Jump to content

E90 320d attiva


Daniel86

Recommended Posts

Da ,aveĂâşi dreptate,acum 5-6 luni am schimbat ceasurile punând de 335d ,greĂâ˘eala a fost cĂŁ le-am montat imediat cum se aflau pe maĂâ˘ina donatoare,stiam ca o sa imi apara punctul in colĂâş Ăâ˘i cĂŁ toate avizele de service nu erau active ,urmând in viitor sĂŁ ĂŽl modific Ăâ˘i pe acesta ,zis Ăâ˘i fĂŁcut,Ăâ˘i pânĂŁ cand am montat noul frm imi aratĂŁ km reali ai maĂâ˘ini,doar ca se intampla ce v-am spus mai sus,din momentul ĂŽn care am pus noul frm pe maĂâ˘ina,nu Ăâ˘tiu dacĂŁ datoritĂŁ faptului cĂŁ am deconectat bateria sau chiar din cauza frm-ului,kilometri din bord au devenit cei pe care ĂŽi avea ceasurile de 335,Ăâ˘tiu asta pentru cĂŁ asearĂŁ am vb cu amândoi proprietari de unde am cumparat ,Frm ĂŁ fost luat de le o maĂâ˘ina cu 320k Ăâ˘i ceasurile de pe una cu 295k de km .

ProblemĂŁ este cĂŁ acum nu prea mai este simplu sĂŁ ĂŽntorc lucrurile ca ĂŽnainte,doar cu cineva care dispune de sculele Ăâ˘i cunoĂâ˘tinĂâşele necesare .

Cred cĂŁ sunt primul care in loc sĂŁ dea ĂŽnapoi km ĂŽi dĂŁ ĂŽnainte :wacko: :wacko: :wacko: :wacko: :D :D

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 weeks later...

Anzi s-a lucrat la masina ,am instalat luminile la picioare si cele sub usi.

Eu m-am ocupat mai mult se de montat,montat la loc ,firele au fost trase de un electrician (singurul care a lucrat pânã acum pe masina mea) .

Totul fãcut ca la carte ,toate firele au fost trase pânã la FRM.

Am aprofitat de ocazie si mi-a tras si firele pentru farurile adaptive ,acum urmeazĂŁ sĂŁ le codific .

Becurile de la usi ĂŽncĂŁ nu stiu dacĂŁ le las,le-am cumparat acum ceva timp,dacĂŁ consider cĂŁ sunt exagerate o sĂŁ pun normale ,fĂŁrĂŁ logo 762a03745bf37cbeb0afdbcd1bc472b7.jpg05db3d914916763844f46a9017845160.jpg60128d224939263bd0dd1bf5a43e8904.jpg917baff05ec8d38575f5fd50969f862e.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer iti zic cand a iesit treaba cu lampile logo...am fost entuziasmat insa aveam 18-19, dupa 5 ani nu mi se mai par asa chestie, mi se pare putin cocalaresti desi sincer e vorba de gusturi, daca tie iti place si te simti bine cu ele lasa-le, ai mai stat sa le si pui. Conteaza sa fi satisfacut de fiecare data cand le vezi, sa-ti placa tie.
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer iti zic cand a iesit treaba cu lampile logo...am fost entuziasmat insa aveam 18-19, dupa 5 ani nu mi se mai par asa chestie, mi se pare putin cocalaresti desi sincer e vorba de gusturi, daca tie iti place si te simti bine cu ele lasa-le, ai mai stat sa le si pui. Conteaza sa fi satisfacut de fiecare data cand le vezi, sa-ti placa tie.

 

 

+1 , si mie mi se par putin cocalaresti.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sincer iti zic cand a iesit treaba cu lampile logo...am fost entuziasmat insa aveam 18-19, dupa 5 ani nu mi se mai par asa chestie, mi se pare putin cocalaresti desi sincer e vorba de gusturi, daca tie iti place si te simti bine cu ele lasa-le, ai mai stat sa le si pui. Conteaza sa fi satisfacut de fiecare data cand le vezi, sa-ti placa tie.

