Jump to content

incalzire..aer cald pe stanga...rece pe dreapta


bgd.andrei

Recommended Posts

Buna ziua.Tocmai ce mi am achizitionat un e90..320d din 2006..si ma confrunt cu aceasta problema...baga doar cald pe dreapta..pe stanga rece...ce am verificat: termostat egr schimbat..ca nu ridica apa la 90..acum s a remediat...pompa auxiliara functioneaza....ce sa mai verific..??am citit un topic similar dar nu a dat o rezolvare precisa..multumesc..astept sfaturile voastre.
Link to comment
Share on other sites

Am tot citit..si multi zic ca ar fi de la flanse..actuatori...sa nu deschida cum trebuie..poate fi??cum verific daca deschide cum ar trebui??trebuie sa scot consola centrala???sau daca problema mea se afla pe partea pasagerului sa demontez torpedou???

 

depinde cate grade vrei la caldura si cum le vrei(AUTO sau NORMAL)! cat de tare baga rece pe partea aia? la mine de exemplu daca dau 26 grade cald pe modul AUTO imi baga si cald si un pic de rece ca sa ajunga la temp dorita! rog pe cineva sa ma corecteze daca gresesc! verifica si asa poate e vreo sansa sa nu iti fi dat seama tu, si dupa poti trece la problemele mai serioase! bafta

Link to comment
Share on other sites

depinde cate grade vrei la caldura si cum le vrei(AUTO sau NORMAL)! cat de tare baga rece pe partea aia? la mine de exemplu daca dau 26 grade cald pe modul AUTO imi baga si cald si un pic de rece ca sa ajunga la temp dorita! rog pe cineva sa ma corecteze daca gresesc! verifica si asa poate e vreo sansa sa nu iti fi dat seama tu, si dupa poti trece la problemele mai serioase! bafta

pai ii dau maxim 28..28 stanga cald cald...dreapta rece..nici urma de caldura...am incercat sa vad daca problema e doar la picioare sau parbriz..sau mijloc...dar nu e doar intr o anumita zona...toata partea stanga nimik caldura..

 

Schimbarea radiatorului ar fi ultima solutie, tocmai de aceea am zis sa incerci sa cureti radiatorul fara sa-l dai jos. Scoti conductele tur/retur si il speli.

 

Electrovalvele -> http://www.realoem.com/bmw/enUS/showparts?id=VC31-EUR-06-2006-E90-BMW-320d&diagId=64_1515

 

Pai zilele trecute am.pus mana pe furtunul de tur si cel de retur si amandoua sunt calde..nu ar trebui returul sa fie rece daca ar fi infundat radiatorul??cu ce sa l curat fara sa l dau jos??doar cu jet de apa?

Link to comment
Share on other sites

Exista solutii dedicate in magazine pentru curatarea radiatorului din bord. Sau uite ce am gasit pe forum -> http://www.bmwclub.ro/forums/topic/67350-otetul-in-calorifer/ . Scoti turul si returul din raditorul din bord si bagi solutie, lasi putin, dupa care bagi jet de apa. Repeta de cateva ori operatiunea. Poate ai noroc si scapi fara schimbul radiatorului.

Daca ai posibilitatea, da jos electrovalvele(robinetii) si verifica daca functioneaza, legandu-le direct pe baterie.

Link to comment
Share on other sites

Exista solutii dedicate in magazine pentru curatarea radiatorului din bord. Sau uite ce am gasit pe forum -> http://www.bmwclub.ro/forums/topic/67350-otetul-in-calorifer/ . Scoti turul si returul din raditorul din bord si bagi solutie, lasi putin, dupa care bagi jet de apa. Repeta de cateva ori operatiunea. Poate ai noroc si scapi fara schimbul radiatorului.

Daca ai posibilitatea, da jos electrovalvele(robinetii) si verifica daca functioneaza, legandu-le direct pe baterie.

pai robinetii de care zici se afla sub pompa auxiliara...asa e la mine...cum ziceam ..daca pun mana pe tur.retur...de pe acesti robineti...furtunele sunt calde...daca nu ar functiona corect electrovalva...nu ar trebui macar 1 sa fie rece.??

Link to comment
Share on other sites

Radiatorul nu are cum sa fie, cum adica radiator infundat cand jumatatea dreapta baga cald si jumatatea stanga rece, mai repede sa nu fie in clapetele blocului de ventilatie, diagnoza ai facut, da erori?

Tocmai am facut si diagnoza...nu am.erori...panoul de clima functioneaza...ce oare sa fie??in afara de radiator infundat

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Aceeași problema am avut și eu, toatĂŁ treaba este din radiator, schimba radiatorul și o sa bage cĂŁldurĂŁ cum trebuie... Asta ĂŽnseamnĂŁ bord dat jos, de ce baga pe partea ta mai mult.. Pt ca pe partea ta sunt marginile radiatorului si țevile care alea nu se ĂŽnfunda si ți se ĂŽncĂŁlzește puțin aerul...
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la caldura din habitaclu. Ieri am observat ca la un moment dat a inceput sa bage racoare chiar daca rotita era pe 3 puncte rosii si climatronicul pe 23 grade ..temp lichidului de racire imi indica normal ,104-109 grade..am pus si pe 32 si tot asa...dupa 5-10 minute a inceput sa bage din nou cald normal...oare ce o fi?
Link to comment
Share on other sites

Reglajul la temperatura merge ĂŽntre 20-26 de grade, dacĂŁ dai sub 20° trece pe rece și dezactiveazĂŁ funcția de la cele 3 liniuțe roși ..si invers dacĂŁ sare de 26°din clima și ai pe cald sus dat,sare peste funcția rece și trece automat pe cald... Sper da ĂŽnțelegi ce am vrut sa zic :)
Link to comment
Share on other sites

Am inteles ce imi spui..dar eu am tot timpul pe 23-25 perioada asta si ieri a facut chestia asta pt cateva minute. Cand nu e asa frig afara am climatronicul si pe 18 si tot baga cald..nu stiu.poate o ia razna senzorul de temp din habitaclu..sau chair unitatea climatronic.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Oare este ceva senzor care lasa ca lichidul din radiatorul din bord sa circule in el sau..? Ca azi dimineata din nou,baga aer nu rece dar asa dezmortit,apoi cateva secunde mai cald apoi din nou doar racoros...si am setat si pe 32 si 25 si toate gradele posibile.
Link to comment
Share on other sites

Nu... Dozajul de aer cald și rece se face prin acuatoarele din aeroterma, apa calda trece si vara și iarna prin el.. Eu ma refer la E90 diesel, la altele nu știu

 

 

 

Hm..interesant oricum. mai am o unitate climatronic,merg sa o inlocuiesc sa vad poate e asta de vina..ma gandesc sa nu fie senzorul de temp din ea pt habitaclu..sa simta el prea cald si deaia sa nu lase sa bage caldura..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.