Jump to content

Noul BMW Seria 5 (G30)


Geme

Recommended Posts

E evident ca doar nu fac munca benevola dar intr-adevar, leasingul operational pare cel mai banos ptr ei.

 

Intrebare intrebatoare, in rata lunara de 422 euro ai avut inclus ceva? Gen orice fel de reparatie sau schimb de piese, schimburi ulei si filtre etc?

 

Era all inclusive, sau cum ar spune unii full options :-)

Vezi screenshot din contract

post-73598-0-05486700-1486199676_thumb.png

Edited by daniel popa
Link to comment
Share on other sites

in general, cel putin in vest(germania), in cazul leasingului operational, intretinerea revine companiei de leasing, ba chiar si reparatii pentruu probleme aparute in afara reviziilor(in functie de contract), cu masina de schimb pe perioada cand a ta e blocata in service...etc...

Majoritatea cunostitelor mele nemti numai asa isi iau masini. Si de exemplu, dupa 4 ani de F10 asa, trec lejer si fara batai prea mari de cap la G30....in acelasi stil.

Link to comment
Share on other sites

Experiențele mele cu discounturile BMW:

1. Mașina noua configuratĂŁ cu livrare 2-3 luni - discount 14-15%

2. Mașina noua pe stoc livrare imediata - discount 18-20% configurații ce insa nu corespundeau gusturilor mele, unele modele ce stau de ceva vreme pe stoc si cu configurații "ciudate" (exemplu la un seria 1, avea HK, ACC insa farurile erau halogen) discountul poate ajunge si la 30%

3. Mașina Premium Selection (km ĂŽntre 6000-15000) - discount 26-35%

 

Personal am ales de fiecare data varianta 3 considerând-o cea mai eficientĂŁ :) atat dpdv financiar cât si a opțiunilor regĂŁsite pe mașini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Experientele mele cu discounturi Bmw in Benelux:

- 10% discount pe masina comandata(420d) ca achizitie proprie. Pe durata autofestival se ajunge la 18% (pachete extra incluse). Altfel n-am vazut discounturi mai mari la achizitii private. Probabil e posibil mai mult pe alte formule - inchiriere/leasing operational.

- firmele care cumpara de ordinul sutelor pe an au discounturi si de 25%.

 

Am avut invitatie la lansarea G30 in Belgia acum 2 sapt dar era intr-o vineri seara si nu m-am deranjat pana acolo. Am vazut ceva reviewuri, imi place cu M line si culoarea Bluestone metallic(majoritatea pozelor/reviewurilor) e fantastica. Mi-am config ceva decent 520 M line, cutie manuala pana in 60k. E o masina frumoasa. Ma deranjeaza ca ofera manuala doar la 520d. Clar Bmw devin tot mai mult "White collar" cars. Desi activez intr-un asemenea mediu nu e genul meu de masina. Nu port cravata+camasa. Prefer ceva mai no nonsense. Imi surade un Type R maidegraba.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Stai ca nu inteleg..deci tu cumperi o masina doar pentru 4 ani?dupa o predai inapoi?asa se explica discount de 20-25%.

 

 

Eu nu cumpar, practic inchiriez. Dupa 4 ani, dau masina inapoi si iau alt model nou. Avansul e deja platit, rata ramane mai mult sau mai putin la fel, service inclus, garantie pana in 200K km si fara griji. Cand pica ceva la ea, le-o pun in brate si le zic sa ma sune cand e gata. BNP Paribas e obligat sa-mi puna la dispozitie masina pe care eu am contractat-o. Mie imi convine pt ca toate costurile le deduc pe firma si practic pe mine nu ma costa nimic.

 

Experiențele mele cu discounturile BMW:

1. Mașina noua configurată cu livrare 2-3 luni - discount 14-15%

2. Mașina noua pe stoc livrare imediata - discount 18-20% configurații ce insa nu corespundeau gusturilor mele, unele modele ce stau de ceva vreme pe stoc si cu configurații "ciudate" (exemplu la un seria 1, avea HK, ACC insa farurile erau halogen) discountul poate ajunge si la 30%

3. Mașina Premium Selection (km între 6000-15000) - discount 26-35%

 

Personal am ales de fiecare data varianta 3 considerând-o cea mai eficientă :) atat dpdv financiar cât si a opțiunilor regăsite pe mașini.

