Jump to content

Zgomot difuzor Bmw F10


vladsando

Recommended Posts

Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema si unde/vreo recomandare? La volum ridicat difuzorul din usa dreapta fata incepe sa paraie , distorsioneaza sunetul. Sistemul este HIFI. Am cautat si nu am gasit pe nimeni sa repare . Merci!!! :clover:

 

Salutare colegu.

Am avut si eu o astfel de problema, nu e grav deloc.

Cauzele pot fi multe:

-volum prea mare

-un egalizator setat necorespunzator

-o perioada indelungata de functionare a player-ului cu volum tare

la care se poate adauga slaba calitate a unei melodii, care a provocat difuzorul spre o semi-ardere/deplasare a conului. (spun semi-ardere/deplasare pentru ca din cate spui, el inca se aude,dar distorsionat )

 

Ideea este ca, poti alege sa repari difuzorul, gasesti foarte multe contacte din bucuresti pe site-urile de vanzari/cumparari online (sa nu dau nume aici) sau poti alege sa scoti difuzorul din usa, verifici seria si numele sau, si cauti sa il cumperi din dezmembrari. Sfatul meu este sa nu il mai repari, te costa undeva intre 30-50 ron reparatul, iar un difuzor din dezmembrari bun in cazul meu a costat 65ron.

 

Acum tu alegi cum vrei sa procedezi.

Link to comment
Share on other sites

Merci de raspuns. Am sunat la o firma care se ocupa cu montat difuzoare, sa il schimbe cu unul nou, ideea e ca ar fi alt model. Se poate distorsiona sunetul? Ar fi mai ok din dezmembrari?

 

In principiu nu ar trebui sa se distorsioneze suntetul in cazul in care difuzorul merge pe aceeasi linie constructiva, in sensul ca : daca acela pe care il vei da jos are difuzor de bass+ intalte, asa ar trebui sa fie si celalalt (respectand si puterea W ).Avand in vedere ca sunteul este egal pe toate canalele, nu ar trebui sa fie diferenta, cel putin, nu sesizabila.

 

Nu inteleg de ce nu dai tu difuzorul jos, nu este greu si economisesti niste banuti (parerea mea).

Daca il iei nou, s-ar putea sa fii putin minunat de costuri, daca il iei din dezmembrari, cu proba aferenta, atunci este totul ok. Sansa sa il gasesti acolo, cred ca este mai mare decat intr-un magazin de montat difuzoare. De ce spun asta ? Ma gandesc ca BMW F10 a inceput sa se produca prin 2010 (din cunostintele mele) , au trecut ceva anisori si s-ar putea ca difuzorul (in cazul in care este original) sa nu se gaseasca asa usor.

Edited by BMG e46 320d
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.