Jump to content

F30 - 320D - Englezoaica


Claudiu Visan

Recommended Posts

Salutare tuturor!

Vreau si eu sa imi prezint noua achizitie de care sunt foarte mandru si bucuros :D

 

BMW F30 - 320D - Fabricata Decembrie 2012 - Inscrisa Martie 2013

Masina am luato la 85500 Mile (13.7598 KM) si m-a costat 11.000 £ si am primit 1AN garantie.

 

Va rog sa imi ziceti cateva pareri SINCERE referitor la achizitie, si implicit ceva sfaturi re acest model (stiu ca N47 e cu belele) insa, am sa schimb distributia in RO in Decembrie cand o sa vin de sarbatori.

AM un baiat bun la Craiova care o poate schimba fara sa dea motorul jos :) si cu siguranta e mult mai ieftin decat la Londra :))

 

Cateva date gasite pe un site de VIN Decoder:

 

Vehicle Identification Number WBA3E12000J701081

Type 3E12

Model 320d Effdyn Edit320d Effion - EUR

Development Code F30

Chassis LIM

Steering RL

Doors 4

Engine N47T

Displacement 2.00

Power 120

Drivetrain HECK

Transmission MECH

Color Liquid Blue Metallic - B40

Upholstery Stoff Move/anthrazit - BDAT

Production Plant REGENSBURG

Production Date 2012-12-15

 

Standard Equipment

2AT 16"lm Wheels Streamline Style 306 16"lm Raeder Streamline 306

4CG Int.strip Satinsilver Int.leisten Satinsilber Matt

853 Language Version English Sprachversion Englisch

 

Options:

 

1CA Selection Cop Relevant Vehicles Selektion Cop Relevanter Fahrzeuge

2PA Locking Wheel Bolts Radschraubensicherung

230 Eu Specific Additional Equipment Eu Spezifische Zusatzumfaenge

240 Leather Steering Wheel Lederlenkrad

249 Multi-function For Steering Wheel Multifunktion Fuer Lenkrad

302 Alarm System Alarmanlage

423 Floor Mats, Velour Fussmatten In Velours

428 Warning Triangle Warndreieck

431 Interior Rr Vw Mirror W Aut Anti-d Innenspiegel,automatisch Abblendend

5DA Passenger Airbag Deactivate Beifahrerairbag-deaktivierung

507 Park Distance Control (pdc), Rear Park Distance Control (pdc), Hinten

520 Foglights Nebelscheinwerfer

521 Rain Sensor Regensensor

534 Automatic Air Conditioning Klimaautomatik

544 Cruise Control With Braking Function Geschwindigkeitsregel. Mit Bremsf.

575 Additional 12v Power Socket Zusaetzliche 12-v-steckdose

6AA Bmw Teleservices Bmw Teleservices

6AB Control Teleservices Steuerung Teleservices

6NH Hands-free Facility W. Usb Interfac Freisprechein. M. Usb-schnittstelle

654 Dab Tuner Dab Tuner

688 Harman/kardon Surround Sound System Harman/kardon Surround Sound System

698 Area-code 2 Area-code 2

8KA Oelservice Int. 30.000 Km/24 Months Oelwartungsint. 30.000km/24monate

8SC Country Spec. Release Of Teleservice Laenderspez. Teleservicefreisch.

8SM Vin, Visible From Outside Fahrgestellnummer,v.aussen Sichtbar

8S2 Coding Of Alarm Signal Kodierung Alarmsignal

8S3 Automatic Lock When Driving Away Autom. Verriegelung Beim Anfahren

8TG Anti-theft System Diebstahlsicherung

8V1 Ncap Label Hinweisschild Ncap

812 England Version England/irland Ausfuehrung

850 Add Fuel Tank Filling For Export Zusaetzl. Tankfuellung Export

880 English / On-board Documentation Englisch / Bordliteratur

post-62962-0-91268800-1477388597_thumb.jpg

post-62962-0-75795700-1477388603_thumb.jpg

post-62962-0-98685700-1477388608_thumb.jpg

post-62962-0-78134800-1477388614_thumb.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ca sa continui lista cu planuri de viitor, ar fi :