 

 

Exact asa stiam si eu de disconturi la masini din stoc gata sa fie livrate

Edited by six in line
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

@edit: cum ai configurat farurile xenon pe G30? Din ce stiu farurile led sunt in echiparea standard, de serie...cel putin asa a fost la mine.

 

 

Nu stiu pe ce masina sunt faruri led standard, insa nu pe G30 sau cel putin nu pe variantele de saraci ale lui G30,

g30 pt saraci au xenon. Tre' sa platesti 1520 euro inclusiv tva pt led.

Este posibil ca M550 sa aiba faruri led standard.

 

Poate tu confunzi cu farurile de ceata care sunt led sau cu pozitiile, acestea fiind si ele led

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

Este comandata in Romania masina ta? Nu cred totusi sa fie diferente in dotarile standard...

 

In Germania iti pot spune 100% ca vine cu faruri LED in echiparea standard. Si vorbesc de modelul asta pentru saraci...520d :)

 

Uite citat de pe site-ul lor: "LED-Scheinwerfer: Abblendlicht, Fernlicht, Standlicht, Tagfahrlicht in LED-Technologie, automatische Leuchtweitenregulierung"

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

am fost ieri si am vazut pe furis masina la un dealer.

un pic dezamagit de evolutia exteriorului fata de generatia precedenta. ok, masina arata bine, era cu pachetul M dar aveam asteptari mai mari(poate nici culoarea nu era aleasa bine), F10 fiind revolutionar fata de generatia anterioara si la fel E60 fata de E39.

la interior masina arata fenomenal(de regula interioarele de bmw sunt triste, mai ales cu tapiseria neagra, aceasta pe care l-am vazut era o combinatie de negru cu alb). pozitia de condus este extrem de joasa, ceea ce imi place foarte mult. un alt neajuns il consider spatiul de la picioare pt pasagerii spate: la acelasi reglaj al scaunului soferului pe care il am in masina actuala din clasa compacta, la G30 nu ramane spatiu deloc in spate si daca ma uit la toate masinile pe care le-am avut, aceasta este printre cele mai proaste dpdv al spatiului, sub absolut toate masinile din clasa medie sau compacta pe care le-am avut si undeva la nivel comparabil sau un pic peste masinile din clasa mica pe care le conduceam acum 15 ani(fara sa exagerez)

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Iti dau dreptate la capitolul loc pentru pasagerii din spate. O sa incepem sa cumparam masini ca in China, gen F30 Long sau A4 Long :D Nici in F15 nu ai loc mult in spate, nici in G30, nici F30. Chestia e ca in 90% cam mergem singuri in masina si rareori 4, dar ar trebui si aia din spate sa aiba ceva confort.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Compar F15 an 2015 cu E90 an 2008. Ma asteptam ca la o masina de 64K euro fara tva an 2015, sa ai loc in spate intr-un suv de clasa medie spre mare. Daca era X1 mai intelegeam. Eu am 1,70m si cel care statea pe scaun in fata avea 1,75 si niciunul din noi doi nu se lafaia pe scaunul lui. Nu mi se pare ok.
Link to comment
Share on other sites

Aceeasi chestie am resimtit-o si eu la locul din spate cand am stat in g30, desi masina per total a crescut in dimensiuni, la loc interior mi se pare mai inghesuita, cel putin locurile din spate. Am comparat exact ca si colegul de mai sus, aceeasi reglare de scaun sofer si apoi mutat in spate, si la f10 si la g30. Surpriza, locul pare sensibil mai mic la picioare la g30. Nu dati cu pietre, asta am observat eu la 1.80m inaltime.
Link to comment
Share on other sites

Si eu am o placere sa stau in spate la masini, m-am urcat acum o luna intr-o skoda Superb, am ramas socat cat loc poti avea in spate la masina aia, cred ca ai mai mult loc decat intr-un seria 7 si totusi masina este de clasa seriei 5.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.