Jump to content

Sfat achizitie X5 e70 facelift


P.Dan

Recommended Posts

Salutari,

 

Doresc sa achizitionez un BMW X5 E70 30d facelift. Bugetul ar fi undeva la +/- 25.000 euro. Cei care aveti/ati avut aceasta masina, imi puteti da mai multe detalii despre:

-costuri intretinere (revizie, discuri, placute, etc)

-probleme cunoscute

-consum oras/exterior la mers normal

-alte sfaturi utile

 

Multumesc!

Edited by P.Dan
Link to comment
Share on other sites

Consum la mers normal, depinde ce intelege fiecare prin normal este 8 extraurban si 13 14 oras aglomerat. Aici evident in functie de talpa adaugi la extraurban cam 1 litru la fiecare 10 km in plus. Parerea mea sa verifici neaparaert istoricul si intervalul de servisare. Si cutia de transfer mai pica la ele. Si nu uita nici cutia de viteze sa verifici cum schimba, daca a tractat, daca a avut vreun schimb de ulei facu. Spor
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salut,

 

Sunt posesor de X5.

- o revizie costa in jur de 2000-2500 ron

- placute fata originale 700 ron

- consum real bucuresti ore de varf (4 km in juma de ora) 19%

Consum weekend oras 13%

Consum autostrada 120km/h 8.6

140km/h 10.5

 

Probleme generale din ce am auzit si la altii:

1. Distributie

2.cutie transfer

3.motor zgomotos la interior

4.rigida la denivelari si zgomote din portbagaj

5. Nu destul de sprintena pentru 306 cp

 

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Preturile la revizie/intretinere nu sunt exagerat de mari, la consum ma astept la un 12-13 % in Timisoara, dar ceea ce ma pune pe ganduri este sumedenia de probleme comune la tot mai multe BMW xdrive (distributie,cutie de transfer)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am un prieten cu X5 E70 din 2011 4.0xd 306 cp si i consuma un 17% intr-un oras unde mie imi consuma 7.5% E60 520d...

 

Refuz sa cred!Termina cu dezinformatul.Daca ai masina vorbeste, altfel abtinete.Nu am avut decat iarna bara in bara consum de 17,in Bucuresti.

Asta, in situatii exceptionale. Consumul asta l-am avut pe 3.0sd iar motorul de generatie mai noua consuma mai putin.

Costurile de intretinere sunt mai mari decat la un turism cu motor similar dar nu de speriat.

Probleme speciale nu sunt. Atentie la distributie.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

de curiozitate, 2000-2500Ron costa o revizie normala la reprezentanta sau la un service ok? Mi se pare mult, in conditiile in care eu la 2011 Allroad, tot motor de 3.0d, platesc cam 800Ron o revizie ce include toate filtrele, Mann, Bosch si original la cel de motorina si ulei Mobil. Placutele ma astept sa fie scumpe si oricum le toaca repede din cauza masei mari, dar banuiesc ca 700 sunt originale, altfel un ATE ar fi probabil la jumatate?
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Refuz sa cred!Termina cu dezinformatul.Daca ai masina vorbeste, altfel abtinete.Nu am avut decat iarna bara in bara consum de 17,in Bucuresti.

Asta, in situatii exceptionale. Consumul asta l-am avut pe 3.0sd iar motorul de generatie mai noua consuma mai putin.

Costurile de intretinere sunt mai mari decat la un turism cu motor similar dar nu de speriat.

Probleme speciale nu sunt. Atentie la distributie.

 

Deci...copiii mei nu imi sta in caracter sa balivernez deloc si cand balivernez va avertizez ca sunt in pom si nu stiu despre ce vorbesc, dar in cazul de fata il cunosc foarte bine, masina o cunosc foarte bine, el tot zice ca ar avea o problema la ea desi masina merge cum trebuie...Ca refuzi tu sa crezi e problema ta, nu oblig pe nimeni sa creada ce spun eu aici...Si cum am spus intr-un oras unde eu am consum 7.5 90% in oras (adica nici 10% nu se compara cu bucurestiul) el are consum de 15%... 17...19 uneori, nu merge la consum asta e clar , cine ar merge la consum cu motor de 306cp, dar totusi este foarte mult, acest prieten mai are inca o masina modificata total la 450cp 2.0 benzina care i mananca un 20%.

 

Deci daca se inhama cineva la o achizitie de genul il rog sa o faca fara sa ia in calcul consumul ca s-ar putea sa fie dezamagit...dar sincer cine da 20.000 euro+ pe o masina si se gandeste la consum? sau mai bine formulat, cine nu ar avea bani sa bage combustibil intr-o masina de peste 20.000 euro orice masina ar fi aia, daca reuseste sa ia aceea masina si se planga ca il omoara la consum este ....un cocalar fara suparare.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 10
Link to comment
Share on other sites

acum esti in pom daca nu ai realizat inca cu faza cu cine da 20k Eur pe o masina nu trebuie sa se gandeasca la consum, adica ala care da 100k Eur pe-o Tesla e cocalarul maxim sau cum? E normal sa te gandesti si la consum, mai ales cand vii si zici ca un 3.0d consuma 17 in oras cand totusi producatorul zice ca ar trebui sa ia 11-12, am zis la pleseneala, nu mai stau acum sa caut consumul unui X5 pe net, dar banuiesc ca pe acolo il da BMW. Probabil nu deranjeaza daca in loc de 11-12 ia 14-15 sa zicem, dar sa ia 17 sau 19, ceva e in neregula acolo totusi....apoi, daca ne uitam la cate F10 sunt pe strazi, 20k Eur nu mai e o suma asa mare pentru o masina in zilele noastre...sau asa pare cel putin... Edited by mik15
  • Like 8
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

