Jump to content

'02 BMW 325i vs '04 MINI COOPER S


particular325i

Recommended Posts

desi am citit putinele posturi despre mini de aici si parerile erau destul de negative si pesimiste in legatura cu MINI am avut ocazia sa conduc un COOPER S cel nou de 170CP si am ramas placut surpins.

eram convins ca motorul o sa "fluiere" si o sa sune ca o albine turbata dar nu era asa.

se aude f bine chiar "supara" daca il pot numi asa si se conduce foarte interesant.

in scaune stai foarte bine si parca imprima un anumit stil de sofat ( tot timpul parca ai vrea sa o calci, stai "intepat" in scaun si pregatit sa turezi motorul )

chiar daca are tractiune fata sta foarte bine in curbe si sunt convins ca daca ar fi un drum mai aluneco sau sa ploua ar fi de preferat tractiunii spate de la BMW.

momentan am un 325i din E46 facelift si m-am plcitisit de el.

ce mi-as dori e E90 tot 325i, pt ca mi se pare ca 320i are prea putini cai fata de dimensiunile masinii, dar e prea scump unul SH din germania cu optiunile pe care eu le vreau.

coupeul E46 fara facelift e prea "imbatranit" iar cel din 2004 e prea scump si nu cred ca merita diferenta doar pt faruri si stopuri.

asa ca in ultimul timp ma tot uit pe net dupa MINI COOPER S din 2004-2005.

nu conteaza daca e cel nou cu 170CP pt ca sunt convins ca si cel de 162CP e foarte bun si asemanator la performante. la ce vreau eu sa aiba adik ce are si BMW-ul meu (xenoane, navi mare, clima, scaune incalzite...) dupa calculele mele ajung cam la 17-18K EURO (cash si daca se poate sa o iau pe firma si sa nu platesc Mwst. in Germania).

acum am citit mai multe dar daca ma mai poate ajuta cineva cu inforamtii ar fi ideal. un lucru e cer: motoarele de pe mini nu sunt BMW.

vechi (163CP) cica ar fi KOMPRESSOR si la cel nou TURBO sau invers???? :blink:

asa ca vin sa va cer pareri si sugestii...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

:) m-ati facut praf!!! nici macar o parere de bine. daca supuneam la vot iesea NU! la fel ca Basescu cu 99%

m-am plictisit de asta si sa imi iau ce imi place nu am bani. e un fel de compromis...

mi se pare foarte interesant masina si nu mai fiti asa carcotasi ca nu e chiar cutie si sincer S-ul arata cat se poate de fioros pt dimensiunile ei...

dar e are de nu va place asa? tractiunea fata? eu chiar nu inteleg de ce foarte multa lume e impotriva ei cand in toata lumea a prins foarte bine masina asa si nu numai la tineri...

rapida e pentru ca daca ma uit la cifre e chiar mai buna ca a mea, franare e buna, stabilitatea e la fel de buna ca e foarte joasa, optiuni la interior ca sa te satisfaca are, materialele folosite sunt bune, exteriorul e ok mai ales la S si daca gasesti si o culoare interesanta ...

oricum multi o asociaza cu masinile mai feminine dar sincer mie mi se pare ca nu are nicio treaba ... ba din contra

din nou :blink:

Link to comment
Share on other sites

si nu mai fiti asa carcotasi ca nu e chiar cutie si sincer S-ul arata cat se poate de fioros pt dimensiunile ei...

dar e are de nu va place asa? tractiunea fata? eu chiar nu inteleg de ce foarte multa lume e impotriva ei cand in toata lumea a prins foarte bine masina asa si nu numai la tineri...

239484[/snapback]

 

Mi se pare foarte scumpa pentru ce ofera, calitatea ei este la pamant.

Mi-as lua asa ceva numai in leasing, pe perioada garantiei.

Link to comment
Share on other sites

asta cautam...  vroiam sa stiu si despre calitate... cea care am condus-o avea 30k km si proprietarul nu a avut probleme cu ea dar ma gandesc ca dupa 100K...

sa inteleg ca nu e chiar asa fiabila ca un BMW? oricum nu merg prea mult cu masina ( maxim 20K km pe an)

239489[/snapback]

 

Cele noi 2007. sunt mult mai reusite.

Cele mai vechi:

 

ploua in ele, probleme cu instalatia electrica, directia trozneste, probleme nesfarsite cu airbag-ul, probleme cu injectia,probleme cu cutiile mecanice...

