Jump to content

Tacanit motor in mers F10 520d


sorin1102

Recommended Posts

Din fericire pentru mine acel tacanit adisparut dupĂŁ ce am bĂŁgat aditivul si am mers cam 250 km din care aproximativ 100 in oraș, in afara am mers in modul sport la 3000 de rpm.

Sa fiu sincer nu am crezut ca va funcționa dar se pare ca am avut noroc.

 

Pentru byreme, aditivul l-am luat de Service Scream (Tezparii) BMW si a costat 80 lei, este aditiv BMW 83192296922,

 

post-11302-0-73888200-1482265110_thumb.gif

Salut Sorin,

Am un BMW 520d din 2012 si experimentez aceeasi problema. Eram curios daca aditivul respectiv a rezolvat permanent problema sau a reaparut.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Salut sorin1102, wmmb,

 

Ati mai avut probleme cu tacanitul acela?

 

La mine nu a functionat aditivul. Am bagat un flacon din acela intr-un rezervor plin, dar nu a avut niciun efect.

 

Pot sa confirm ca nu este nici din cauza distributiei, pe care am schimbat-o acum cateva luni la Bimmer. Cum s-a lasat frigul, a revenit bataia.

Link to comment
Share on other sites

Guest CosmaCosmin

Nu trebuie sa fii dezamăgit, probabil problema la injectoare apare din cauza combustibilului de proasta calitate din Romania.

Si eu am cumpărat mașina de curând tot din Germania, ce-i drept a mea are 165000 km, dar si cu problema ta tind sa cred ca la noi încă sunt combustibili de calitate îndoielnica .

Săptămana viitoare o sa fac o diagnoza si te țin la curent, oricum dacă sunt probleme la injectoare se pot recondiționa cu 3-400 lei/ buc .

 

Dupa un plin de Romania ... ?

A zis omul ca a luat-o de o saptamana.

 

Reprezentantele din DE nu mai sunt ce au fost,

Vezi ca ai dreptul la garantie timp de 1 an.

Daca vrei sa o folosesti, apeleaza la o reprezentanta.

 

PS: eu de la motorina ... am schimbat distributia ... :-)

si am pus doar cea mai calitativa si mai deloc din RO, doar Austria si Ungaria

asta am auzit la reprezentanta

De unde sa bag, de pe luna :-)

Edited by CosmaCosmin
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

cel mai probabil e zgomot de injector - dar mai e mult pana se duce; pt iarna, cea mai putin zgomotoasa mi s-a parut cea premium de la Mol.

 

injectorul pe care l-am schimbat la e91 facea zgomot si vara, se auzea destul de tare intre 1600-1900 ture.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Revin cu feedback dupa ce am schimbat motorina.

 

Am bagat un plin de la Petrom, motorina ieftina. Nici un efect. Dupa ce l-am consumat, am mai bagat un plin de la Petrom cu motorina premium. Tacanitul a disparut dintr-o data de atunci! Au trecut cam 3 saptamani, am mai facut inca un plin la fel, tacanitul inca lipseste! Nu a fost nici foarte frig afara in perioada asta, o sa revin cu pareri si dupa ce scad mai mult temperaturile. Oricum, chiar si la temperatura de acum (0-2 grade noaptea), inainte batea foarte tare injectorul.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Revin cu feedback dupa ce am schimbat motorina.

 

Am bagat un plin de la Petrom, motorina ieftina. Nici un efect. Dupa ce l-am consumat, am mai bagat un plin de la Petrom cu motorina premium. Tacanitul a disparut dintr-o data de atunci! Au trecut cam 3 saptamani, am mai facut inca un plin la fel, tacanitul inca lipseste! Nu a fost nici foarte frig afara in perioada asta, o sa revin cu pareri si dupa ce scad mai mult temperaturile. Oricum, chiar si la temperatura de acum (0-2 grade noaptea), inainte batea foarte tare injectorul.

Ceva update referitor la tacanit dupa ce ai schimbat motorina ? Azi dimineata cand a revenit frigul a facut si la mine si merge sacadat cand o accelerez si se aude zgomotul. Parca se ineaca masina si da in nas. Dupa 5 min de mers nu mai face (chiar daca nu creste temperatura la ulei)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Am si eu aceasi problema dimineata cand plec se aude un clantanit / tacanit usor cam 500 m dupa care dispare ca prin minune. Motorina de la OMV.

Sa fie un injector pe duca sau doar mototina proasta? Ma ajutati cu un sfat?

 

 

Revin cu un update. Acel tacanit usor era distributia cu lantul destul de intins. A fost schimbata si sunetul a disparut.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 1 month later...

Salutare,

Aceeasi problema cu tacanitul o am si eu la un 525xd 2012, 218cp.

Diferenta este ca a mea la rece si pe liber merge perfect,in schimb la plecare, si nu numai, de regula cand sunt inacceleratie in jur de 1500 de ture, face un tacanit pentru scurt timp sau in functie de cat de tare calc pedala.

Daca o calc mai tare, nu mai aud nimic. Practic doar cand motorul este intr-o anumita turatie, sarcina.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Salutare tuturor!

Am un bmw e60 520d 2006 m47 se aude un tacanit de la motor cand accelerez se aude pana in 3000 de ture posibil sa fie distributia? Injectoare sunt verificate si au valori bune.. Erori pe tester inafara de bujii nu sunt... postez un video poate ma poate ajuta cineva

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare

 

am si eu un zgomot asemanator cand motorul e rece (dimineata) si doar in sarcina undeva la 1400-1700rpm.

dispare dupa max 5 minute.

 

vedeti evt minutul 1:41, dar apare de mai multe ori in filmare

 

Un injector e praf, tacanitul ala e specific injectoarelor duse. Ai noroc , distributia nu se aude.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.