Jump to content

Accident cu constatare ciudata.


rodriguez

Recommended Posts

Va salut, vreau sa cer cateva pareri celor care au mai intalnit situatii de genul.

 

Mergeam pe un bulevard mare, drum cu prioritate, 3 benzi, de pe o strada perpendiculara o femeie avand STOP, neacordandu mi prioritate iese fix pe banda 2, banda pe care eu ma deplasam. Are o ezitare de o secunda iar eu vad acest lucru, franez usor, gen iese pe prima banda se opreste o secunda apoi pleaca usor, cand am vazut ca nu se opreste am franat brusc sa evit impactul (intram fix in usa soferului) masina din franare, cum era mazga pe jos s a miscat spatele si a intrat pe banda 3 jumatate de metru sa zic, din spatele fiind lovit de unul care el zice ca circula pe banda 3. Eu nu l am vazut pe om de unde vine pentru ca nu am apucat sa ma uit in oglinda, pur si simplu am franat brusc am reusit sa evit impactul cu soferita dar am fost eu lovit la o secunda dupa. Cu amiabila nu am rezolvat nimic, nimeni nu voia sa dea asigurarea fiecare zicea ca nu e vina lui. Am fost la tamponari iar de acolo reiese ca eu sunt vinovatul, explicatia: am evitat un accident provocand altul. Domnisoara nu a fost trasa la raspundere deloc, doar a dat declaratie si a plecat. 3 puncte amenda, 250 de lei, nu este o problema asta si nici ca trebuie sa mi repar pe banii mei masina (bara spate, stop stanga, toba finala (sper ca doar ea) si un pic tabla indoita. Deci se poate asa ceva? Ca cineva sa iasa de pe un drum fara prioritate, cu STOP si sa provoace un accident si sa nu fie tras la raspundere deloc? Stiam ca se pedepseste si autorul moral iar cei de la tamponari nici macar nu au mentionat ceva despre un al 3 lea participant la trafic, scrie doar ca eu mi am schimbat sensul de mers fara a ma asigura si am fost lovit, rezultat: vina mea. Are vreun rost sa incerc sa fac ceva? Reclamatii? Contestatie? Erau camere RAT, s a intamplat fix intr o statie, ma ajuta la ceva? Mai sunt si camere de monitorizare trafic cred. Vreau sa ii dau in judecata sa depun plangeri sa fac tot ce pot sa demonstrez ca nu este vina mea. O parere buna, rea, e binevenita, sa stiu daca are vreun sens sa fac ceva in legura cu asta, sau imi repar masina si pe viitor calc tot ce mi iese in fata si nu mi acorda prioritate, asta fiind raspunsul celui ce a facut constatarea, cand i am zis ca ce era sa fac sa ma sui cu masina peste ea? a dar senil din cap ca DA!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al costurilor si ma refer aici la taxa de timbru pentru instanta si eventual onorariu avocat, mai ales daca ai vreun prieten care sa nu iti perceapa onorariu mare, cred ca merita, nu ai nimic de pierdut, decat o suma de bani; macar stii ca ai incercat sa iti dovedesti nevinovatia.

 

In concluzie, vorbeste cu un avocat, intreaba-l de costuri si pune in balanta daca te afecteaza in vreun fel sa demarezi o actiune in instanta.

 

Eu, din principiu, as face asta, spre ex..

 

PS: trebuie sa iei in calcul si varianta politistilor si ma refer la explicatie, in sensul ca, este si responsabilitatea fiecarui participant sa fie atent si sa evite accidentele (implicit, sa nu produca altul urmare a unei evitari) si este posibil ca instanta sa isi insuseasca aceasta explicatie si, deci, sa mentina procesul-verbal de contraventie intocmit de catre agentul constatator. Sper ca m-am facut explicit.

 

Bafta!

Link to comment
Share on other sites

Pai ai o problema mare, faptul ca tu ai ales sa eviti impactul si sa te opresti in mijlocul drumului te cam face pe tine vinovat din cauza ca nu exista impact intre masina ta si masina soferitei care nu a respectat semnul de STOP.

De fiecare data politia o sa traga concluziile doar cu autovehiculele lovite, nu cu "posibilitati".

