Jump to content

Noul BMW Seria 5 (G30)


Geme

Recommended Posts

Nu.

 

Eu sincer, habar nu aveam cat costa seria 5. Trebuia sa ma inscriu intr-un anume pret si am sunat inatamplator la bmw. vazand ce discount pot obtine, nu am mai stat nicio clipa pe ganduri. Cred ca daca era A5 la maxim 85% din pretul seriei 5 la dotari similare, ceea ce mi-ar fi permis sa bifez motor mai mare pe A5 plus altele, atunci as mai fi luat in calcul A5-ul.

Tinanad cont de discount, am luat seria 5 la dotari similare cu ce as fi putut pune pe A5 si primesc masina din alta liga.

Link to comment
Share on other sites

bine, six in line.

 

ia mergi tu si intereseaza-te de un G30 si vezi ce primesti. estimez 12-14% maxim.

sigur ca da, pt vechituri lansate cu ani in urma, se dau discounturi bune.

pt F10 se primeste 30%.

X5-ul tau nu era nou, asa-i? avea vreo 1000-2000km probabil.

G30 are lansarea oficiala la dealeri pe 11 februarie. nu este cazul de stocuri sau ce spui tu.

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

X5 avea 4 km in bord si cand a fost cumparata avea 2 luni de la lansare si a venit pe platforma din Austria cu 4 km pe bord. A fost vanduta drept masina noua, era din stoc, nu pe comanda. Tu daca ti-ai configurat-o si e pe comanda, s-ar putea sa ai discount mai mic. Nu vreau sa ma laud, dar nu e prima masina noua cumparata din reprezentanta si mereu am avut discounturi mai mari de 15%, dar niciodata nu am cumparat un model care inca nu fusese lansat, poate si asta joaca un rol. In orice caz, sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea ;)
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos si fara incidente!

Asteptam cu interes prezentarea masinii si impresii dupa cateva saptamani de condus.

pls si niste detalii preliminare despre motorizare / dotari / etc, daca nu suntem prea indiscreti :)

Link to comment
Share on other sites

Multumesc.

Dupa spusele dealerului, se fabrica in februarie si ar trebui sa ajunga pana la mijlocul lui martie.

 

Mari dotari nu ar fi

520xd, padele de volan

Linia de echipare sport, jante pe 18, aluminiu satinat la ext, scaune sport, iliminare ambientala la interior, navigatir professional de 10 inch, piele bej, scaune fata incalzite, volan M, cheie cu display si incarcare tel wireless.

Culoare alba,. Stiu ca e de lautar dar costa 1020 euro cea metalizata si chiar sa ii fi avut, puneam difuzoarele Hi-Fi ca am baza(doar 6 difuzoare) si probabil scaune incalzite spate+volan incalzit.

Am xenon, cele led erau 1500

Link to comment
Share on other sites

Orice dealer iti da din start 15% la orice masina cumperi. Daca e pe stoc sau din showroom minim 18%. Ultima care am luat-o de la Banat Car mi-au dat 25% la un X5 F15

 

Am observat si eu aceasta practica. Intrebarea care mi-o pun: care este defapt pretul real ? Nu ma incalzeste cu nimic daca obtin o reducere de 15-25% dintr-un pret care oricum nu are nicio legatura cu realitatea iar in final tot sa fiu "pacalit" sa platesc mai mult decat face.

As prefera in schimb un discount de 2-5% din pretul real :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Normal ca se obtine.

 

 

Bavaria Baneasa ofera discount extra pentru doctori sau avocati, mai ales daca o iei pe firma, pfa, cmi etc. Si probabil si alte reprezentante, insa doar doar cu Bavaria am interactionat. Pretul real al masinilor probabil ca permite aceste discounturi cu varf si indesat. Nu mai vorbesc de firmele mari care iau flote, acolo preturile sunt cu totul altele, de aici rezida si una din explicatiile pentru care cotw si alte firme de licitatii vand masini usor sub pretul pietei, ei oricum castigand foarte mult in urma vanzarii.

Link to comment
Share on other sites

In conditiile in care un F10 se vinde acum cu 30% discount, evident ca producatorii castiga bani foarte multi. Nimeni nu vinde nimic in pierdere.

