BMWClub: E90 320d attiva - BMWClub

Jump to content

• 17 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

E90 320d attiva Rate Topic: -----

#41 User is offline   Daniel86 

• Senior
  • Group: Members

Posted 27 August 2017 - 15:59

În primul rând îČ›i mulČ›umesc pentru participare,Č™tiu că trebuie schimbat frm,am aflat de la un prieten că trebuie făcut legătura cum ai spus tu de la pin 7 la 1,asta o să îi fac mâine cand ar trebui să îmi ajungă Č™i bara din faČ›ă,singurul lucru care mă îngrijorează este de ce nu face autoleveling (sau cum se numeČ™te), dacă este normal să nu facă sau este senzorul care se află undeva la roată căzut de la accident

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk
0

#42 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 27 August 2017 - 19:02

Nu se face legatura...se mai trage cate un fir de la frm la fiecare far.

This post has been edited by Alex_wly: 27 August 2017 - 19:02

0

#43 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 06 September 2017 - 22:41

Noul Frm este pe drum,după întâmplarea nefericită de acum cateva săptămâni maČ™ina intră la vopsitorie lunea viitoare,cum termin faČ›a o sa caut si portbagaj Č™i stopuri de lci,aČ™a o sa fie totul.ok 100%Posted Image

0

#44 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 16 September 2017 - 15:51

După o săptămână in atelier maČ™ina s-a intors acasă,zic eu mai frumoasă ca înainte,astăzi cu noaptea în cap am instalat si noul frm ,nu este chiar totul funcČ›ional 100% dar greul a trecut.Nu se aprind cele trei leduri la faruri, am inteles ca trebuie legătura de la pin 7 la pin 1 in mufa farurilor(aČ™tept să îmi vină un colet cu firele originale pentru a face aceasta legătura) proiectoarele de ceaČ›ă nu merg nici ele ,înainte aveam h11 ca bec ,acum este h10 (am comandat la ProCar Catania mufele pentru h11) Č™i baiul cel mai rău este că nu îmi merg senzori de parcare :wacko: :wacko: :wacko: din păcate mă învăČ›asem cu ei ,se rezolva prin codare din ce am înČ›eles.
Farurile sunt adaptive,dar înainte pe maČ™ina aveam xenon normal ,in teorie ar trebui trase 2 fire ,unul pe far ,de la frm,dar nu o mai demontez nici dacă mă ameninČ›ă cineva cu o armă,deci fără adaptive ,se vor coda ca faruri normale,poate gresesc dar asta este. Posted Image

1

#45 User is offline   Andrei_Snk 

• Senior

Posted 17 September 2017 - 09:49

Frumoasa masina! :thumbsup:
0

#46 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 17 September 2017 - 14:43

Multumesc ;) ;)

0

#47 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 20 September 2017 - 21:50

Am reusit să fac funcČ›ionale cele trei leduri di faruri legând pin 1 cu pin 7 ,sâmbătă proiectoarele de ceaČ›ă sunt in program Posted Image

0

#48 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 24 September 2017 - 13:49

Gata Č™i proiectoarele de ceaČ›ă Posted Image

2

#49 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 25 September 2017 - 22:12

Azi am făcut schimbul de ulei ,filtru de ulei si filtru de motorină,am folosit ca până acum ulei bardhal 5-40w xtc c60 ,filtre mann ,maČ™ina are in jur de 215k de km ,nu stiu numărul exact deoarece odată co montarea noului FRM se pare ca a luat km acestuia ,adică cam 295k ,sper odată cu codarea să se rezolve Č™i problema Č™i totul să revină la normal

0

#50 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 01 October 2017 - 19:38

Buna seara,azi am rezolvat Č™i partea care implica codarea Frm-ului,senzori de parcare merg din nou ,am activat din nou viteza digitală,am activat Č™i welcome light ,partea proasta este că neavând faruri automate trebuie să stau mereu cu rotita aceea in pozitia 2 ca să meargă Č™i nu cred că este
sănătos pentru becurile xenon ,o să o folosesc rar ,am activat Č™i avariile cu o secvenČ›ă diferită,2 aprindere rapide Č™i pauză de 1/2 secunde,foarte frumos zic eu.
Singurul "defect"este că km care erau pe Frm au rămas Č™i in bord ,se poate repara dar nu este chiar simplu,trebuie să trimit ceasurile la cineva să desfacă un cip in interior ,toată afacerea m-ar costa cam 50 euro ,problema este ca trebuie sa stea maČ™ina pe dreapta .
Poza făcută azi Posted Image

1

#51 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 01 October 2017 - 21:54

Total gresit.frm e codat prost
0

#52 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 01 October 2017 - 22:43

De ce zici asta ?