Nu ai urme de impact, nu s-a intamplat !

bi

Poti sa incerci sa discuti cu seful de biroul accidente usoare sa explici situatia si sa vezi ce poti face, dar intr-un fel sau altul esti vinovat ca ala a intrat in tine, iar cucoana a fost trasa la raspundere dupa cum ai spus cu alea 3 puncte, care inseamna 375ron de fapt, 2 puncte inseamna 250ron ( poate a primit 3 puncte penalizare si 2 puncte amenda, sunt lucruri total diferite)

Link to comment
Share on other sites

Pai ai o problema mare, faptul ca tu ai ales sa eviti impactul si sa te opresti in mijlocul drumului te cam face pe tine vinovat din cauza ca nu exista impact intre masina ta si masina soferitei care nu a respectat semnul de STOP.

De fiecare data politia o sa traga concluziile doar cu autovehiculele lovite, nu cu "posibilitati".

Nu ai urme de impact, nu s-a intamplat !

bi

Poti sa incerci sa discuti cu seful de biroul accidente usoare sa explici situatia si sa vezi ce poti face, dar intr-un fel sau altul esti vinovat ca ala a intrat in tine, iar cucoana a fost trasa la raspundere dupa cum ai spus cu alea 3 puncte, care inseamna 375ron de fapt, 2 puncte inseamna 250ron ( poate a primit 3 puncte penalizare si 2 puncte amenda, sunt lucruri total diferite)

 

 

Eu am primit punctele, poate 2, asa cum zici pentru ca 250 de lei mi a dat amenda, femeia despre care eu vorbesc nu este mentionata deloc in procesul vebral, in pv scrie ca eu am schimbat banda fara sa am asigur si am fost lovit din spate, atat, cand eu nu am avut nici cea mai mica intentie sa fac asta. Eu nici macar numele nu il stiu, nu i au zis nimic femeii, ma gandesc ca poate are vreun blat, dupa incident ea imd a sunat pe cineva si acel cineva a zis sa stea linistita ca ea nu are nicio vina. Cineva mi a zis sa ma duc la politie sa depun plangere impotriva ei ca nu mi a acordat prioritate si daca se iau masuri sa ramana macar fara permis, faza e ca eu nu vreau ca ea sa ramana nepedepsita. Asta au zis si la politie ca ea nu are urme ca si cum am lovito si nu pot sa dovedes ca din vina ei eu am franat brusc.

Link to comment
Share on other sites

Din punct de vedere al costurilor si ma refer aici la taxa de timbru pentru instanta si eventual onorariu avocat, mai ales daca ai vreun prieten care sa nu iti perceapa onorariu mare, cred ca merita, nu ai nimic de pierdut, decat o suma de bani; macar stii ca ai incercat sa iti dovedesti nevinovatia.

 

In concluzie, vorbeste cu un avocat, intreaba-l de costuri si pune in balanta daca te afecteaza in vreun fel sa demarezi o actiune in instanta.

 

Eu, din principiu, as face asta, spre ex..

 

PS: trebuie sa iei in calcul si varianta politistilor si ma refer la explicatie, in sensul ca, este si responsabilitatea fiecarui participant sa fie atent si sa evite accidentele (implicit, sa nu produca altul urmare a unei evitari) si este posibil ca instanta sa isi insuseasca aceasta explicatie si, deci, sa mentina procesul-verbal de contraventie intocmit de catre agentul constatator. Sper ca m-am facut explicit.

 

Bafta!

 

 

Am pe cineva care ma poate ajuta in privinta asta, fara bani. Doar costuri de judecatorie eventual. Vreau doar sa nu fiu luat de prost, atata tot, sau macar de o tragea la raspundere cumva pe femeie, putea sa fie mama politistului in locul femeii ce mi iesit pe banda si sunt curios da ca imi raspundea la fel cu DA trebuia sa intrii in ea. Am luat in calcul si ce a zis agentul, are si el dreptatea lui dar chiar asa sunt legile la noi? Sa nu ii zica nimic si sa o lase sa plece dupa ce provoaca un accident? Si in pv sa scrie ca eu mi am schimbat sensu de mers fara a ma asigura? Ma gandeam ca o sa scrie si de ce am fost obligat sa schimb sensul daca chiar l am schimbat cum mentioneaza ei.

Link to comment
Share on other sites

Sansele sa castigi sunt minime spre zero. Cu atat mai mult cu cat spui ca ti a fugit spatele. Asta este egal cu = neadaptarea vitezei la conditiile meteo.