 

- Distributia in Decembrie cand vin acasa (Sa scap de o grija)

- Spoiler portbagaj (comandat deja) - vine joi \:D/

- Diffuzorul (fake) ce il are bara spate, o sa il vopsesc in negru mat. (Sambata 12)

- O data cu difuzorul, si Plafonul va primii vopsea negru matt. (Posibil tot sambata 12)

 

Week end-ul viitor sper sa le termin si sa revin cu poze :p

post-62962-0-85953300-1478532064_thumb.jpg

post-62962-0-71429600-1478532107_thumb.jpg

post-62962-0-99753600-1478532108_thumb.jpg

post-62962-0-77356500-1478532258_thumb.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu sunt cam multi KM? Nu ai nici M pack pe ea...

 

La seria 3 am mai vazut interior de piele fara incalzire in scaune, nu trebuie sa-ti faci griji. Navigatia nu trebuie neaparat daca stii sa te orientezi... Eu de exemplu am navigatie, dar mai repede ma uit pe google maps si ma orientez pe unde trebuie sa ajung, cred ca si faptul ca lucrez ca sofer de ceva vreme si ma orientez destul de usor...

 

Sa o stapanesti sanatos si sa n-ai parte de probleme cu ea!

 

 

@iwolffy - Te inseli in privinta incalzirii in scaune... iar asigurarea depinde foarte mult si de adresa in UK... mie mi-a scazut asigurarea cu £40 pe luna doar pentru faptul ca m-am mutat la alta adresa...

Edited by bogdan_r
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa continui lista cu planuri de viitor, ar fi :

 

- Distributia in Decembrie cand vin acasa (Sa scap de o grija)

- Spoiler portbagaj (comandat deja) - vine joi \:D/

- Diffuzorul (fake) ce il are bara spate, o sa il vopsesc in negru mat. (Sambata 12)

- O data cu difuzorul, si Plafonul va primii vopsea negru matt. (Posibil tot sambata 12)

 

Week end-ul viitor sper sa le termin si sa revin cu poze :p

 

Foarte frumoasa masina,

 

Nu ai in plan si: ulei servo, ulei cutie, filtru polen, filtru combustibil, filtru aer, elemente articulatie - daca e cazul, placute fata-spate - daca e cazul, discuri - daca e cazul, etc. Eventual baterie - tot vine iarna.

Ai inteles tu, adica ce ii faci la o masina cand o iei la SH d.p.d.v. mecanic. (ca presupun ca d.p.d.v. electric e OK - senzori si alte cele)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Foarte frumoasa masina,

 

Nu ai in plan si: ulei servo, ulei cutie, filtru polen, filtru combustibil, filtru aer, elemente articulatie - daca e cazul, placute fata-spate - daca e cazul, discuri - daca e cazul, etc. Eventual baterie - tot vine iarna.

Ai inteles tu, adica ce ii faci la o masina cand o iei la SH d.p.d.v. mecanic. (ca presupun ca d.p.d.v. electric e OK - senzori si alte cele)

 

Poate are si el o carte service la zi si nu trebuie sa faca nimic

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

E foarte bun pretul la asigurare.

 

Prin UK nu prea e nevoie de scaune incalzite, mai ales prin zona Londrei. Nu cred ca iarna ajunge temperatura sub 0 grade pentru mai mult de cateva ore.

 

Da, eu zic ca este ok punand in balanta pachetul de acoperire si beneficiile care le am :)

Re scaune incalzite, nu stiu ce sa zic, nu sunt mare fan, insa nu as zice nu :p

Iar referitor la temperatura, mmm, au fost si -6, dar pentru ca este umiditate mereu crescuta, ai impresia ca sunt -20 :)))

 

Nu sunt cam multi KM? Nu ai nici M pack pe ea...

La seria 3 am mai vazut interior de piele fara incalzire in scaune, nu trebuie sa-ti faci griji. Navigatia nu trebuie neaparat daca stii sa te orientezi... Eu de exemplu am navigatie, dar mai repede ma uit pe google maps si ma orientez pe unde trebuie sa ajung, cred ca si faptul ca lucrez ca sofer de ceva vreme si ma orientez destul de usor...