Nu se poate compara cu BMW-ul, sub nici o forma.Este posibil sa nimeresti una care sa nu iti faca probleme, eu nu m-as risca. :blink:

Link to comment
Share on other sites

:)  m-ati facut praf!!! nici macar o parere de bine. daca supuneam la vot iesea NU! la fel ca Basescu cu 99%

m-am plictisit de asta si sa imi iau ce imi place nu am bani. e un fel de compromis...

mi se pare foarte interesant masina si nu mai fiti asa carcotasi ca nu e chiar cutie si sincer S-ul arata cat se poate de fioros pt dimensiunile ei...

dar e are de nu va place asa? tractiunea fata? eu chiar nu inteleg de ce foarte multa lume e impotriva ei cand in toata lumea a prins foarte bine masina asa si nu numai la tineri...

rapida e pentru ca daca ma uit la cifre e chiar mai buna ca a mea, franare e buna, stabilitatea e la fel de buna ca e foarte joasa, optiuni la interior ca sa te satisfaca are, materialele folosite sunt bune, exteriorul e ok mai ales la S si daca gasesti si o culoare interesanta ...

oricum multi o asociaza cu masinile mai feminine dar sincer mie mi se pare ca nu are nicio treaba ... ba din contra

din nou  :blink:

239484[/snapback]

 

mai gandeste-te si la confortul care l-ai vrea si nu ti-l poate oferi;ia-ti eventual un alt BMW second, un e39 sau mai pui ceva banuti in plus si iei un e60.

Link to comment
Share on other sites

din cate stiu e39 e seria 5, nu? si e60? 5-ul nou? sunt foarte mari pt mine si nu ma vad in asa ceva!

oricum asta cu "ploua in ele" m-a dat pe spate! cum dreaq baga apa? pe la chedere? pe la trapa? da-o dreaq de masina ca nici Dacia nu lua apa! mi se pare ciudat ca o masina pe care BMW-ul o vinde ( sa zicem ca nu s-au implicat prea mult la productie) sa fie asa varza!

oricum incep sa dau inapoi!

Link to comment
Share on other sites

oricum asta cu "ploua in ele" m-a dat pe spate! cum dreaq baga apa? pe la chedere? pe la trapa? da-o dreaq de masina ca nici Dacia nu lua apa! mi se pare ciudat ca o masina pe care BMW-ul o vinde ( sa zicem ca nu s-au implicat prea mult la productie) sa fie asa varza!

 

239892[/snapback]

 

 

Eu nu zic sa nu iti cumperi, departe de mine gandul asta, mi-am spus si eu parerea referitoare la Mini, nu intru in amanunte :blink:

Link to comment
Share on other sites

am inteles si apreciez asta! nu e nimeni pe forum care sa aiba S? am vazut cateva prin oras si nu pot sa cred ca nu are nimeni user aici !!!

241409[/snapback]

 

 

Nu face greseala asta. Ramai la ce ai ca nu ai putin...

Link to comment
Share on other sites

Eu am E90 325 xi si un Mini Cooper S nou ce pot sa iti spun ca in weekend ma dau cu mini si e senzatie din toate punctele de vedere cred ca este o masina foarte reusita cine sustine ca e doar un facelift greseste considerabil. In primele 4 trepte e violenta rau, iar tinuta de drum si stabilitatea impecabile.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

in primul rand te feleicit pentru masinile din garaj. amandoua sunt pe gustul meu. cat depsre mini... m-am cam razgandit... am cautat pe google tot felul de articole de la reviste din afara care au luat masini s au mers ce ele 1-2 ani (100K km) si au descris toate probleme aparute. cea mai frecventa era la ambreiaj care a dus apoi la schimbare lui si apoi a cutiei de viteze (nashpa).dupa cum spuneam ... cam am dat inapoi...

oricum multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Si pe mine ma bate gandul la un Cooper S, chestia cu ambreajul nu prea ma intereseaza pt ca eu vreau automata. As fi curios cum e la drum cum sta pe soasea la viteza mare adica peste 180 km/h si in curbe...

As vrea sa stiu parerile posesorilor nu pe cele ale privitorilor.

258311[/snapback]

 

Prietena mea are un Mini One, ce pot sa spun la 190 km/h nu se simte nimic in masina si in curbe are o tinuta de invidiat, presupun ca un Cooper S este de vis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.