 

Da, de principiu gandirea politistului e corecta, daca nu ai lovit o pe acea femeie nu are ce cauta in povestea asta. Daca aveai o camera sa filmezi si nu discutam despre pierderea controlului aveai o sansa (nu stiu cat de mare, dar aveai o sansa).

 

Ce masina ai de ti a fugit spatele la franare? Ai anvelope bune de iarna?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Accidentul rutier, este evenimentul in care este implicat cel putin un vehicul. Nu este nevoie de contact. Puteai sa lovesti la fel de bine o bordura, un pom etc. Daca din declaratia data de dom'soara reiese ca ea este vinovata, si ti-a taiat calea, o dai in judecata si aia e. Politistii sunt lenesi, si nu se complica, vor sa scape repede si sa stea cu burta in sus.
Link to comment
Share on other sites

A fost pe forum o speta partial asemanatoare => http://www.bmwclub.ro/forums/topic/128292-mi-am-stricat-pisica-dar-nu-e-vina-mea/page__st__240__p__2003747#entry2003747

 

Incearca sa iei legatura cu autorul, poate iti este de folos.

 

Succes!

 

 

Da, merci, voi citi si apoi in functie de ce hotaresc o sa iau sau nu legatura.

 

Accidentul rutier, este evenimentul in care este implicat cel putin un vehicul. Nu este nevoie de contact. Puteai sa lovesti la fel de bine o bordura, un pom etc. Daca din declaratia data de dom'soara reiese ca ea este vinovata, si ti-a taiat calea, o dai in judecata si aia e. Politistii sunt lenesi, si nu se complica, vor sa scape repede si sa stea cu burta in sus.

 

 

Pai nu stiu ce a declarat, nu au vrut sa zica sau sa arate ce a declarat ea, pur si simplu dupa 15 min de asteptat a iesit din birou si a zis ca eu sunt vinovat. Ea sustinea ca a semnalizat si ca nu venea nimeni si a iesit, dar veneam eu cam cu 45-50 km la ora, ea nu a vazut lucrul asta si a iesit in fata mea pe banda 2

 

Oricum, cred ca ma las pagubas, presimt ca o sa manance nervi si timp toata treaba asta, dar macar am invatat ceva, daca nu e pieton pe trecere dai inainte cu viteza indiferent ce iti iese in fata si nu iti acorda prioritate, asta am dedus din explicatia pe care mi a dat o politistul.

Link to comment
Share on other sites

Nu poate fi vorba despre:

Daca din declaratia data de dom'soara reiese ca ea este vinovata, si ti-a taiat calea,

omul a spus deja ca:

Cu amiabila nu am rezolvat nimic, nimeni nu voia sa dea asigurarea fiecare zicea ca nu e vina lui.

 

Interesant este si ce a spus cel de pe banda3. A spus aceeasi varianta ca si tine? Ca femeia aia te-a obligat sa franezi? Daca a sustinut acelasi lucru ca si tine e un lucru care iti poate mari sansele de castig la o eventuala contestatie!

Edited by CosminE46
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sansele sa castigi sunt minime spre zero. Cu atat mai mult cu cat spui ca ti a fugit spatele. Asta este egal cu = neadaptarea vitezei la conditiile meteo.

 

Da, de principiu gandirea politistului e corecta, daca nu ai lovit o pe acea femeie nu are ce cauta in povestea asta. Daca aveai o camera sa filmezi si nu discutam despre pierderea controlului aveai o sansa (nu stiu cat de mare, dar aveai o sansa).

 

Ce masina ai de ti a fugit spatele la franare? Ai anvelope bune de iarna?

 

 

Am anvelope de iarna, bune si ele cat de cat, nu sunt de iarna asta. Masina este un e46, totul functional pe parte de franare, abs asc si tot ce mai are, habar n am daca a fugit masina singura de la franare sau pur si simplu am tras din instinct de volan si din cauza agitatiei nu mi am dat seama. Daca aveam o camera sa filmez cred ca tot nu rezolvam nimic, am inteles ca doar cele omologate se iau in calcul. In fine cred ca o las moarta ca ma lupt cu morile de vant, sau poate chiar este vina mea dar ma indoiesc.