 

Sa o stapanesti sanatos si sa n-ai parte de probleme cu ea!

 

@iwolffy - Te inseli in privinta incalzirii in scaune... iar asigurarea depinde foarte mult si de adresa in UK... mie mi-a scazut asigurarea cu £40 pe luna doar pentru faptul ca m-am mutat la alta adresa...

 

140mii, sunt ceva km intradevar, insa nu gaseam cu mai putini in banii aia, sau poate gaseam, dar cu service nasol, sau nu in aceiasi conditie....

Ma incantat ca a avut toate serviceurile facute la timp si numai la dealer BMW, in plus, BMW mi-a oferit 1 an de extender warranty :) deci...cred ca merita...

 

Navigatia, nu era un must, am google maps, care e mult peste orce naviagatie (plus live traffic)...

bine, nu vreau sa fiu ipocrit si sa zic asa am vrut eu...:)), insa, poate spre vara, voi investii 600& in sistemul profesional si gata :) poate apare ceva aftermarket cu android :)

 

Foarte frumoasa masina,

 

Nu ai in plan si: ulei servo, ulei cutie, filtru polen, filtru combustibil, filtru aer, elemente articulatie - daca e cazul, placute fata-spate - daca e cazul, discuri - daca e cazul, etc. Eventual baterie - tot vine iarna.

Ai inteles tu, adica ce ii faci la o masina cand o iei la SH d.p.d.v. mecanic. (ca presupun ca d.p.d.v. electric e OK - senzori si alte cele)

 

Ulei servo si ulei cutie, discuri si placute au fost schimbate in urma cu 5 luni.

Filtru polem. combustibil, aer, au fost schimbate fix inainte sa ridic masina :) (La cererea mea, evident am platit pentru ele).

Elemente de articulatie, nu cred ca este cazul momenta, pentru ca este foarte "inchegata" :)

Bateria, m-am gandit, insa nu este in topul listei momentan :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

cum se aude distributia (presupun ca ai N47 la acest 320d) ? ma gandesc ca daca tot ai un an garantie, poate profiti si o schimbi pe banii lor. Eu am schimbat-o la a mea la o luna dupa ce am cumparat-o (~120.000km).

 

In rest :thumbsup: , este clar ca este super incantat. Sa o stapanesti sanatos si fara necazuri.

F30-ul este o masina fantastica, cu un consum obscen de decent si un look grozav !

 

PS: acum am vazut, sunt curios daca se poate asa cum zici tu, poate ma corecteaza cineva daca ma insel, dar nu cred ca la acest model schimbi undeva distributia fara sa dai motorul jos.

 

Spun asta pentru ca lanturile si patinele + intinzatoarele sunt asezate in partea din spate a motorului.

 

Toate operatiile de schimbare de distributie de care am auzit eu de la prieteni cu F30, F10 si un e90 lci, au implicat scoaterea motorului si cutia de viteze. (din acest motiv dureaza intre 6-8 ore)

Edited by Cristi C
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor :)

 

Se schimba cu motorul pe masina 100%

Am facut operatiunea in decembrie :)

Undeva la 3000Ron Piese + Manopera (inclusiv flapsuri admisie)

 

Dar,

Nu am apucat sa ma bucur de ea decat o luna :)

Am trantito la munte intr-un sant si am facuto praf....

Acum, astept sa imi dea asigurarea banii sa imi iau alta :(

post-62962-0-92669900-1484667272_thumb.jpg

post-62962-0-36907300-1484667280_thumb.jpg

post-62962-0-12937600-1484667286_thumb.jpg

post-62962-0-65397000-1484667290_thumb.jpg

post-62962-0-63253400-1484667294_thumb.jpg

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nasol ai patit cu ea. Bine ca nu ti-ai rupt ceva sau ca nu sunt victime. In rest, masina va fi cumparata de unu care a luat-o si pe a mea. Va fi vanduta numa' buna. Citez: "Impecabila, km reali, nu bate, nu troncane, nu a fost implicata niciodata in accident. Pentru Pretentiosi" :D

 

Nu am avut prea mari probleme dupa accident...doar ceva zgarieturi la maini si o usoara durere la sold care a trecut repede :)

 

Masina Am vandut-o deja la baieti :) 3500E ...

