Jump to content

Care e cel mai fiabil motor pe e38?


Romila Ciprian

Recommended Posts

Pai ar trebui sa optez mai degraba pt bulgaria, unde macar esti in legalitate, decat sa fie pe Ro si fara fiscal.

 

Plus ca pe Bulgaria din cate am observat s-ar prezenta ceva mai bine.

 

recunosc ca mi-a scapat acest aspect important.

 

urmaresc tone de emisiuni si citesc sute de articole despre piata auto doar ca majoritatea sunt in state, unde masina in cauza s-a vandut de noua si gasesti pe-o raza de 150km oriunde un cimitir auto care sa aiba una intreaga. plus sit-uri gen pelican parts sau summit racing care au piese noi.

 

deci da, ls-u' e fiabil, da' nu indestructibil, asa ca orice maruntis ii pica, risti sa stai cu lunile dupa piese scumpe.

ls-u'? Adica? Wich one?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

sa ma scuzi dar la 3500-hai 5000 euro gasesti E38 cu motor de 3.0 litri diesel sau benzina de-a gata inscris pe bulgaria in stare probabil buna! unul e asta din iasi:

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-7-ID4M7Tu.html#7a346e6a88

 

mai exista si mercedes S-Class daca tot vrei ceva deosebit;chiar si mie imi facea cu ochiul un S-320 diesel de prin 2004 ,dar era mult prea complex pentru gusturile mele :rolleyes:

succes in alegerea masinii!

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sa ma scuzi dar la 3500-hai 5000 euro gasesti E38 cu motor de 3.0 litri diesel sau benzina de-a gata inscris pe bulgaria in stare probabil buna! unul e asta din iasi:

https://www.olx.ro/oferta/bmw-seria-7-ID4M7Tu.html#7a346e6a88

 

mai exista si mercedes S-Class daca tot vrei ceva deosebit;chiar si mie imi facea cu ochiul un S-320 diesel de prin 2004 ,dar era mult prea complex pentru gusturile mele :rolleyes:

succes in alegerea masinii!

Interesant e38-ul ala...

Link to comment
Share on other sites

Este interesant, trapa bipozitionala asortata cu tapiserie tocita si in doua culori, fost crem asortat cu jeg; daca cauti cu atentie in habitaclu, probabil sunt si coji de seminte.dar sa nu fii nesimtit cu vanzatorul...... Edited by Eugen B
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

@gowriel.Nici la lansarea modelului E34 BMW nu a ludat motorul M20B20 cat ai facut-o tu in 3 topicuri :thumbsup:

 

Ca sa continui si eu :smile: ,prima data cand am vazut un motor "adevarat "pe o masina a fost cel de pe E30 si anume M20B25.A fost cu multi ani in urma dar tin minte ca stralucea asa frumos aluminiul pe motor de am ramas wow,imaginea aia o am si acum in memorie.

You are not alone :laugh:

 

P.s.Imaginativa motorul acesta cu toate componentele de aluminiu polishate in urma cu 15-20 de ani.

Edited by calinbmw2000
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@gowriel.Nici la lansarea modelului E34 BMW nu a ludat motorul M20B20 cat ai facut-o tu in 3 topicuri :thumbsup:

 

Ca sa continui si eu :smile: ,prima data cand am vazut un motor "adevarat "pe o masina a fost cel de pe E30 si anume M20B25.A fost cu multi ani in urma dar tin minte ca stralucea asa frumos aluminiul pe motor de am ramas wow,imaginea aia o am si acum in memorie.

You are not alone :laugh:

 

P.s.Imaginativa motorul acesta cu toate componentele de aluminiu polishate in urma cu 15-20 de ani.

 

mai nou,ma atrage M30B35 :pardon: dar probabil ca iarna la minus 10 grade celsius o sa stau mai mult prin benzinarii cu 3.5l si 6 cilindri in linie...

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dupe ce o sa incerci un motor mai potent o sa-ti schimbi parerea despre motorul actual ..nu exista termen de coparatie intre 2.0i si cele din liga 2.5i,2.8i,3.0i etc.

 

Ca o completare la ce am spus mai sus.

In anii 80" 90" erau motoare prelucrate frumos ,ridicai capota si vedeai opera de arta.In zilele noastre acopera totul cu o bucata de plastic .

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Dupe ce o sa incerci un motor mai potent o sa-ti schimbi parerea despre motorul actual ..nu exista termen de coparatie intre 2.0i si cele din liga 2.5i,2.8i,3.0i etc.

 

Ca o completare la ce am spus mai sus.

In anii 80" 90" erau motoare prelucrate frumos ,ridicai capota si vedeai opera de arta.In zilele noastre acopera totul cu o bucata de plastic .

 

pai sa stii ca ma gandeam sa cumpar si un 535i E34, dar as vrea intai sa conduc unul in stare buna de functionare ,sa-mi fac o idee cum se simte la condus!

 

chiar de consuma mult si probabil piesele de schimb sunt rare!

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

535i din germania, daca tot s-a scos taxa

problema e ca nu se stie cu ce va fi inlocuita

DAR... 535i din primul an devine masina clasica de la anu', deci daca ai unde s-o tii e o decizie cumpatata sa fie cumparat de pe-acu'.

Edited by drujbex
Link to comment
Share on other sites

535i din germania, daca tot s-a scos taxa

problema e ca nu se stie cu ce va fi inlocuita

DAR... 535i din primul an devine masina clasica de la anu', deci daca ai unde s-o tii e o decizie cumpatata sa fie cumparat de pe-acu'.

 

nu-i rea ideea! cu toate ca spatiul pentru pasageri in spate va fi cam tot ala...

735iL e mai atragator ,ca e loc pentru pasageri in spate sa se "destrabaleze" :rolleyes: ,dar nu multi lauda seria 7...

 

exista intotdeauna optiunea inmatriculare bulgaria! ca in romania m-am convins cum sta treaba! alaturi de gpl pe masina si nici ca-mi mai trebuie altceva!

 

de asta exista GPL :)

 

iti dai seama ce-ai spus/scris? numai aici pe forum sunt multi care te-ar bate cu tastatura daca mai zici o data GPL in aceeasi propozitie cu BMW... :smile:

 

mai am vreo 5 luni de asigurare cu actualul 520i, destul timp de hotarat si cautat 535i E34!

 

E38 sigur nu-mi iau ca am vazut unul 740i cu V8, si n-am fost prea impresionat!

Edited by gowriel1982
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.