 

In acel pv scrie ca eu mi am schimabt sensul de mers, dar nu a fost nimic voit, trebuia sa scrie ca, da, mi am schimabt sensul de mers fiind obligat sa fac asta, am ceva experienta incat sa nu schimb sensu fara sa ma asigur.

 

 

 

multam!

 

Nu poate fi vorba despre:

 

omul a spus deja ca:

 

 

Interesant este si ce a spus cel de pe banda3. A spus aceeasi varianta ca si tine? Ca femeia aia te-a obligat sa franezi? Daca a sustinut acelasi lucru ca si tine e un lucru care iti poate mari sansele de castig la o eventuala contestatie!

 

 

Pai asta e faza aiurea, dupa accident omul a zis oarecum ca a vazut ca mi a taiat calea si m a obligat sa franez brusc, dar ieri la politie zicea ca nu a vazut bine, ca a fost mascat de mine, ba ca m a vazut cum am pus frana initial iar apoi am luat piciorul s.a. m am gandit si eu ca daca el zicea da dom`ne i a taiat calea si nu avea ce sa mai faca poate o scoteau vinovata pe ea. Pana la urma eu nici nu stiu daca el era pe banda 3 sau pe banda 2 in spatele meu si nu a pastrat distnata si a intrat in mine.

Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce sanse ai sa castigi. Eu am avut un amic care a ocolit o groapa (fara sa iasa in afara benzii pe care conducea). Avea in spate la nici 1m un motociclist care s-a gasit fix atunci sa-l depaseasca, insa fix pe langa masina, pe aceeasi banda (legal?). L-a lovit usor iar la politie i s-a spus ca este el de vina pentru ca nu a ocolit ....si aici citez...."temeinic" groapa.

 

Deci iti pot gasi niste motive de iti sare basca din cap. Insa in locul tau as incerca doar cat sa le fac viata putin amara. Mai ales ca ai camere la indemana. Era foarte bine daca ai fi avut si un martor.

Edited by ViBogdan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sincer nu stiu ce sanse ai sa castigi. Eu am avut un amic care a ocolit o groapa (fara sa iasa in afara benzii pe care conducea). Avea in spate la nici 1m un motociclist care s-a gasit fix atunci sa-l depaseasca, insa fix pe langa masina, pe aceeasi banda (legal?). L-a lovit usor iar la politie i s-a spus ca este el de vina pentru ca nu a ocolit ....si aici citez...."temeinic" groapa.

 

Deci iti pot gasi niste motive de iti sare basca din cap. Insa in locul tau as incerca doar cat sa le fac viata putin amara. Mai ales ca ai camere la indemana. Era foarte bine daca ai fi avut si un martor.

 

 

Asta am zis initial sa reclam peste tot pe unde pot chiar daca nu castig, o sa fac plangere doar pentru soferita, cineva mi a zis sa ma duc sa depun plangere la politie si ca o vor chema la audieri pe ea si ma gandesc ca daca o sa pun mana si pe filmari si ma duc cu ele ca probe, atunci ii vor suspenda permisul, macar. Ramane sa ma gandesc daca mai fac ceva legat de accident sau doar sa ma simt eu impacat ca a fost pedepsita in vreun fel si ea.

Link to comment
Share on other sites

Eu unul intram in aia care a provocat accidentul.

 

 

Adevarat, asa as face si eu acuma, asa voi face pe viitor. Este prima oara cand am un accident, poate mult spus accident in 12 ani si nu am stiut cum sa reactionez instinctul meu a fost sa franez sa evit sa fac orice sa nu ies sifonat, nu mi a trecut prin cap nicio secunda ca eu voi fi vinovat.

Asta mi a zis politistul ca de ce nu am intrat in ea ca sa am dovez ca ea nu mi a acordat prioritate.

Edited by rodriguez
Link to comment
Share on other sites

Adevarat, asa as face si eu acuma, asa voi face pe viitor. Este prima oara cand am un accident, poate mult spus accident in 12 ani si nu am stiut cum sa reactionez instinctul meu a fost sa franez sa evit sa fac orice sa nu ies sifonat, nu mi a trecut prin cap nicio secunda ca eu voi fi vinovat.

Asta mi a zis politistul ca de ce nu am intrat in ea ca sa am dovez ca ea nu mi a acordat prioritate.

