Jump to content

E90 320d attiva


Daniel86

Recommended Posts

Salut Daniel, spune-mi te rog de pe ce model sunt ceasurile respective si daca trebuiesc codate la montare?!

Merci...

sunt ceasuri de 335d (vad ca ai gasit cu 280km/h).

mai ai nevoie de ace nFL si vopsite rosu.nu imi plac cadranele alea vopsite alb, dar se poate remedia si redline e aiurea pus acolo.

trebuie schimbat eeprom, scris vin si codat cu ncs.

Edited by Alex_wly
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Daniel, spune-mi te rog de pe ce model sunt ceasurile respective si daca trebuiesc codate la montare?!

Merci...

A rĂŁspuns deja colegul ;) ;) ;)

sunt ceasuri de 335d (vad ca ai gasit cu 280km/h).

mai ai nevoie de ace nFL si vopsite rosu.nu imi plac cadranele alea vopsite alb, dar se poate remedia si redline e aiurea pus acolo.

trebuie schimbat eeprom, scris vin si codat cu ncs.

Da ,am cĂŁutat cu 280km/h ,culoarea alba sĂŁ spun drept imi dĂŁ de Audi, momentan le Ăâşin roĂâ˘i (portocali ) ,le-am cumpĂŁrat asearĂŁ si eram prea entuziasmat de aceea le-am montat aĂâ˘a, pe viitor va fi codat vin-ul si rescris epron(nu este nevoie sĂŁ il schimb ).

Nici acele roĂâ˘i nu imi plac ,le prefer pe acestea albe, dar nu stiu care sunt cele de Lci , ai cumva vreo fotografie?

Link to comment
Share on other sites

ĂĂâşi mulĂâşumesc pentru fotografii, acum am ĂŽnĂâşeles care este diferenĂâşa intre acele de lci si nlci , inelele acelea de m3 le-am montat si eu la ale mele cele vechi, nu o sa mai repet experienĂâşa niciodatĂŁ :lol: :lol: :lol: :lol: este risc foarte mare de zgâriat geamul .

DeocamdatĂŁ le las aĂâ˘a cum sunt ,pe viitor vom vedea.

Aici un bĂŁiat a reuĂâ˘it sa punĂŁ pe maĂâ˘inĂŁ un tachimetru de M3 si sa il facĂŁ 90%funcĂâşional, nu ĂŽi aratĂŁ doar temperatura la ulei , in rest totul ok.

Paba si linea acea galbena ajunge la 4500 de ture când e rece maĂâ˘ina ,foarte miĂâ˘to

9235f2c0ed05014a0472b4ddda43d0b5.jpgal meu vechi

Edited by Daniel86
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...

Azi zi plinĂŁ,am cunoscut o persoanĂŁ foarte ok din punct de vedere profesional,Bogdan (Haplea) cum mai este cunoscut,maĂâ˘ina are acum turbina 100%funcĂâşionalĂŁ Ăâ˘i sunt foarte ĂŽncântat de cum trage ,maĂâ˘ina avea deja soft ,egr off

dpf off ,clapetele pe admisie anulate Si ne apropiem de 210k 26fb844cde8467de2a26515c921688a4.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Edited by Daniel86
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Concediul in România ne-a priit,la Moieciu un mercedes ĂŁ franat brusc Ăâ˘i eu m-am oprit in el .Din tot rĂŁul sunt norocos cĂŁ totuĂâ˘i am franat si nu ĂŁ sĂŁrit airbag-urile,decât pagube estetice ,farurile Ăâ˘i capital deja am cumparat-o ,bara ar trebui sĂŁ ĂŽmi ajungĂŁ luni dimineaĂâşĂŁ.

Nu faceĂâşi ca mine ,mergeĂâşi ĂŽncet :wacko: :wacko: :wacko: cd274b79147871fe89767f375dbaa03b.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eram 3 maĂâ˘ini ĂŽn serpentine,se mergea cu 110-120 pe tronsoanele drepte,in dreptul la o vilĂŁ un camion era parcat 3 sferturi ieĂâ˘it ĂŽn afarĂŁ,prima maĂâ˘ina a depĂŁĂâ˘it,a 2-a sĂŁ speriat crezĂŽnd cĂŁ vine maĂâ˘ina din faĂâşĂŁ Ăâ˘i a franat brusc ,eu eram lipit de el practic .

Franele mai mari au fost una din dorinĂâşele mele de mult timp ,dar noi au un preĂâş foarte mare cele performance ,Ăâ˘i maĂâ˘ina am cumparat-o practic cu frane noi,mĂŁ durea inima sĂŁ le arunc .

