Jump to content

Cutia de transfer BMW x3 f25


Dani Negru

Recommended Posts

salut as vrea niste sfaturi de la cei care au mai patit treaba asta:). Am un bmw x3 2011 , cu 210000km , cutie automata in 8 , de ceva vreme cand iau viraj cu el la viteza mica, parca imi blocheaza cineva rotile. Chestia asta s a acutizat acuma la cel mai mic viraj face chestia asta. in mod normal cand dau drumu la acceleratie orice automata pleaca incet de pe loc daca nu e activat auto holdu ... la mine sta pe loc daca is rotile virate si cand accelerez tremura parca imi e o roata infranata.Pe vitezele inferioare incep sa apara socuri mici la schimbare.

 

Mecanicu de la seervice mi a zis direct e de vina cutia de transfer, becu de la 4x4 nu se aprinde inca de aceea cred ca motorasu inca nu e dus.

Am sunat la un service prin arad cred si mi s a spus ca ma costa 2700 lei cutia reconditionata si alta cutie la fel ceea ce mi se putin ciudat, in plus inca 800lei manopera.

 

Mi ar fi de ajutor cateva variante de serviceuri poate si mai ieftine Cluj Timisoara Arad Oradea

Multumesc:)

Edited by Dani Negru
Link to comment
Share on other sites

da :( deja incepe sa fie destul de incomfortabila mai ales prin oras cu multe viraje...

mi s a mai spus de baietii la care am sunat deja ca nu e prea bine sa umblu cu ea mult ca se strica si motoru electric si fac presiune pe crucile cardanice de pe fata si se pot rupe :(

astept mai multe pareri si o sa vad ce fac :)

Link to comment
Share on other sites

salut as vrea niste sfaturi de la cei care au mai patit treaba asta:). Am un bmw x3 2011 , cu 210000km , cutie automata in 8 , de ceva vreme cand iau viraj cu el la viteza mica, parca imi blocheaza cineva rotile. Chestia asta s a acutizat acuma la cel mai mic viraj face chestia asta. in mod normal cand dau drumu la acceleratie orice automata pleaca incet de pe loc daca nu e activat auto holdu ... la mine sta pe loc daca is rotile virate si cand accelerez tremura parca imi e o roata infranata.Pe vitezele inferioare incep sa apara socuri mici la schimbare.

 

Mecanicu de la seervice mi a zis direct e de vina cutia de transfer, becu de la 4x4 nu se aprinde inca de aceea cred ca motorasu inca nu e dus.

Am sunat la un service prin arad cred si mi s a spus ca ma costa 2700 lei cutia reconditionata si alta cutie la fel ceea ce mi se putin ciudat, in plus inca 800lei manopera.

 

Mi ar fi de ajutor cateva variante de serviceuri poate si mai ieftine Cluj Timisoara Arad Oradea

Multumesc:)

 

In Timisoara stiu eu service pt reparatia cutiei de transfer. Daca vrei detalii da-mi semn in pm.

Edited by Florin Iovan
Link to comment
Share on other sites

din ce mi a povestit un prieten.. sunt ceva cauciucuri speciale pentru 4x4 ,xdrive.etc.. cu ceva *steluta* pe ele ... si alea ar fii pt 4x4... cand se schimba sezonu este o schema dupa care se schimba intre ele..cauciucurile...si baiatu asta e bine informat lucreaza la continental :)

 

daaar nu stiu si nu posed nici eu asa ceva :bigyellowgrin:

Edited by Dani Negru
Link to comment
Share on other sites

"*" este marcajul BMW pentru runflat, asa cum Mercedes le zic "MOE"; cu alte cuvinte, acel tip de cauciuc a fost instalat din fabrica pe un oarecare model BMW.

 

nu e nicio diferenta intre 205/55/r16 runflat, 205/55/r16 runflat *, 205/55/r16 runflat MOE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

salut as vrea niste sfaturi de la cei care au mai patit treaba asta:). Am un bmw x3 2011 , cu 210000km , cutie automata in 8 , de ceva vreme cand iau viraj cu el la viteza mica, parca imi blocheaza cineva rotile. Chestia asta s a acutizat acuma la cel mai mic viraj face chestia asta. in mod normal cand dau drumu la acceleratie orice automata pleaca incet de pe loc daca nu e activat auto holdu ... la mine sta pe loc daca is rotile virate si cand accelerez tremura parca imi e o roata infranata.Pe vitezele inferioare incep sa apara socuri mici la schimbare.

 

Mecanicu de la seervice mi a zis direct e de vina cutia de transfer, becu de la 4x4 nu se aprinde inca de aceea cred ca motorasu inca nu e dus.