 

Nu pot sa spun ca sunt total de acord cu "neevitarea" unui posibil accident chiar si mortal cu putin ghinion, dar sincer, asta merita toate idioatele care si-au luat permis "ca e necesar in zilele noastre" ... pai idioata asta poate sa faca mai mult rau decat un criminal la gafa pe care a comiso(si sunt sigur ca nu e prima).

 

Ca si sfat ... data viitoare nu mai evita (la viteze mici, evident), mentine directia cu franare usoara si atat. (consideram ca ai centura si te tii bine de volan cu ambele maini)

Cat despre datul in judecata ... nu cred ca ai sanse...las-o asa, invata din asta si mergi mai departe.

Link to comment
Share on other sites

Va salut, vreau sa cer cateva pareri celor care au mai intalnit situatii de genul.

 

Mergeam pe un bulevard mare, drum cu prioritate, 3 benzi, de pe o strada perpendiculara o femeie avand STOP, neacordandu mi prioritate iese fix pe banda 2, banda pe care eu ma deplasam. Are o ezitare de o secunda iar eu vad acest lucru, franez usor, gen iese pe prima banda se opreste o secunda apoi pleaca usor, cand am vazut ca nu se opreste am franat brusc sa evit impactul (intram fix in usa soferului) masina din franare, cum era mazga pe jos s a miscat spatele si a intrat pe banda 3 jumatate de metru sa zic, din spatele fiind lovit de unul care el zice ca circula pe banda 3. Eu nu l am vazut pe om de unde vine pentru ca nu am apucat sa ma uit in oglinda, pur si simplu am franat brusc am reusit sa evit impactul cu soferita dar am fost eu lovit la o secunda dupa. Cu amiabila nu am rezolvat nimic, nimeni nu voia sa dea asigurarea fiecare zicea ca nu e vina lui. Am fost la tamponari iar de acolo reiese ca eu sunt vinovatul, explicatia: am evitat un accident provocand altul. Domnisoara nu a fost trasa la raspundere deloc, doar a dat declaratie si a plecat. 3 puncte amenda, 250 de lei, nu este o problema asta si nici ca trebuie sa mi repar pe banii mei masina (bara spate, stop stanga, toba finala (sper ca doar ea) si un pic tabla indoita. Deci se poate asa ceva? Ca cineva sa iasa de pe un drum fara prioritate, cu STOP si sa provoace un accident si sa nu fie tras la raspundere deloc? Stiam ca se pedepseste si autorul moral iar cei de la tamponari nici macar nu au mentionat ceva despre un al 3 lea participant la trafic, scrie doar ca eu mi am schimbat sensul de mers fara a ma asigura si am fost lovit, rezultat: vina mea. Are vreun rost sa incerc sa fac ceva? Reclamatii? Contestatie? Erau camere RAT, s a intamplat fix intr o statie, ma ajuta la ceva? Mai sunt si camere de monitorizare trafic cred. Vreau sa ii dau in judecata sa depun plangeri sa fac tot ce pot sa demonstrez ca nu este vina mea. O parere buna, rea, e binevenita, sa stiu daca are vreun sens sa fac ceva in legura cu asta, sau imi repar masina si pe viitor calc tot ce mi iese in fata si nu mi acorda prioritate, asta fiind raspunsul celui ce a facut constatarea, cand i am zis ca ce era sa fac sa ma sui cu masina peste ea? a dar senil din cap ca DA!

Am patit ceva asemanator. Incercand sa evit un dobitoc cu maxi-taxi ce opreste busc pe banda 1, franez brusc, masina se rasuceste putin. Ma trezesc cu o lovitura in spate, un clio isi face fata praf in bara masinii mele ( un L200). Neacceptand vinovatia, am mers la politie, unde un pustan abia iesit de pe bancile scolii imi explica ca nu stiu regulile de circulatie si ca sunt vinovat. Stupefiat de ce aud, il intreb de distanta regulamentara fata de vehiculul din fata si adaptarea vitezei la conditiile de drum. S-a lasat liniste....

In fapt, clio nu avea asigurare obligatorie, si dupa rugaminti din partea soferului si a polițistului mi se face mila si ii dau amiabila. Eu aveam casco, masina mea avea doar un reflectorizant spart si bara de metal putin zgariata.