Am o ĂŽntrebare pentru cine sa intalnit cu aceastĂŁ situaĂâşie:

Am cumparat faruri lci adaptive cu xenon ,eu pe maĂâ˘inĂŁ aveam xenon Ăâ˘i frm1 bĂŁnuiesc maĂâ˘ina find din 2005,imi merg semnalizare,fazĂŁ lungĂŁ,fazĂŁ scurtĂŁ,poziĂâşiile (angels ayes ) raman aprinse 5 sec pânĂŁ da eroare bec ars dupĂŁ care se sting ,dar deja asta stiam ,problema care este nu se "pun " la nivel cu strada ,bat practic la 2 metri ĂŽn faĂâşa mea,este o problema care tine de frm,ori este posibil ca din sguduitura sĂŁ fi cĂŁzut senzorul care regleazĂŁ ĂŽnĂŁlĂâşimea

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ăn primul rând ĂŽĂâşi mulĂâşumesc pentru participare,Ăâ˘tiu cĂŁ trebuie schimbat frm,am aflat de la un prieten cĂŁ trebuie fĂŁcut legĂŁtura cum ai spus tu de la pin 7 la 1,asta o sĂŁ ĂŽi fac mâine cand ar trebui sĂŁ ĂŽmi ajungĂŁ Ăâ˘i bara din faĂâşĂŁ,singurul lucru care mĂŁ ĂŽngrijoreazĂŁ este de ce nu face autoleveling (sau cum se numeĂâ˘te), dacĂŁ este normal sĂŁ nu facĂŁ sau este senzorul care se aflĂŁ undeva la roatĂŁ cĂŁzut de la accident

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Noul Frm este pe drum,dupĂŁ ĂŽntâmplarea nefericitĂŁ de acum cateva sĂŁptĂŁmâni maĂâ˘ina intrĂŁ la vopsitorie lunea viitoare,cum termin faĂâşa o sa caut si portbagaj Ăâ˘i stopuri de lci,aĂâ˘a o sa fie totul.ok 100%781e77ae2ad585b22e08e2173b7858c7.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

DupĂŁ o sĂŁptĂŁmânĂŁ in atelier maĂâ˘ina s-a intors acasĂŁ,zic eu mai frumoasĂŁ ca ĂŽnainte,astĂŁzi cu noaptea ĂŽn cap am instalat si noul frm ,nu este chiar totul funcĂâşional 100% dar greul a trecut.Nu se aprind cele trei leduri la faruri, am inteles ca trebuie legĂŁtura de la pin 7 la pin 1 in mufa farurilor(aĂâ˘tept sĂŁ ĂŽmi vinĂŁ un colet cu firele originale pentru a face aceasta legĂŁtura) proiectoarele de ceaĂâşĂŁ nu merg nici ele ,ĂŽnainte aveam h11 ca bec ,acum este h10 (am comandat la ProCar Catania mufele pentru h11) Ăâ˘i baiul cel mai rĂŁu este cĂŁ nu ĂŽmi merg senzori de parcare :wacko: :wacko: :wacko: din pĂŁcate mĂŁ ĂŽnvĂŁĂâşasem cu ei ,se rezolva prin codare din ce am ĂŽnĂâşeles.

Farurile sunt adaptive,dar ĂŽnainte pe maĂâ˘ina aveam xenon normal ,in teorie ar trebui trase 2 fire ,unul pe far ,de la frm,dar nu o mai demontez nici dacĂŁ mĂŁ ameninĂâşĂŁ cineva cu o armĂŁ,deci fĂŁrĂŁ adaptive ,se vor coda ca faruri normale,poate gresesc dar asta este. df0ebb398995f1338edb73dfb030e029.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Azi am fĂŁcut schimbul de ulei ,filtru de ulei si filtru de motorinĂŁ,am folosit ca pânĂŁ acum ulei bardhal 5-40w xtc c60 ,filtre mann ,maĂâ˘ina are in jur de 215k de km ,nu stiu numĂŁrul exact deoarece odatĂŁ co montarea noului FRM se pare ca a luat km acestuia ,adicĂŁ cam 295k ,sper odatĂŁ cu codarea sĂŁ se rezolve Ăâ˘i problema Ăâ˘i totul sĂŁ revinĂŁ la normal

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Buna seara,azi am rezolvat Ăâ˘i partea care implica codarea Frm-ului,senzori de parcare merg din nou ,am activat din nou viteza digitalĂŁ,am activat Ăâ˘i welcome light ,partea proasta este cĂŁ neavând faruri automate trebuie sĂŁ stau mereu cu rotita aceea in pozitia 2 ca sĂŁ meargĂŁ Ăâ˘i nu cred cĂŁ este

sĂŁnĂŁtos pentru becurile xenon ,o sĂŁ o folosesc rar ,am activat Ăâ˘i avariile cu o secvenĂâşĂŁ diferitĂŁ,2 aprindere rapide Ăâ˘i pauzĂŁ de 1/2 secunde,foarte frumos zic eu.

Singurul "defect"este cĂŁ km care erau pe Frm au rĂŁmas Ăâ˘i in bord ,se poate repara dar nu este chiar simplu,trebuie sĂŁ trimit ceasurile la cineva sĂŁ desfacĂŁ un cip in interior ,toatĂŁ afacerea m-ar costa cam 50 euro ,problema este ca trebuie sa stea maĂâ˘ina pe dreapta .

Poza fĂŁcutĂŁ azi 10ea6297b7e917020a378f863aef1155.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.