0

#53 User is offline   mgs 

• Senior

Posted 02 October 2017 - 10:54

Corect, am schimbat si eu FRM si imi afiseaza km masinii, nu cei din FRM.
0

#54 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 02 October 2017 - 13:17

Da ,aveČ›i dreptate,acum 5-6 luni am schimbat ceasurile punând de 335d ,greČ™eala a fost că le-am montat imediat cum se aflau pe maČ™ina donatoare,stiam ca o sa imi apara punctul in colČ› Č™i că toate avizele de service nu erau active ,urmând in viitor să îl modific Č™i pe acesta ,zis Č™i făcut,Č™i până cand am montat noul frm imi arată km reali ai maČ™ini,doar ca se intampla ce v-am spus mai sus,din momentul în care am pus noul frm pe maČ™ina,nu Č™tiu dacă datorită faptului că am deconectat bateria sau chiar din cauza frm-ului,kilometri din bord au devenit cei pe care îi avea ceasurile de 335,Č™tiu asta pentru că aseară am vb cu amândoi proprietari de unde am cumparat ,Frm ă fost luat de le o maČ™ina cu 320k Č™i ceasurile de pe una cu 295k de km .
Problemă este că acum nu prea mai este simplu să întorc lucrurile ca înainte,doar cu cineva care dispune de sculele Č™i cunoČ™tinČ›ele necesare .
Cred că sunt primul care in loc să dea înapoi km îi dă înainte :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :D :D

0

#55 User is offline   Alex_wly 

• RWD Driver

Posted 02 October 2017 - 14:39

pana nu rezolvi eeprom la ceasuri nu vei scapa de problema
1

#56 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 02 October 2017 - 15:21

Din pacate asa este ,singurul lucru bun este că încă mai am ceasurile vechi ,când o să găsesc pe cineva le pun iar pe cele vechi cât timp acestea or să fie la codat

0

#57 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 14 October 2017 - 19:34

Ieri am facut un mic filmuleČ› cu maČ™ina după revizia la turbo,eu zic ca se misca decent
https://youtu.be/723aoq-TD-g

0

#58 User is offline   Daniel86 

• Senior

Posted 11 November 2017 - 20:21

Anzi s-a lucrat la masina ,am instalat luminile la picioare si cele sub usi.
Eu m-am ocupat mai mult se de montat,montat la loc ,firele au fost trase de un electrician (singurul care a lucrat până acum pe masina mea) .
Totul făcut ca la carte ,toate firele au fost trase până la FRM.
Am aprofitat de ocazie si mi-a tras si firele pentru farurile adaptive ,acum urmează să le codific .
Becurile de la usi încă nu stiu dacă le las,le-am cumparat acum ceva timp,dacă consider că sunt exagerate o să pun normale ,fără logo Posted ImagePosted ImagePosted ImagePosted Image

0

#59 User is offline   WIN60 

• Fan

Posted 12 November 2017 - 01:37

Sincer iti zic cand a iesit treaba cu lampile logo...am fost entuziasmat insa aveam 18-19, dupa 5 ani nu mi se mai par asa chestie, mi se pare putin cocalaresti desi sincer e vorba de gusturi, daca tie iti place si te simti bine cu ele lasa-le, ai mai stat sa le si pui. Conteaza sa fi satisfacut de fiecare data cand le vezi, sa-ti placa tie.
2

#60 User is offline   Claudiu320d 

• Începător

Posted 12 November 2017 - 12:12

WIN60, on 12 November 2017 - 01:37, said:

Sincer iti zic cand a iesit treaba cu lampile logo...am fost entuziasmat insa aveam 18-19, dupa 5 ani nu mi se mai par asa chestie, mi se pare putin cocalaresti desi sincer e vorba de gusturi, daca tie iti place si te simti bine cu ele lasa-le, ai mai stat sa le si pui. Conteaza sa fi satisfacut de fiecare data cand le vezi, sa-ti placa tie.

+1 , si mie mi se par putin cocalaresti.
3

Share this topic:

• 17 Pages +
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Last »
  • You cannot start a new topic
  • You cannot reply to this topic

1 User(s) are reading this topic