Jump to content

E90 320d attiva


Daniel86

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

Si nimic ,a fost deajuns o lunã de CCC ca sã mã facã sã il urãsc ,sistem antic si de demult ,azi mi-a ajuns din România un CIC complet ,nu stiu dacã este pe forum dar Îi multumesc si aici pentru corectitudine bãiatului,cum a ajuns l-am si montat partial ,mai trebuie sã schimb idrive-ul ,destul de simplu de montat ,trebuie schimbat un conector cu 4 fire .

Ps:musica era pe el nu este a mea ;)

042b485cc9502813b1fe09de90cff751.jpgfb135543d5b0c8fda78de176ed24a6e5.jpged58da60b64f9e60c607659666b55b0e.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca era nevoie sa faci precizarea asta ? Oricum toti le rupeti in 2 :)))

Nu am inteles ce ai vrut sa spui ,nu am nimic impotriva manelelor ,cu atât mai putin cu cine le asculta ,dar nu este genul meu de musica preferat

 

 

 

 

In topic : aproape uitasem cĂŁ le-am cumparat ,au ajuns azi finalele pentru toba ,ĂŽncĂŁ nu stiu dacĂŁ le pun ,sunt fĂŁcute foarte bine ,vedem :) d96669102d33a1b1d849fc09bd57a727.jpg1cea85b9292204812e8248fd6159e2ce.jpg4ace724c3b38b4e7e1d3076c1dfb662f.jpg600adb03d6c2be54b7d57aa494eb2898.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

In topic : aproape uitasem cĂŁ le-am cumparat ,au ajuns azi finalele pentru toba ,ĂŽncĂŁ nu stiu dacĂŁ le pun ,sunt fĂŁcute foarte bine ,vedem :)

 

Presupun ca sunt comandate de pe ali/ebay. Are si un prieten montate de ~ 2 ani si inca arata bine.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Da ,sunt cumpãrate pe Aliexpres ,Încã nu le-am montat ,masina o sã intre În service peste 2 sãptãmâni pentru o eroare pe debitmetru si una la senzorul termic de ulei (am inteles cã se afle sub cupã ) ,o sã schimb si uleiul chiar dacã am fãcut in jur de 5k cu el ,dacã tot Îl descãrca parca nu l-as pune Înapoi ,asa ar trebui sã fim pregatiti de concediu

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Intre timp am fãcut o diagnoza si am debitmetru si senzorul temperatura ulei stricat ,le-am comandat acum câteva sãptãmâni dar mecanicul era in concediu ,ieri le-am pus ,debitmetru bosch ca si originalul ,senzorul Hella ca si originalul ,chiar asta care mi-a ajuns avea marca bmw stearsã .

Si ca sĂŁ nu fie totul perfect cum le-am montat si am refĂŁcut diagnoza mi-a dat eroare pompa apa suplimentarĂŁ :) ;) 2b75dc282a6fcd2e9dd41604fb549010.jpg44bc297fbc7e3e9a000bbc5d5e10609e.jpg1a6e1a45f2f670d63cb386508ed3c5bf.jpga9d0355013a6410c12a2829fd71b73e8.jpg8eaa0a31fecb8ddca050efdd85441589.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

La pompa schimbi carbunii si e ca noua.

Si daca nu e functionala, nu plange nimeni.

Dap,am vĂŁzut un tutorial pe Youtube,eu personal nu am folosit-o niciodatĂŁ ,ĂŽn Sicilia nu prea ne omoarĂŁ frigul :) ,dar totusi o sĂŁ o repar asa ca sĂŁ fie tot verde ;)

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

eu am schimbat carbunii la fostul E90 si m-a tinut mult si bine....de fapt, e vanduta de 3 ani masina si functioneaza si acum.

Si eu mĂŁ gândesc cĂŁ or sĂŁ dureze ceva timp dacĂŁ problema este de la cĂŁrbuni ,nu stiu dacĂŁ mai are vreo funcție aceastĂŁ pompa ĂŽnafarĂŁ de a bĂŁga cĂŁldura cand motorul este oprit ,dacĂŁ intrĂŁ ĂŽn funcțiune doar atunci o sĂŁ mĂŁ ținĂŁ cam o 100 de ani .

Link to comment
Share on other sites

In weekend mi-am facut timp Ăâ˘i am schimbat tipsurile ,cele vechi diametrul 100 ,un tub tĂŁiat practic (cand am fĂŁcut evacuarea nu avea de 90 pe stoc ) cele noi diametrul 90 ,negre ,made in china.

La ĂŽnceput imi pĂŁreau mici poate pentru cĂŁ eram obiĂâ˘nuit cu cele de 100 ,dupĂŁ puĂâşin timp m-am obisnuit ,sunt ok .

In legatura cu schimbarea debimetrului am numai impresii pozitive ,despre consum ĂŽncĂŁ nu mĂŁ pronunĂâş cĂŁ este devreme ,cu eroarea aveam 13.8-14 km cu un litru vedem acum dacĂŁ se schimba ,ĂŽnsĂŁ despre feeling ,poate un efect placeb, parca am recuperat 150 -200 de ture la maĂâ˘ina la turati joase .