si daca ala care vrea Tesla intreba cu cat iti creste factura la curent atunci cum era? Ideea este ca e normal sa vrei sa stii cat consuma o masina, nu are importanta si nici nu stim noi motivul pentru care intreaba, doar ca la noi cum intreaba de consum si vrea o masina de 20K Eur cu motor peste 2.0d - asta e norma- e direct catalogat cocalar, dar ala care isi ia masina de 20k Eur da e 2.0d nu e cumva mai cocalar(habar nu am daca acest cuvant sufera grade de comparatie, dar ma rog...) ca si-a dat ultimul galben pe ea si nu are bani nici de motorina pentru motorasul ala?....get my point?
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Romana te rog...cum tesla e pentru afara (noi nu avem statii de incarcare sa putem merge cu aceste masini mai mult decat in interiorul unui anume Oras) la fel si engleza pentru afara...daca nu cumva am uitat "romaneste".

 

Clar aia care isi iau Tesla nu si-o iau pentru economie, nu cred ca cei are agonisesc si strang niste bani se gandesc....ma ce sa fac acum cu 100k euro iau o tesla si fac economie la bani...intelegi ideea?

 

Nu vorbim de motoare aici, vorbim pur si simplu de bani, 20.000 Euro pe o masina second hand sunt bani, pentru unii putin, pentru unii mult, dar daca te gandesti logic din orice punct de vedere sunt bani, poti sa faci destule cu acesti bani, dar cum sa dai atatia bani? si sa-ti mananci efectiv din fund la consum, nu vorbim de intretinere cu reparatii, revizii, vorbim strict de consum, eu innebunesc cand aud orice utilizator care a dat pe masina....o suma mare de bani ca-i consuma masina mult, dar NU pentru ca are o problema ci pentru ca asa consuma ea mult si "e grele cu banii". Cum sa spui asa ceva? Vinde-o frate atunci si ia-ti una la care sa nu te vaiti, una e sa faci o remarca ca da consumul e mai mare decat de obicei si una e sa te vaiti si sa faci topicuri pe forum ca masina mea consuma mult si vreau sa vad cat consuma la voi sa vad daca am vreo problema...nu frate nu aveti nici-o problema..masinile consuma!

 

Si da (mik15) in foarte multe cazuri consumul dat de producator poate avea o diferenta de pana la 5L si nu numai in plus. Sau ai trait pe Luna pana acum?Daca eu nu as fi trait pe Luna as fi zis ca singurul motiv este ca are o problema masina respectiva de consuma asa mult, dar cand stii ca producatorii mint frumos cateodata si masina e verificata cap-coada (totul ok) de ce sa mint si eu acum?

Edited by WIN60
  • Like 2
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Nici nu mai stii ce sa crezi,si inainte cand cautam E60 vedeam acelasi tip de masina,consumuri TOTAL DIFERITE,auzeam de 530d prin oras 10,altu' 16 altu' ca il urca pana in 20% iarna. La 530i la fel,unu zicea ca scoate consumu' dat de producator la mers normal altu' zicea ca sub 20% nu ia niciodata. Ce sa mai crezi tata,sunt prea multe variabile. Stilul de condus,traficul,probleme ale masinii etc etc dar tot refuz sa cred ca diferentele sunt asa de absurde la consum,cu absolut toate masinile pe care le-am avut am reusit sa scot un consum aproape de ala dat de producator cu o marja de eroare sa zic de 10% , cum si pe E60 acum. 9.2 declara in oras,niciodata nu am peste 10 la mers normal. In general 9.5,pe acolo e. Pe exterior 5.2 parca , cel mai bun consum 6.2 cu jante pe 18 245/45 , inainte cu jante pe 16 si cauciucuri noi 5.7 la pompa. Ma uit prin anglia,absolut toata lumea cu 535D resoftat ( 380 cp ) EGR off DPF off au consum intre 6.2 si 7 la drum lung. De cele mai multe ori cifra vad ca e intre 42.8 mpg si 47 Edited by Cloud92
Link to comment
Share on other sites

Concluzie: daca vrei consumuri decente mai bine te uiti la un F10 :))). Cred ca un F10 diesel cu performante superioare (525d) consuma in multe situatii cu >3 litri mai putin. De exemplu la 150kmh un e70 30d consuma 11 (dedus din ce a spus un proprietar mai sus), iar un F10 probabil consuma in jur de 8.

Financiar vorbind mi se pare cam paguba X5-ul (in comparatie cu F10 de exemplu), la fel ca multe alte suv-uri. Depinde de tine cat esti dispus sa cheltuiesti.

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma voi cumpara un X5 LCI. Ma gandeam ca nu e bine sa intreb pe forumul acesta de consum dar chiar daca dau 25.000 euro pe masina, da, ma intereseaza consumul. Daca nu ma interesa consumul luam motorul pe benzina. Ca si fapt divers, din alte surse sigure de la un proprietar de X5 LCI, la mers normal consumul nu i-a depasit 13 % in oras (nu Bucuresti), fapt confirmat si de un exemplu aleator de pe site-ul spritmonitor.de care da un consum in oras de 12.5%

Cu toate acestea ma astept si la consumuri mai mari dupa cum zicea si user-ul Underground in conditii de trafic blocat sau orase gen Bucuresti.

Spritmonitor.de

 

Multumesc pt raspunsuri!

Edited by P.Dan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.