Insa nu cred ca o mai fac.

Inainte sa plec, am trecut pe la ei (dezmembrari) si avea deja motorul si cutia date jos...

Link to comment
Share on other sites

Bine ca nu ai ramas cu sechele sau ceva. Iei banii de la asigurare si iei alta ;) Eh, i-au dat motorul jos sa-i indrepte caroseria pe bucati. O insurubeaza la loc si o fac baietii facelift anno 2017 si o dau imediat cu 21000. Pe autovit nu gasesti masina sa nu fii fost pocnita sau cu km dati inapoi
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca Romania e inca la stadiul de republica bananiera si se bucura de troace cu emblema,second lovite si reparate.....deci e posibil sa fie reparata; in mod normal, masinile care au avut accidente grave, ar trebui automat radiate, astfel nu ar mai reaparea la vanzare, insa guvernul se preocupa sa gaseasca solutii pentru penalii din partide. Totusi e greu de crezut ca cineva se mai apuca sa repare asa ceva, dar never say never.

 

De curiozitate, cu cat vei fi "premiat" de asigurator pentru incident?

Link to comment
Share on other sites

Bine ca nu ai ramas cu sechele sau ceva. Iei banii de la asigurare si iei alta ;) Eh, i-au dat motorul jos sa-i indrepte caroseria pe bucati. O insurubeaza la loc si o fac baietii facelift anno 2017 si o dau imediat cu 21000. Pe autovit nu gasesti masina sa nu fii fost pocnita sau cu km dati inapoi

 

Eu cred ca exagerezi. Adevarul e ca majoritatea masinilor au avut incidente mai mici sau mai mari, dar asta nu inseamna ca nu isi merita banii. Daca are o bara inlocuita sau e revopsita nu inseamna ca este o masina proasta. Eu la ultimele 2 masini am avut doua incidente: una a fost zgariata de un vecin pe toata partea stanga (usi+portbagaj) si am fost nevoit sa revopsesc mare parte din masina, iar la cealalta a intrat un motociclist in partea fata si a indoit capota (masina fiind parcata). Toti clientii au sarit in sus cu texte precum "aa, asta a fost dauna totala, e facuta cu piese din dezmembrari". Eu am renuntat de mult la ideea de a lua masina cu vopseaua originala, se poate verifica destul de usor daca a fost lovita serios sau nu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Orice vanzator cinstit care a avut masina zgariata sau usor atinsa are poze si o descriere detaliata cu ce a fost inlocuit sau revopsit. Eu vorbesc de autovit, unde nicaieri nu gasesti vreo masina sub 200K km si fara probleme ascunse. Daca nu ma crezi, du-te in autovit si cauta si vezi. Chiar si aici pe forum am fost acum ceva vreme sa vad un BMW si pana si ala era manarit ( km dati inapoi, filtru DPF scos si puterea marita). NIciuna din aceste modificari nu era pusa in descriere la vanzare. Nu dau nume sau nu zic modelul masinii pt ca nu vreau sa fac reclama proasta nimanui. Orice masina bine intretinuta si in toate mintile nu va costa niciodata cu 2-3K sub pretul pietei. Edited by six in line
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Orice vanzator cinstit care a avut masina zgariata sau usor atinsa are poze si o descriere detaliata cu ce a fost inlocuit sau revopsit. Eu vorbesc de autovit, unde nicaieri nu gasesti vreo masina sub 200K km si fara probleme ascunse. Daca nu ma crezi, du-te in autovit si cauta si vezi. Chiar si aici pe forum am fost acum ceva vreme sa vad un BMW si pana si ala era manarit ( km dati inapoi, filtru DPF scos si puterea marita). NIciuna din aceste modificari nu era pusa in descriere la vanzare. Nu dau nume sau nu zic modelul masinii pt ca nu vreau sa fac reclama proasta nimanui. Orice masina bine intretinuta si in toate mintile nu va costa niciodata cu 2-3K sub pretul pietei.

