Jump to content

Sfat achizitie X5 e70 facelift


P.Dan

Recommended Posts

Numai comparati motorul versiune 4.0xd de 306 cp cu 3.0xd de 235cp ...e o diferenta de la cer la pamant si nu...nu consuma mai putin.

Cavaliere si eu am vrut sa le postez exact video-ul respectiv

 

Cookie nu stiu la ce te referi exact, adica daca consuma mult sau putin, dar am dovada clara in fata ochilor ca ia peste 15% in oras lejer...si nu poti sa mergi cu o masina de 306 cp la consum...si chiar daca mergi la consum tot mare este...multi cai,masina grea, x-drive,automata.

 

Consum 9.2 la 120 km/h. Consum 12% la 160 km/h si credeti-ma ca motorul de 306 nu consuma mai putin ca acesta, nu are cum logic!

 

Cu E60 meu (520d) sapt trecuta pe autostrada A1 spre Sibiu aveam la 155 km/h 5-5.5-6%, mers pe tempomat toata autostrada...Daca e diferenta atat de mare in exterior ganditi-va ca e si mai mare diferenta in oras...nu am nimic cu masina, imi place maxim, dar consuma! Chiar asta ar fi ultima mea problema daca as avea masina respectiva, dar pentru cine il intereseaza consumul la o masina de 20.000-30.000 Euro poate nu o sa-i convina.

 

 

Un video cu 4.0xd, omul merge la consum, nu baga piciorul si etc, nu este nicidecum trafic bara la bara si are consumul pe la 11%. Diferenta vad eu in exterior consuma cam cu aproape 1L mai putin cel de 306cp pentru faptul ca este mai "potent", dar daca le omori pe ambele cel de 306cp va consuma implicit mai mult si am explicat de ce.

 

P.Dan , nu e vorba ca iti luai benzina daca nu te interesa consumul, unora nu le plac benzinarele pur si simplu..cazul meu. Sau vrei sa spui ca iti cumperi o masina de 25.000 Euro DIESEL pentru ca benzinara consuma prea mult :|...Nu stiu eu nu inteleg chestia asta...sa dai 1.500.000 lei pe o masina si sa spui vrei sa stii cat consuma inainte sa o cumperi...in loc sa intrebi altceva, daca trage, daca e confortabila, daca e orice...tu intrebi de consum.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

posesor de 30d LCI 2010:

 

1. consumuri destul de bune pentru ce poate masina, si cat de grea este

2. o placere de condus la drum lung

3. la drum lung, mers mai mult pe autostrada (bucuresti budapesta) fara menajamente 140-150km/h 9.5-10l/100km

4. revizia costa asa

 

a: filtru de polen 100-200 de lei

b: filtru de aer 200 de lei

c: placute si discuri fata spate (ATE) sub 2000 de lei, si merg mai bine decat alea originale

d: filtru ulei <100 de lei

e: ulei (castrol) in jur de 200 de lei pentru 8 L

 

mai prost este daca ti se strica vreo piesa gen injector, unde doar unul costa 2000 de lei original

 

5. preferabil cumpara de la o firma care iti da si o garantie 6-12luni . Eu am cumparat de la bavaria, si s-a stricat dupa o luna, si reparatia a fost destul de serioasa (tot sistemul de alimentare si injectie schimbat, span pe instalatie)

6. nu cumpara asa ceva daca mergi exclusiv in oras, e frustrant cu locurile de parcare si gabaritul masinii.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

ATE este o firma foarte mare producatoare de sisteme de franare (poate si altele). Sistemul de la x5 e70 (etrierele si cilindrii cel putin) este de productie ATE

Am avut originale pe masina, si acum cu astea ATE masina franeaza mai bine. Nu te gandi ca sunt cu mult mai ieftine, dar cu 20-30% tot sunt mai ieftine.

 

Despre ulei, am pus Castrol Edge Titanium 5w40 (are specificatia bmw long life). 2 bidoane de 4 litri fiecare costa in jur de 200-250 de lei

 

La filtre nu vad de ce ai cumpara bmw originale cand trebuie schimbate in fiecare an (eu fac schimburile odata la 12 luni indifierent de nr de km , in principiu 10-12 mii de km pe an fac)

Link to comment
Share on other sites

ATE este o firma foarte mare producatoare de sisteme de franare (poate si altele). Sistemul de la x5 e70 (etrierele si cilindrii cel putin) este de productie ATE

Am avut originale pe masina, si acum cu astea ATE masina franeaza mai bine. Nu te gandi ca sunt cu mult mai ieftine, dar cu 20-30% tot sunt mai ieftine.