Am sunat la un service prin arad cred si mi s a spus ca ma costa 2700 lei cutia reconditionata si alta cutie la fel ceea ce mi se putin ciudat, in plus inca 800lei manopera.

 

Mi ar fi de ajutor cateva variante de serviceuri poate si mai ieftine Cluj Timisoara Arad Oradea

Multumesc:)

 

 

Si eu am patit la fel dar am preferat sa schimb uleiul la cutia de viteze si cel de la cutia de transfer. Trebuie schimbat si filtrul de ulei de la cutia de viteze care este de 2 feluri din cate stiu eu: 1. se schimaba toata baia de ulei ca are filtru integrat sau 2. doar filtrul (depinde de caz). Dupa ce le-am schimbat nu am mai avut probleme. Mentionez ca uleiul era foarte negru iar pe baia de ulei mai are niste piese magnetice care erau pline de pilitura si este obligatoriu sa fie curatate

Link to comment
Share on other sites

"*" este marcajul BMW pentru runflat, asa cum Mercedes le zic "MOE"; cu alte cuvinte, acel tip de cauciuc a fost instalat din fabrica pe un oarecare model BMW.

 

nu e nicio diferenta intre 205/55/r16 runflat, 205/55/r16 runflat *, 205/55/r16 runflat MOE

Steluta NU inseamna runflat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

" * " = tip de cauciuc normal care a fost montat din fabrica de BMW

 

echivalentul pt mercedes e "MOE"

 

Completare:

Pneuri cu steluțĂŁ * se regĂŁsesc ca si echipare de fabrica BMW insa se pot achiziționa si ulterior atât de la dealerii BMW cât si de la firmele specializate in distribuție/vânzare de pneuri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salutare,

Se pare ca aciasi simptoma o am si eu la un BMW x5 Xdrive 2011, cand virez maxim de volan stanga sau dreapta parca merge tarash o roata (o virbratie asa in caroserie).

Am fost la reprezentata si am scos mufa de la motorasul cutiei de transfer (sau aprins catvia martori in bord) si surprinzator nu mai facea asa (roata si-a revenit din mersul tarash).

Clar este ca cutia de transfer e problema si e pe duca, o recomandare de service care sa repare astfel de cutii de transfer in bucuresti sau un meserias ceva? (stiu ca trebuie schimbat si uleiul in aceasta cutie de trasnfer). Din cate am citit pe forumuri nu e foarte grea operatia, dar nu se baga multa lume sa o faca.

 

Multumesc,

Link to comment
Share on other sites

am gasit mai multe variante si nu stiu care sa o aleg... si anume:

 

1. Bucuresti - nikko - REPAR CUTIE DE TRANSFER BMW (REDUCTOR 4X4 BMW) TOATE TIPURILE ! MOTORAS CUTIE TRANSFER BMW - 0721.690.675 - (costa aproxmiativ 3.000 lei reparatie cu tot cu demontat si montat la loc in service-ul lor, am inteles ca au unul prin domnesti si inca unul prin colentina parca, ofera garantie 1 an sau 2).

 

2. Bucuresti - Mihai Marius - Repar cutie viteze automata si cutie transfer Bmw - 0766 396 922 (costa 4.500 de lei cu tot cu demontat si montat si iti da garantie un an, la telefon mi sa parut cam smecher si ca a facut pretul din avion cand a auzit ca am fost la reprezentanta sa verific daca cutia de transfer e buba).

 

3. Bucuresti - APB service Bucuresti - 0735 561 283 (costa 3.500 de lei si nu mi-a zis nimic de garantie sau de durata, probabil ca pretul include demontat si montat inapoi pe masina)

 

4. ARAD - SC UBYDEAL SRL sau cutietrasnfer.ro - Vindem, reparam cutie transfer BMW X5 X6 ATC700 ATC 500 - ARAD - 0742 140 476 ( costa 2800 lei repratia + curierul si cutia de transfer stricata de pe masina ta, practic ei iti trimit o cutie de transfer in service-ul unde efectuezi schimbul iar rambrust trebuie sa le dai 2800 lei + transport 200 lei + manoepra la service-ul unde schimbi cutia de transfer, ajungi undeva la 3500 - 3800 lei cu totul. Ofera garantie 1 an).

 

Singurul feedback care il am de la cei de la reprezentata, care mi-au oferit feedback despre service de la Arad, in sensul ca, au mai avut un client care a reparat cutia de transfer la un seria 5 la cei de la Arad si tot la fel ii facea masina ba chiar mai rau si a durat cam 2 luni sa ii trimita o alta cutie de trasnfer pentru inlocuire, gratis, dar trasnportul a fost suportat de client.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.