

 

 

In oras ajunge la un 13%,exceptie orase aglomerate ca buc,si 0-10 este 3.8 sec la 540i,si nu are grag de comparatie cu 325 prietenului tau,si apoi cand faci anumite comparatii un seria 5 si un seria 3 au greutati dif

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.