 

Despre ulei, am pus Castrol Edge Titanium 5w40 (are specificatia bmw long life). 2 bidoane de 4 litri fiecare costa in jur de 200-250 de lei

 

Scrisesei ca 8 litri costa 200 lei mai sus. Nu are cum sa franeze mai bine cu Ate din gama normala decat cu oe.

Link to comment
Share on other sites

WIN60, pe langa consum am intrebat si alte detalii (vezi primul post). Nu am intrebat "daca trage, daca e confortabila, daca e orice..." din simplul fapt ca nu ma intereseaza aceste pareri. Perceptia ta despre confort probabil e diferita fata de cum ma astept eu sa fie confortul la masina. Deasemenea poate pentru tine ai impresia ca masina nu trage cand poate pentru mine trage destul de bine. Sunt notiuni care daca le intreb la 10 persoane gasesc 10 pareri diferite. De aceea am intrebat doar de lucruri concrete si anume costuri.

Iar despre faptul ca nu ar trebui sa ma interese consumul la o masina 25.000 euro este irelevant, nu are rost sa discutam acest aspect.

 

 

P.Dan , nu e vorba ca iti luai benzina daca nu te interesa consumul, unora nu le plac benzinarele pur si simplu..cazul meu. Sau vrei sa spui ca iti cumperi o masina de 25.000 Euro DIESEL pentru ca benzinara consuma prea mult :|...Nu stiu eu nu inteleg chestia asta...sa dai 1.500.000 lei pe o masina si sa spui vrei sa stii cat consuma inainte sa o cumperi...in loc sa intrebi altceva, daca trage, daca e confortabila, daca e orice...tu intrebi de consum.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nu e reclama la emag, dar uite http://www.emag.ro/ulei-motor-castrol-edge-titanium-turbo-diesel-5w40-5l-1535bd/pd/DXD3ZBBBM/

placutele sunt din gama ate cu extra carbon (mai scumpe putin ca gama ate normala)

 

placutele originale fata 800ron Vs placute ate gama superioara fata 600ron

 

daca nu franeaza mai bine, franeaaza cel putin la fel de bine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

xDrive30d - 2010 - 79000km la bord . Viteza 0-50 km/h .Consum mediu o vară in oras (nu Bucuresti ) 10 L/100km inregistare jurnal bord .

 

Dupa 4100 km Europa (1700 Romania )cu 5 capitale , viteza 0-160km/h , consum inregistrat pe bord 8,8L/100km , viteza medie 77km/h.

 

Problema - Garnitura de la suport filtru ulei schimbată .

Consumabile normal (placute , ulei ,filtre ,) Acum schimb Discuri si al doilea rand placute .

 

http://i728.photobucket.com/albums/ww288/windsurfing11/IMG_8559_zpsxohipsll.jpg

 

Navigatia slabă - musai un telefon pe bord pentru sprijin la greu .

Edited by Ralanti
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Eu zic sa incetati cei care spuneti consumuri aberante(mici), o sa isi cumpere omul masina si o sa aiba un soc cand o sa vada cat ii consuma... O sa ii consume in principiu 9-10 in afara si +13 in oras. Legat de Bucuresti nici nu merita deschis subiectul, va scoate consum sub 14 doar noaptea.

Nu vreau sa jignesc pe nimeni, apreciez/respect foarte mult masinile precum X5/X6, dar financiar vorbind sunt niste pagube.

 

Dan, avand in vedere ca si consumul/inretinerea sunt niste criterii destul de importante eu zic ca poti lua in considerare si un F10.

Link to comment
Share on other sites

@ WIN60 esti in eroare.

 

Ca de obicei, datul cu parere e sport national la noi.

 

Chiar daca nu avem masina respectiva, fiecare stie pe cineva care are masina respectiva si face referire de parca e a lui. Nimeni nu se gandeste ca informatia poate fi scoasa din context.

 

Evident ca viteza are influenta asupra consumului , masina fiind greoaie si cu o aerodinamica de luat in considerare, dar nu e de speriat.