Incerc sa explic ,dacĂŁ ĂŽnainte ca sĂŁ am maĂâ˘ina cât de cât gata de o depĂŁĂâ˘ire trebuia sa o tin pe la 1800 de ture ,acum merg liniĂâ˘tit la 1500 si la 1600 o simt ca se "infige" .

a5628e66be6ddd841174c1d37c66a464.jpgf45b8f84309db7c94326c865386d401f.jpg6d92a6405298e0289d798e89da413999.jpg4ed6ae3e1e85e6f4aba1907ca4aeb45d.jpg

Edited by Daniel86
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare de pe meleagurile româneĂâ˘ti ,cumpĂŁrasem 2 lucruri made in Cina si am pus adresa de aici sĂŁ ajungĂŁ si iatĂŁ cĂŁ au ajuns ,una a costat 1 euro ,una in jur de 10 ,dar merg amândouĂŁ .

Cel de 1 euro este un bluetooth reciver prin care poti sa asculti musica de pe telefon in voie ,celãlalt este o cocalarire care imi place ,vine peste butonul de idrive si Îl face sã apãra cã cel de NBT ,sper ca un eventual hot sã isi dea seama si sã nu-mi spargã masina pentru un amãrât de CIC c0eace1998b29a1961b1c7260f193f5b.jpg16af1898c88294ab1bf2f43524b2414c.jpg2ae7709fb58c54d60e425ace4f327095.jpg139fab7eb9975b488dbe49d29d02aa88.jpg6785266ace9475a6cc409640359f010f.jpg

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

POZE

 

Daniel...eu am facut si mai si ca tine..am stricat idrive-ul :)))). Mi-a ajuns o chestie aproape identica, doar ca eu am dat 15 dolari (pe care am primit refound la final). In anunt scria ca si pentru seria E, insa doar la F-uri merge.

Deci acele modele care le-ai luat si tu de pe China se potrivesc decat la F-uri, dupa cum se vede si in pozele tale si in ale mele nu se poate clipsa partea de sus in idrive...

Eu m-am apucat sa desfac idrive-ul fara nici-o cunostinta ca acel buton nu se scoate...dupa ce am desurubat si surubul cel mic din mijloc am tras de el in sus.........si nu au mai mers comenzile de "ok" stanga-dreapta fata-spate, mergea decat rotita sa invarti...

 

Am cumparat alt idrive, dar munca a fost aia grea... ca sa scoti idrive-ul trebuie sa desfaci consola centrala cu totul.

 

Dupa mi-a venit ideea de a poliza interiorul de la capac si lipi cu superglue cele 2 bucati sa fie ca o bucata si efectiv acum se baga peste butonul vechi fara sa se mai desfaca nimnic, intra fortat deoarece butonul original are pe margine cauciuc si sta fix.

 

 

Iar cu bluetooth ul cu 4 dolari, mi-a luat si mie un prieten si spune ca inclusiv de pe youtube se poate asculta muzica, mi se pare extraordinar sincer, insa nu cred asta cu youtube pana nu vad, singura problema ca bluetooth ul respectiv trebuie sa fie incarcat ca are acumulator.

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

POZE

 

Daniel...eu am facut si mai si ca tine..am stricat idrive-ul :)))). Mi-a ajuns o chestie aproape identica, doar ca eu am dat 15 dolari (pe care am primit refound la final). In anunt scria ca si pentru seria E, insa doar la F-uri merge.

Deci acele modele care le-ai luat si tu de pe China se potrivesc decat la F-uri, dupa cum se vede si in pozele tale si in ale mele nu se poate clipsa partea de sus in idrive...

Eu m-am apucat sa desfac idrive-ul fara nici-o cunostinta ca acel buton nu se scoate...dupa ce am desurubat si surubul cel mic din mijloc am tras de el in sus.........si nu au mai mers comenzile de "ok" stanga-dreapta fata-spate, mergea decat rotita sa invarti...

 

Am cumparat alt idrive, dar munca a fost aia grea... ca sa scoti idrive-ul trebuie sa desfaci consola centrala cu totul.

 

Dupa mi-a venit ideea de a poliza interiorul de la capac si lipi cu superglue cele 2 bucati sa fie ca o bucata si efectiv acum se baga peste butonul vechi fara sa se mai desfaca nimnic, intra fortat deoarece butonul original are pe margine cauciuc si sta fix.

 

 

Iar cu bluetooth ul cu 4 dolari, mi-a luat si mie un prieten si spune ca inclusiv de pe youtube se poate asculta muzica, mi se pare extraordinar sincer, insa nu cred asta cu youtube pana nu vad, singura problema ca bluetooth ul respectiv trebuie sa fie incarcat ca are acumulator.

Nu ,nu, eu nu am stricat nimic ,chiar merge foarte bine ,este special pentru controllerul de CIC ,partea de jos intrĂŁ prin presiune Ăâ˘i partea de sus are bandĂŁ biadeziva .

DacĂŁ vrei sĂŁ ĂŽl cumperi din nou aici este Ăâ˘i pentru controllerul serie E

ââÂŹ 12,53 55%di SCONTO | IDrive Tasti Multimediali Copertura M Emblema Adesivi Auto per BMW X1 X3 X5 X6 F30 E90 E92 F10 F18 F11 F07 GT Z4 F15 F16 F25 F34 E84

https://s.click.aliexpress.com/e/Ms20dmdw

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

 

Butonul ala de sonerie ce reprezinta? :))

Butonul de la controller CIC

 

Inviato dal mio SM-G955F utilizzando Tapatalk

Edited by Daniel86
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.