Pai alea erau considerate imbunatatiri, sau retrofituri in acceptiunea unora :rolleyes:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca exagerezi. Adevarul e ca majoritatea masinilor au avut incidente mai mici sau mai mari, dar asta nu inseamna ca nu isi merita banii. Daca are o bara inlocuita sau e revopsita nu inseamna ca este o masina proasta. Eu la ultimele 2 masini am avut doua incidente: una a fost zgariata de un vecin pe toata partea stanga (usi+portbagaj) si am fost nevoit sa revopsesc mare parte din masina, iar la cealalta a intrat un motociclist in partea fata si a indoit capota (masina fiind parcata). Toti clientii au sarit in sus cu texte precum "aa, asta a fost dauna totala, e facuta cu piese din dezmembrari". Eu am renuntat de mult la ideea de a lua masina cu vopseaua originala, se poate verifica destul de usor daca a fost lovita serios sau nu.

Mare dreptate ai. Si eu am o zgarietura destul de mare pe partea dreapta, incepe de pe usa fata si se termina pe aripa, nu se vede decat cand e masina foarte curata, dar e groasa cat palma ca si dimensiune. Mi-a sters cineva masina...si tocmai motivul prezentat de tine mai sus ma face sa nu vreau sa o vopsesc. Foarte mult nu vreau sa o mai tin si daca iese o idee alta nuanta la vopsit, nu vreau sa imi aud uite domn-le ce dauna a avut masina. Mai bine o prezint cu vopseaua originala, scad la pret si o vopseste el.

Link to comment
Share on other sites

Cel mai bine e sa ții un istoric al mașinii, chiar și poze ale intervențiilor.

Așa unii poate vor spune ca n ai bani sa intretii mașina. Are toatĂŁ partea zgâriatĂŁ, dacĂŁ nici mĂŁcar defectele vizibile nu le ai remediat, cine știe ce alte probleme ascunse mai are...

 

Oricum, de nemulțumiți dai la orice pas. DacĂŁ mașina are elemente schimbate, e coaja, pica toate de pe ea. DacĂŁ nu, nu e ĂŽntreținutĂŁ. DacĂŁ e la/peste prețul pieței, ți se vor da exemple cu diverse cazane. Altfel, de ce o dai așa ieftin...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pentru ca Romania e inca la stadiul de republica bananiera si se bucura de troace cu emblema,second lovite si reparate.....deci e posibil sa fie reparata; in mod normal, masinile care au avut accidente grave, ar trebui automat radiate, astfel nu ar mai reaparea la vanzare, insa guvernul se preocupa sa gaseasca solutii pentru penalii din partide. Totusi e greu de crezut ca cineva se mai apuca sa repare asa ceva, dar never say never.

 

De curiozitate, cu cat vei fi "premiat" de asigurator pentru incident?

 

De mentionat ca celor carora am vandut masina, nu le-am lasat documentele masinii (certificatul) pentru ca mi-a fost cerut de asigurator alaturi de cheile masinii :)

Plus ca mi-au cerut documente cu care sa dovedesc ca masina a fost sau va fi distrusa si nu va mai fi pusa niciodata in circulatie...

Acum fie vorba intre noi, baietii care au luato, mi-au dat documente Remat a doua zi :)

 

Asiguratorul a platit 10771.15 £ pentru Personal Incident (total Loss cat B) din care am avut eu ceva personal Excess (appx 850£) si am mai ramas cu 9920£ platiti in cont chiar ieri :)

Pe masina am dat 11mii, deci nu e paguba chiar asa mare, avand in vedere ca asiguratorul trebuie sa imi plateasca si costurile mele de trasnport + medicale in urma accidentlui care se ridica la 3684£ :D

Una peste alta, oi fi platit eu vreo 1600 £ pe an asigurare, dar a meritat fiecare Pence :) Acum insa, cred ca urmatuarea masina va fi cel putin 2000£/an pentru ca am fost inregistrat cu accidentul asta.

Insa asa cum am zis si mai sus, Merita fiecare Pence, pentru ca nu au discutat si facut mofturi prea mari pana sa imi dea banii si au fost foarte profii.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.