 

3.0sd -2008 cu 210.000km cu dpf off + soft cu jante Y pe 20, are urmatorul consum:

 

Bucuresti- maxim 14

Extern- 8- 11, depinde de stilul fiecaruia si de viteza.

Mixt- 10.5

 

Evident daca mergi 200 toata autostrada nu trebuie sa te astepti la consum mai mic de 17.

  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil fiecare are dreptate in felul sau...Kathalin avea 14 in Bucuresti,avand stilul sau de condus si orele sale de deplasare,nu precizeaza ca in trafic bara la bara. Nu am avut motorul asta,insa personal m-as astepta la o medie de 16 in Bucuresti,si vreo 2l mai putin pentru provincie.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

eu stand la periferie nu calatoresc in fiecare zi pe stefan cel mare, dar in ultimii ani se super aglomereaza la iesirile din bucuresti, si uite cum un drum de 10 minute (de la mall pana acasa) se face in 40 de minute. Dar chiar si asa consumul este de 12 maxim

oricum nu te sfatuiesc sa cumperi o asemenea masina daca mergi exclusiv in oras, doar ca sa mergi odata pe an la munte...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Consum mediu (pui sau scazi 1-2 litri in functie de mers).

 

in oras (Bucuresti): 13-14%

in afara: 10% la 130-150 km/h

 

Peste 160km/h iti ia mai mult ceea ce e logic.

 

Consumurile mentionate sunt pentru distante normale, trafic normal fara mers bara la bara sau mers la blana.

 

Costuri revizie la un mecanic bun: filtre mann + ulei 5W30 full synthetic cam 1500-2000 de ron, depinde de garaj si de mecanic. Mentionez aceste costuri nu doar pt ulei, ci si pentru lichid stergatoare, poate completat putin antigel, lichid de servo, schimbat sabotii la frana de mana, mai un bec de frana, nimicuri din astea, etc.

 

Probleme nu stiu sa-ti zic. Am avut X6 cu acest motor si nu am avut probleme cu el deloc.

Edited by six in line
Link to comment
Share on other sites

@ WIN60 esti in eroare.

 

Ca de obicei, datul cu parere e sport national la noi.

 

Chiar daca nu avem masina respectiva, fiecare stie pe cineva care are masina respectiva si face referire de parca e a lui. Nimeni nu se gandeste ca informatia poate fi scoasa din context.

 

Evident ca viteza are influenta asupra consumului , masina fiind greoaie si cu o aerodinamica de luat in considerare, dar nu e de speriat.

 

3.0sd -2008 cu 210.000km cu dpf off + soft cu jante Y pe 20, are urmatorul consum:

 

Bucuresti- maxim 14

Extern- 8- 11, depinde de stilul fiecaruia si de viteza.

Mixt- 10.5

 

Evident daca mergi 200 toata autostrada nu trebuie sa te astepti la consum mai mic de 17.

Eu am x3.0 sd. Nu cred ca ai mers zeci de mii de km cu masina asa ca tu iti dai aiurea cu parerea... si a mea are filtru scos si soft.

 

Afara: 10-14

Oras:11-20.

 

Sub 10 nu scade niciodata!!!

 

Dar motorina e ultima grija...

Ia intreaba cat te costa daca se arde "un bec" la lampa spate...

(Ps. O sa ai un soc... nu e 10 lei becul si o bere la baieti cum credeam eu... 😂😂😂)

  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eu am x3.0 sd. Nu cred ca ai mers zeci de mii de km cu masina asa ca tu iti dai aiurea cu parerea... si a mea are filtru scos si soft.

 

Afara: 10-14

Oras:11-20.

 

Sub 10 nu scade niciodata!!!

 

Dar motorina e ultima grija...

Ia intreaba cat te costa daca se arde "un bec" la lampa spate...

(Ps. O sa ai un soc... nu e 10 lei becul si o bere la baieti cum credeam eu... 😂😂😂)

 

Nu imi dau cu parerea aiurea. Vorbesc in cunostiinta de cauza, am avut masina 2 ani si am facut suficienti km cat sa pot sa am un punct de vedere pertinent. Daca te uiti cu atentie, valorile mele de consum se incadreaza in cifrele tale. Intervalul tau este exagerat precum si consumul extern raportat. Eu nu am atins niciodata 20 de litri in Bucuresti.

Iti sugerez o verificare a masinii.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.