Jump to content

Trapa panoramica seria 3 break- inchidere incompleta


Recommended Posts

MASINA E UN e91 din 2007

 

trapa e panoramica.

 

Cred totusi ca e o problema mecanica, pur si simplu in partea respectiva are un joc trapa ca si cum ceva nu o ridica cu jumatate de cm in sus

Jocul acela mi-a troncanit in cap si mie dupa ce am intrat cu masina pe drumurile patriei atunci cand am adus-o.

Eu am demontat geamul cel mare de sticla de la trapa prin desfacerea celor 3 suruburi de pe fiecare parte, apoi am demontata supoturile de prindere si le-am lipit cu silicon apoi le-am pus la loc si a disparut orice zgomot. Din ceea ce vad, la tine problema e la geamul de sticla mai mic care insa e la fel montat cu 3 suruburi. De obicei acele suruburi se desfac din cauza vibratiilor si poate au fost stranse insa nu s-a pozitionat corect sticla. Incearca asa.

BTW, chederul de la trapa e vrep 350lei. Daca nu iti ploua insa ai zgomot-vajaiala la vitezele mai mari, problema se rezolva cu un strat fin de silicon peste chederul vechi insa ca sa faci o treaba buna trebuie sa demontezi geamurile trapei, sa aplici siliconul si apoi sa le lasi sa se usuce abia apoi sa le remontezi. Spor

Link to comment
Share on other sites

Tot la cel mare e si la mine problema. Ideea e ca din ce am analizat situatia a fost umblat la trapa. Cel mic nu se deschide deloc. Am impresia ca a fost blocat pe inchis. La tine se deschide si ala mic?

 

Cred ca e ceva rupt. O sa incerc sa dau jos sticla sa vad sub ea. Parghia care imi ridica partea dreapta la geamul mare am impresia ca misca desi nu ar trebui.

Link to comment
Share on other sites

Tot la cel mare e si la mine problema. Ideea e ca din ce am analizat situatia a fost umblat la trapa. Cel mic nu se deschide deloc. Am impresia ca a fost blocat pe inchis. La tine se deschide si ala mic?

 

Cred ca e ceva rupt. O sa incerc sa dau jos sticla sa vad sub ea. Parghia care imi ridica partea dreapta la geamul mare am impresia ca misca desi nu ar trebui.

Ambele se misca insa cel din spate doar se ridica, nu gliseaza.

Si la mine initial parghia se misca insa am desfacut cele 2 lamele care o compuns si le-am lipit cu silicon

Link to comment
Share on other sites

o sa desfsc si eu, a mea cea din spate nu se misca deloc deloc.

 

Sper sa reusesc sa le lipesc si eu sa se ridice la locul ei sa nu ploaie in masina. Nu am reusit sa dau jos acel acordeon. Nu ma deranjeaza ca cea de pe spate nu se ridica. Merci de sfat. O sa ma apuc de desfacut zilele astea.

 

In zona unde nu urca destul, la gropi trancane geamul

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Aceeasi problema am avut-o si eu la masina veche ---vei ajunge ca, la un moment dat sa se blocheze de tot ala mic. De deschis pe ventilare mergea dar cand vroiai sa inchizi ala mic ramanea blocat si nu se mai inchideau la loc. Singura solutie este sa dezactivezi deschiderea pe ventilare a partii mici. Gasesti aici rezolvarea https://www.youtube....?v=EqmmFf9gARM. A mers imediat dupa ce faci exact ca in filmulet. Singura chestie care se schimba este ca, in modul ventilare nu se mai ridica ambele geamuri --ala mic ramane inchis. Edited by Ionut_mara
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.