Jump to content

Al meu E90


cosminnn93

Recommended Posts

  • 3 weeks later...

Probabil sa mai discutat... dar...

 

Tocmai mi-am luat un E90 din 2006 si am schimbat led-uri la interior.

 

As vrea sa intreb daca se pot schimba luminile (alea "portocalii") la instrumentele de bord? adica se pot pune led-uri albe si daca da cum? e foarte complicat sau merge DIY?

 

Am avut un E46 inainte si i-am pus niste ceasuri "de bord "plasma" (din aceea aplicata peste instrumentele vechi) si a fost foarte usor.. le-am montat eu si doar am rugat niste ĂŤlectricieni sa le alimenteze.

 

Daca stie cineva cum se face sau care e procesul v-as ramane recunoscator :)

Link to comment
Share on other sites

Dupa ce m-am luptat o zi intreaga cu modulul de telefon din cotiera si am reusit in final sa il scot, am comandat de la APAN Motors din Iasi tavita din cauciuc. Azi a venit.

 

Se scoate greu modulul de telefon din cotiera? Ce tavita de cauciuc ai luat? Pentru portbagaj?

Link to comment
Share on other sites

Gasesti tutoriale pe forumuri straine. E foarte usor daca le urmaresti. Eu nu am facut asta si a fost mai greu. Tavita pentru cotiera, da.

@Alex. Spune-mi te rog motivul pentru care nu ar merge dupa schimbarea modulului FRM si codare. Te-am intrebat de ce dar mi-ai raspuns doar cu nu :)). Eu am citit pe forumuri lucruri spuse de oameni care au facut modificarea asta.

Link to comment
Share on other sites

Am inceput sa observ o chestie foarte foarte enervanta in ultima vreme. Am functia auto-dip, cred ca asa ii zice, la oglinda pasagerului, si in unele cazuri dupa ce bag marsarier si oglinda se lasa in jos, cand scot din marsarier oglinda nu revine in pozitia initiala, ci intr-una total random, de nu mai vad nimic in ea si trebuie sa o "reglez" din nou. Are cineva idee care are putea fi problema? Initial am crezut ca se intampla asta la spalatorie cand dau cu jetul cu presiune pe oglinda, si-o schimba pozitia de nebuna, dar azi am fost atent si am prins exact momentul cand in loc sa-si revina in pozitia initiala s-a dus dracu de vedeam cerul aproape.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Am avut recent o problema cu senzorul ABS stanga spate. Dupa o diagnoza in service am observat ca coronita de la planetara era umflata si fisurata intr-un loc de la rugina si imi atingea senzorul. Am inlocuit astazi planetara si, daca tot am urcat-o pe rampa, am schimbat si bratul stanga spate care imi facea probleme la reglarea directiei. In 1 ora sunt programat la geometrie. Am ajuns la 158.000 KM, ceea ce inseamna ca in curand urmeaza un schimb de ulei si filtre :D

post-79219-0-18750100-1495791207_thumb.jpg

post-79219-0-76353700-1495791211_thumb.jpg

post-79219-0-76010000-1495791219_thumb.jpg

post-79219-0-04702600-1495791230_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

ai rezolvat cu umezeala la far? mie mi-a ars 4 becuri de AE pt ca toata umezeala se ducea in acel soclu... am fost la cineva si a dat sticla jos dupa care a pus din nou acel mastic! dupa aceasta operatiune nimic de comentat, totul bine si frumos...nu am mai gasit deloc umezeala! bafta
Link to comment
Share on other sites

Astazi un domn nu a binevoit sa cedeze trecerea in parcare la mall si m-a luat putin in brate... Am facut amiabila, am xeroxat toate actele omului, de la asigurare la buletin la permis la certificat de inmatriculare. Teama mea este ca... are asigurare la euroins si nu am citit lucruri bune despre ei. Sper totusi sa o rezolv repede.

Accept orice eventuale sfaturi sau pareri, sunt virgin in ale accidentelor si asigurarilor si nu as vrea sa imi iau teapa luni cand merg la asigurator.

post-79219-0-54698100-1495914940_thumb.jpg

post-79219-0-98591100-1495914945_thumb.jpg

post-79219-0-56580400-1495914952_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Orice ar fi sa nu iei Regie Proprie, din punct de vedere al legii tu poti sa-ti repari masina unde doresti tu, chiar daca service-ul respectiv, de ex reprezentanta BMW nu are contract cu Euroins, asta numai sa vrea si service respectiv sa ti-o repare daca nu au contract. E bine ca ai facut copie dupa tot, de exemplu eu la service (lucrez pe reparatii caroserie) ca sa repar pe euroins/asirom/city cer copie dupa actele vinovatului si proprietarului si pot sa ma apuc sa repar masina in baza notei de constatare luate de la asigurator.

Mai simplu ar fi sa gasesti cel mai bun service dintre cei care lucreaza cu Euroins.Nu cred ca a fost tare lovitura, dar sa-i pui sa-ti faca si directia la service. Eventual sa-i spui si la inspectorul care iti face nota de constatare sa-ti treaca puntea spate cu verificare.

Link to comment
Share on other sites

Am citit prin topicul cu euroins de aici de pe forum si da, nu voi lua regie proprie. Ma intereseaza sa-mi fie facuta masina nu sa fac profit din treaba asta. Vineri schimbasem planetara exact pe partea aia, sper sa nu am probleme la directie ca innebunesc :)). O sa revin cu informatii luni dupa ce merg la asigurator, sper sa fie totul in regula si rapid. Ca idee, as putea obtine inlocuirea portierei sau se va lasa cu indreptarea ei?
Link to comment
Share on other sites

....nu prea, in cazul de fata o sa-ti dea reparatie 1.5-2,5 h, pot sa te ajute doar cei de la service daca sunt dispusi sa faca o nota tehnica catre Euroins cum ca usa nu poate fi indreptata deoarece a suferit avarii exact pe liniile de design care nu pot fi refacute prin reparatie si etc, dar iarasi depinde daca service-ul are sau nu contract, daca chiar vrea sa te ajute si etc...

Oricum nici aripa nu arata ok pentru ca e lovita exact pe nervura aia...

 

Tu du-te la el sa-ti faca constatarea, i spui sa-ti treaca la verificat si directia masinii (desi eu zic ca nu are nimic).

Ai grija unde ti-o repari, Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Nu as vrea nici sa ma cert cu cei de la asigurari luni de zile daca inlocuirea portierei ar fi doar un moft. Pe mine ma intereseaza sa mi-o faca ca inainte, oricum imi asum ca la revanzare probabil va fi afectat pretul din cauza "accidentului", e irelevant ca e inlocuita sau indreptata atata timp cat iese perfect.

Cat despre aripa... sunt atehnic 100%, dar nu cred ca se face altceva decat indrepta si chitui, e parte din structura masinii pana la urma.

Sper sa-mi dea revopsire si pe prag, care probabil la o stergere mai atenta cu o carpa ar arata aproape ca nou, cu urme ce s-ar vedea daca te uiti atent.

Mersi de sfaturi!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.