 

In opinia mea, un discount bun incepe de la 20% pt un model nou iar cine e client cu traditie sau cumpara o masina extrem de bine accesorizata si cu motor mare, nu ar trebui sa accepte nimic mai putin decat atat pt ca se pacaleste.

Pt un seria 5 g30 de 87k, discountul trebuie sa inceapa de la 20% fie si fara sa fii client de traditie.

A mea a fost 60k la pret de lista inclusiv tva si s-a primit acest discount insa trebuie avut in vedere ca firma la care lucrez este un client destul de bun

Edited by edit
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mi s-a aprins un beculet. Sper sa se stinga si sa nu fac prostii :)). Trebuie sa recunosc ca m-am gandit la un G30 si l-am tot configurat pe site, dar parca nu imi vine sa ma arunc la o rata asa mare pe luna. Am un PFA in IT si eram dispus sa merg cu o rata spre 700 de EUR, cu un avans de 30-35K eur. Din calculele preliminare, rata imi ajungea undeva la 1000-1100 EUR si nu mi se parea o idee tocmai buna, tinand cont de faptul ca veniturile depind de contracte, sunt mai multe variabile. Multumesc de info.
Link to comment
Share on other sites

bine, six in line.

 

ia mergi tu si intereseaza-te de un G30 si vezi ce primesti. estimez 12-14% maxim.

sigur ca da, pt vechituri lansate cu ani in urma, se dau discounturi bune.

pt F10 se primeste 30%.

X5-ul tau nu era nou, asa-i? avea vreo 1000-2000km probabil.

G30 are lansarea oficiala la dealeri pe 11 februarie. nu este cazul de stocuri sau ce spui tu.

 

La Bavaria am fost sa ma interesez si eu si au spus ca 15% dau din start pentru orice persoana iar pentru cei ce lucreaza in IT (ca si mine) oferta 25%. General valabil pentru toate modelele si pentru masini noi :)

Link to comment
Share on other sites

In conditiile in care un F10 se vinde acum cu 30% discount, evident ca producatorii castiga bani foarte multi. Nimeni nu vinde nimic in pierdere.

 

In opinia mea, un discount bun incepe de la 20% pt un model nou iar cine e client cu traditie sau cumpara o masina extrem de bine accesorizata si cu motor mare, nu ar trebui sa accepte nimic mai putin decat atat pt ca se pacaleste.

Pt un seria 5 g30 de 87k, discountul trebuie sa inceapa de la 20% fie si fara sa fii client de traditie.

A mea a fost 60k la pret de lista inclusiv tva si s-a primit acest discount insa trebuie avut in vedere ca firma la care lucrez este un client destul de bun

 

Curios, eu am cumparat pana acum 4 BMW noi de la Bavaria, 3 configurate de mine pe comanda, unul care era in stoc;

Discount-urile au fost de 12-14%; doar la cea de pe stoc a fost 18%; Toate cash;

Cum obtineti voi de la dealer 20% la masina pe comanda?

Nu de alta dar imi iau si eu G30!

La fel si la Porsche, m-am tiganit cat am putut si mai mult de 8% la masina pe comanda nu am obtinut

 

La Bavaria am fost sa ma interesez si eu si au spus ca 15% dau din start pentru orice persoana iar pentru cei ce lucreaza in IT (ca si mine) oferta 25%. General valabil pentru toate modelele si pentru masini noi :)

 

Care reprezentanta?

Link to comment
Share on other sites

intrebare: se obtine discount si pentru leasing? nu vorbesc de firma acum. Nu am achizitionat niciodata o masina noua, dar era curios un G30, configurat pe site pe la 86K eur, cat ar ajunge in oferta la dealer.

 

 

Da, se obtine discount si pentru leasing, chiar daca-l faci pe persoana fizica. Avans minim 15% si pleci cu ea acasa.

 

Curios, eu am cumparat pana acum 4 BMW noi de la Bavaria, 3 configurate de mine pe comanda, unul care era in stoc;

Discount-urile au fost de 12-14%; doar la cea de pe stoc a fost 18%; Toate cash;

Cum obtineti voi de la dealer 20% la masina pe comanda?

