Jump to content

F10 apa dreapta spate


Bgd_f10

Recommended Posts

Buna! AstĂŁzi am avut surpriza sa gĂŁsesc apa pe preșul din dreapta spate si bine-nțeles si mocheta uda in partea cu usa. Mai adaug ca dupĂŁ ce ploua, când deschid ușile din spate curge o cantitate considerabila de apa(cred ca apa respectiva se aduna in usa), in stânga mai multĂŁ iar in dreapta câțiva picuri, diferența se pare ca o bagĂŁ ĂŽnĂŁuntru.

 

Sincer nu am nici o idee ce as putea sa fac..am observat ca in partea de jos a ușilor din spate sunt dopuri de cauciuc..ar ajuta cu ceva dacĂŁ le-aș scoate?

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este vorba despre scurgeri infundate.

Apa care se scurge cand deschizi usile, se scurge de fapt din chedere.

Probabil ai o problema cu bariera de vapori de la usi.

Trebuie demontate fetele usilor.

Dedesubt vei gasi un fel de izolatie care se intinde pe toata suprafata usii, si care in partea de jos este dezlipita.

Remediezi problema cu silicon si nu mai ai treaba.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca este vorba despre scurgeri infundate.

Apa care se scurge cand deschizi usile, se scurge de fapt din chedere.

Probabil ai o problema cu bariera de vapori de la usi.

Trebuie demontate fetele usilor.

Dedesubt vei gasi un fel de izolatie care se intinde pe toata suprafata usii, si care in partea de jos este dezlipita.

Remediezi problema cu silicon si nu mai ai treaba.

Merci! Stii cumva vreo soluție la problema vaporilor? E aiurea, de fiecare data când ploua trebuie sa deschid ușile spate sa se scurga apa...

Iar cu fata de ușĂŁ gĂŁsesc tutoriale pe yt cum sa o dau jos?

Link to comment
Share on other sites

Poti spune ca e dublu adeziva. Practic este o banda din ceva cauciuc crud, foarte maleabil si se lipeste de suprafetele metalice, folie sau mai stiu eu ce membrana o avea f10. Este destul de ieftina. Eu am cumparat o rols de 8 metrii, aproape 1 cm latine si parca 1.5 sau 2mm grosime, iar pretul nu-l mai stiu exact dar relativ mic.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Salut! O problema asemanatoare am intampinat si eu ieri. Presu si mocheta stanga spate fleasca, dar presul de cauciuc de deasupra uscat. Ud era doar unde sta pasagerul cu picioarele , marginile fii d uscate. Ma gandesc ca ori a intrat apa de sub masina cumva🤔,(daca stie cineva va rog un raspuns) ori ala de la spalatorie mi-a facut o surpriza. A mai patit cineva la fel?
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
la F10, in special daca aveti clima si in spate, va recomand sa NU ignorati aceasta problema. Dupa ce am remediat la mine (chiar ma intrebam ce se mai strica cu apa aia acolo), am constatat ca incalzirea electrica auxiliara din spate dreapta este in scurt (sau ars). Asta inseamna dat scaunul dreapta jos, desfacut probabil mocheta, ajuns la tunelul care baga aer cald si inlocuit piesa defecta...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Eu am scos cativa litri de apa de sub mocheta stanga spate. Scurgerea pt apa de ploaie de pe parbriz s-a infundat cu frunze descompuse si excesul de apa a intrat prin gaurile de ventilatie si a ajuns sub mocheta din stanga fata si spate.

si cum ai rezolvat problema?ce ai desfacut? ceva poze?

si eu am gasit citiva litri de apa si tot intra cind ploua.

Edited by Dinocartteli
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

A gasit cineva rezolvare la problema asta? Sau macar cauza?

 

In general lumea spune ca ar fi de la acea bariera de vapori (Vapor Barier) care ar fi dezlipita si astfel se scurge apa in interior.

 

Apa ar intra pe la chederul de la geam si se scurge pe aceasta bariera de vapori pe interiorul usii si nu prin canalele speciale de scurgere, personal consider ca este penibil ca o marca precum BMW sa aiba aceasta problema, am avut in trecut masini din gama mult mai ieftina la care nu aveam acest vapor barier (am constatat cand am schimbat sistemul audio) si cu toate astea nu am avut niciodata apa in masina...

Link to comment
Share on other sites

A gasit cineva rezolvare la problema asta? Sau macar cauza?

 

De ce intrebi, nu sunt suficiente explicatiile de pe prima pagina? Ai acolo si cauza si rezolvarea, cauti alte raspunsuri, sau ai desfacut deja si la tine nu se aplica?

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.