Jump to content

consum 120d automata


Adrian.O

Recommended Posts

Salut la toti. Am achizitionat de 2 saptamani un seria 1 , 120d 2005 cu cutie automata , iar intrebarea mea e legata de consum. Consumul mediu care mi-l arata in bord este de 16-17% , e foarte mare. am incercat sa il calculez altfel si am observat ca in oras fac cam 85 de km cu 10L de motorina , e ok ? ce ar trebuii sa fac sau sa verific?
Link to comment
Share on other sites

am fost la service cu ea zilele trecute si mi-a pus-o pe tester. Mi-a verificat parametri la turo si mi-a zis ca intre 2100 si 3000 de turati turbo imi functioneaza la jumate din capacitatea lui si deabia de la 3000 de ture se egaleaza valorile. Ma gandesc ca si asta ar fi o cauza pentru in consum mai mare , avand in vedere ca in oras nu trec de 3000 de ture fiind automata.
Link to comment
Share on other sites

Manuala eu stiu ca are consum mai mic decat automata la modelele mai vechi.

Iar despre turbo, eu cred ca daca mergi fara turbo consumul e mai mic nu mai mare. Am patit acum vreo 10 ani sa am un furtun fisurat de la intercooler si nemaiavand turbo in parametri masina consuma extrem de putin, doar ca tragea ca un diesel aspirat adica de jumatate din cai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, trebuie sa intri in meniul ascuns si sa merg la punctul 20, acolo este un factor de corectie al consumului, in prima vaza te uiti la punctual 20.00 si vezi cat este valoarea, apoi intri s-o modifici dupa formula de mai jos:

 

consum real la pompa/consum afisat: = valoarea parametrului de corectie.

 

post-33752-14791100908299_thumb.jpg

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161114/7be1bd517c304313c8114751036983d8.jpg

 

si aici linkul cum sa ajuti la meniul secret si ce inseamna fiecare:

 

http://5series.net/forums/e60-discussion-2/hacking-board-computer-Test 20 ? Fuel consumption meter correction

 

20.00 KORR-VERB (1000) The percentage of correction for the fuel consumption meter (100.0%)

20.01 1er KORR (100x) Counting fourth digit from 0 to 9

20.02 10er KORR (10x0) Counting third digit from 0 to 9

20.03 100er KORR (xx00) Counting 1st and second digit from 7 to 12

 

e.g. Your real consumption is 7.5l/100km but the meter shows 7.8l/100km then 7.5/7.8=0962

 

 

Daca esti din Bucuresti te pot ajuta eu.

 

L.E: un calcul mai jos

 

10 l...85 km .. -- consum real (spuneai mai sus 10 l faci 85 km)

x .....100 km

 

-- aici calculam consumul real

x= 10x100 /85=11.7 (consum real)

-- aici calculam valoarea parametrului:

11.7(consum la pompa)/16.5 (consum afisat) = 709

Edited by chitsro
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

revin cu o completare la cele de mai sus.

 

Am iesit cu masina din oras si am scos consum de 6.6. Mentionez ca in oras masina imi consuma exagerat de mult ~16-17%.

Am puso pe tester din nou si mecanicul mi-a zis ca am ceva probleme la turbo. La 2.100 turati intra , dar pana la 3.000 turati functioneaza doar la jumate din capacitatea lui. Este posibil ca turbo sa compenseze cu motorina intre 2.100 si 3.000 si de acea in oras sa am diferenta asta mare de consum ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

revin cu o completare la cele de mai sus.

 

Am iesit cu masina din oras si am scos consum de 6.6. Mentionez ca in oras masina imi consuma exagerat de mult ~16-17%.

Am puso pe tester din nou si mecanicul mi-a zis ca am ceva probleme la turbo. La 2.100 turati intra , dar pana la 3.000 turati functioneaza doar la jumate din capacitatea lui. Este posibil ca turbo sa compenseze cu motorina intre 2.100 si 3.000 si de acea in oras sa am diferenta asta mare de consum ?

 

Salut, aceeasi problema o am si eu la masina, tot seria 1 automat 163 cp. In afara scot consum in jurul valorii de 7, iar in oras imi indica la fel ca la tine intre 14 si 17. Am fost cu masina si am pus-o pe tester si nu am nici o eroare. Respectivul spunea ca in primul rand sa incerc cu alt debitmetru de aer, ca ar arata ceva valori diferite. Am discutat cu alt mecanic si mi-a spus ca atata timp cat debimetrul nu imi da eroare sa nu umblu la el. Nu stiu ce sa ii mai fac dar mi se pare destul de mare consumul asta. Daca gasesti vreo rezolvare te rog sa imi spui si mie. O zi buna

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.