Nu aveam deloc lumini in usi,astea le aveam astea le-am pus ,nu stiu dacĂŁ le las sau nu ,vedem cât dureazĂŁ ca si calitate holograma,ziua aproape ca nu se observĂŁ,si da sunt Ăâ˘i pe original doar ca au un pret de 3 ori mai mare pentru a obĂâşine acelasi rezultat.

Cele cu M in schimb mi se par mai exagerate ,dar e cum zici tu ,dacĂŁ iti place de ce nu .Sunt schimbĂŁri reversibile deci nimic grav

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu stii trebuie ceva codare dupa montaj sau functioneaza si fara.Mersi.

Montate corect,adicã luat curent de la FRM am inteles cã da ,dar nu stiu sigur ,o sã aflu in curând

Presurile de unde le-ai luat?

 

Ms.

Presiurile sunt de pe modelul F30 ,modelul Performance ,se potrivesc pe e90 ,cele din spate trebuiesc foarte putin modificate ,cineva de meserie in 10 minute terminĂŁ treaba

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Inca nu am reusit fa completez retrofit-ul la farurile Lci,dupã ce au fost schimbate firele in Frm si trase inca 2 fire de la FRM la un conector albastru care se aflã langa compartimentul pasagerului (scopul lor este sa individueze pozitia volanului,eu ne având faruri adaptive in principiu,imi lipseau) ,practic acum farul stang este functional 100% in schimb dreptul este fix invers,este imaginea in oglinda a celui stang,sper sa ma fac inteles,cand stangul vireaza stanga,dreptul vireaza dreapta ,are o forma de strabism:) :) :)

DacĂŁ cineva are vreo ideea c-am ce ar putea fi , il ascult cu placere.

Link cu problema

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nici o problemĂŁ,si pe mine ma apuca rasul cand ma gandesc .

Problema inca persistĂŁ,am controlat calculatorul farului ,este cel original ,in rest sunt limitat de cunostintele mele in electronica.

Am vorbit cu electicianul chiar in seara aceasta ,si pentru dansul este ceva nou,mi-a explicat cĂŁ normal farurile sunt legate intre ele si stangul comandĂŁ miscarea pentru amandoua,dacĂŁ ar fi fost vreo eroare in firele mutate nu ar merge intregul sistem.

Singura ideea care a avut-o a fost sĂŁ incercam sĂŁ inversam firele care comanda regulatorul stanga-dreapta in interiorul farului,cu speranza cĂŁ in trecut cineva ĂŽncercând sĂŁ schimbe un bec a tras de vre-un fir din greĂâ˘ealĂŁ Ăâ˘i dupĂŁ le-a legat schimbate.

Practic farul dreapta functioneaza exact invers de miscarea care o are volanul,dacĂŁ n-ar fi asa mare bataie de cap as incerca farul pe alta masina asa se aflĂŁ sigur dacĂŁ problema este dansul

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Montate corect,adicã luat curent de la FRM am inteles cã da ,dar nu stiu sigur ,o sã aflu in curând Presiurile sunt de pe modelul F30 ,modelul Performance ,se potrivesc pe e90 ,cele din spate trebuiesc foarte putin modificate ,cineva de meserie in 10 minute terminã treaba

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

 

 

Pe mine fix de F30 ma intereseaza. De unde?

 

Ms.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

CĂŁ sĂŁ luĂŁm praful ,ĂŽncĂŁ nu am rezolvat nimic cu farurile ,aĂâ˘tept sĂŁ se elibereze electicianul,poate vineri ,aĂâ˘a montam Ăâ˘i ledurile in mânere

Ăntre timp am ajuns la 218k km ,nici o problemĂŁ din punct de vedere mecanicbe10bd144331071027d393f71735c99e.jpg2dbf7d76942d45f50abcc71ed337358d.jpg8802844355dfa982691f96d4bd34a606.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Luminile la mânere i sfârsit am reusit sa le montam,3 ore de muncã de sâmbãtã searã,in ritmul acesta o sa devin single cât de curând.

Albastrul care se vede in poza este de fapt un efect al telefonului ,sunt leduri originale Ăâ˘i luminĂŁ ĂŽn realitate este albĂŁ 30ce1347e15257c3012ef6fc074fedff.jpg1330c544c56c808d6c162023e74b8715.jpg902df1511acc5a60f54abeaa780b39a6.jpgd1a5b6539eb436c5208231af7366e36f.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.