Nu de alta dar imi iau si eu G30!

La fel si la Porsche, m-am tiganit cat am putut si mai mult de 8% la masina pe comanda nu am obtinut

 

Dupa ce iti configurezi masina, ceri oferte de la mai multe reprezentante si ii lasi sa concureze intre ei. Le zici ca de la BMW MHS ai obtinut 10%, de la Banat Car 12% si asa ajungi cu ei la 20%. La plata cash ar trebui sa-ti dea macar 2% in plus discount. Eu am 7 BMW-uri luate pe firma pe leasing operational, adica dau masina inapoi dupa 4 ani de contract. Stiu doar ca la masinile din stoc se ofera discount mai mare decat la cele facute pe comanda. Eu mereu le-am luat din stoc

destul de dotate, dar niciodata full.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Si mie mi se par extraordinare discounturile obtinute de voi. Nu imi mai amintesc discounturile obtinute la toate negocierile de peste ani dar stiu ca la ultima masina, un Mercedes V-Class, cu oferte luate de peste tot, cand le-am spus la Sibiu ca de la Craiova imi dau 12%, au zis sa o iau fara sa ma gandesc fiindca ei ar insemna sa puna bani de la ei ca sa mi-o dea cu discount de 12%. Am luat de la Craiova masina comandata deja de ei si mi-au dat 12% intradevar dar era asa cum am spus masina comandata deja de ei. 75k inclusiv tva pret intreg fara discount. Edited by Cookie
Link to comment
Share on other sites

Leasing operational mi se pare super ok - asa sunt cumparate majoritatea masinilor in vest... platesti 3-4 ani la o masina, la expirarea perioadei platesti aceeasi rata +/- pentru o masina noua.

In Romania e mai greu de digerat momentan aceasta modalitate, asta daca nu esti firma.

 

Nu stiu in ce masura sa cred discountul de 25%, doar sa fie o campanie BMW Romania si ma indoiesc la o masina asa noua.

Reprezentantele ofera in general undeva la 7%, dar daca in ultimii 2 ani ai mai achizitionat un autoturism premium BMW Romania mai adauga 5% discount / daca ai achizitionat in ultimii 3 / 5 ani (nu mai stiu exact) 2 automobile BMW noi, se mai ofera suplimentar 5% - din experienta ajungi undeva la 17% la orice model nou in conditiile astea.

 

La flote e cu totul si cu totul alta discutie, dar acolo nu poti adauga anumite optionale din ce stiu.

Link to comment
Share on other sites

Pt parc de minim 5 masini premium, undiferent de producstor, la a 6-a se obtine pret f bun, fie si pt model f nou.

Pe operational se obtine, de asemenea, discount f bun tocmai pt ca marja de profitabilitate este mare si pt ca la sfarsitul contractului, cel care a avut masina in operstional nu o poate cumpara. Ca atare o vand la o valoare reziduala mare...baietii se joaca cu cifrele cum vor ei atunci cand e vorba de operational

Link to comment
Share on other sites

Sa va dau un exemplu concret ca sa vedeti ce inseamna castig la un leasing operational (nu este bmw dar puteti extrapola)

 

Asadar - Fiat 500 - contract semnat in Feb 13, 2012 - pret masina 11520EUR (factura)

Rata lunara leasing operational - 422.11EUR

 

Dupa 4ani, in Februarie 2016

Rate platite catre compania de leasing: 20261.28EUR

Pret cerut pentru achizitie SH la incetarea contractului: 7425EUR

 

***** FIAT 500 My Life 1.2 69 HP 2012 41000Km 6187,50 EURO fara TVA

Prețul este exprimat in Euro si nu conține TVA 20%. **** detin toate contractele pentru ca am fost interesat in achitizia masinii SH

 

Asadar, o masina care de noua costa 11520EUR - dupa 4ani de utilizare si 41000Km a costat-o pe firma 20261EUR.

Aceasi masina a adus un castig potential companiei de leasing de: 16166.28EUR = (20261.28(rate)+7425(valoare revanzare)-11520(pret achizitie nou))

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.