Dupa 2-3 sapt. ma suna un agent de la asigurari (unde aveam eu asigurarea) care imi cere poze cu masina si imi comunica ca nu accepta sa sa plateasca dauna deoarece eu nu sunt considerat vinovat de accident fiind lovit in spate, chiar si in situatia in care masina nu se incadra perfect in banda de circulatie. Ulterior m-a sunat si tipul cu clio, avea pretentii sa ii dau bani,cica nu e buna asigurarea. L-am trimis la sfinti si alte cele

Din asta tragi concluziile, sfatul meu e sa deschizi o actiune civila impotriva doamnei/domnisoarei respective. Mai ales ca, sigur exista probe video.

Un lucru e cert: ai fost lovit in spate iar asta nu te face vinovat. Toata lumea ar spune ca trebuia sa intri in aia, insa stim cu totii cum e, sa-ti fie mila de masina personala

Edited by Madutzu25
  • Like 3
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am patit ceva asemanator. Incercand sa evit un dobitoc cu maxi-taxi ce opreste busc pe banda 1, franez brusc, masina se rasuceste putin. Ma trezesc cu o lovitura in spate, un clio isi face fata praf in bara masinii mele ( un L200). Neacceptand vinovatia, am mers la politie, unde un pustan abia iesit de pe bancile scolii imi explica ca nu stiu regulile de circulatie si ca sunt vinovat. Stupefiat de ce aud, il intreb de distanta regulamentara fata de vehiculul din fata si adaptarea vitezei la conditiile de drum. S-a lasat liniste....

In fapt, clio nu avea asigurare obligatorie, si dupa rugaminti din partea soferului si a polițistului mi se face mila si ii dau amiabila. Eu aveam casco, masina mea avea doar un reflectorizant spart si bara de metal putin zgariata.

Dupa 2-3 sapt. ma suna un agent de la asigurari (unde aveam eu asigurarea) care imi cere poze cu masina si imi comunica ca nu accepta sa sa plateasca dauna deoarece eu nu sunt considerat vinovat de accident fiind lovit in spate, chiar si in situatia in care masina nu se incadra perfect in banda de circulatie. Ulterior m-a sunat si tipul cu clio, avea pretentii sa ii dau bani,cica nu e buna asigurarea. L-am trimis la sfinti si alte cele

Din asta tragi concluziile, sfatul meu e sa deschizi o actiune civila impotriva doamnei/domnisoarei respective. Mai ales ca, sigur exista probe video.

Un lucru e cert: ai fost lovit in spate iar asta nu te face vinovat. Toata lumea ar spune ca trebuia sa intri in aia, insa stim cu totii cum e, sa-ti fie mila de masina personala

 

Da, cam acelasi film. Asta vreau sa fac, sa fac plangere impotriva ei si sa vedem ce iese. Are permis de 7 luni si imi zicea ca eu sunt de vina ca am venit tare si ca ea a semnalizat ca se baga in banda, ceva de genul a zis, oricum cel de la tamponari nici nu a stat sa intrebe, ne a dat cererea s o completam si in 15 min mi a zis ca sunt vinovat. Poate cand imi voi da acceptul sa isi repare omu pe asigurarea mea atunci am norocul tau sa ma sune cei de la asigurare (city insurance) si sa zica ca nu sunt de acord, faza e cam asemanatoare.

 

Nu e vorba de masina, este vorba de reflex si de spiritul de conservare, nu ai timp sa te gandesti la urmari, ci incerci sa eviti pericolul.

 

 

Asa este, am facut totul din reflex, nu e prima oara cand reusesc sa evit un impact care nu se produce din vina mea, dar raspunul lor a fost ca nu m am asigurat, de parca eu am timp sa ma uit in oglinda si sa semnalizez cand urmeaza sa lovesc pe cineva. Gandire de maimute.

Edited by rodriguez
Link to comment
Share on other sites

Asta este exact situatia de care mi s-a mai spus cand lucram in Belgia, de catre un belgian care era ceva coordonator de trafic sau ceva de genu... oricum, mi-a spus in felul urmator, in caz de ceva, e indicat sa eviti un impact cat de mult posibil DAR daca tu eviti sa-l lovesti pe cel care ar fi vinovat pentru accident, si faci alte pagube, devii tu cel vinovat pentru paguba cauzata iar cel pe care l-ai evitat poate pleca linistit, si chiar daca ramane la locul faptei, e cam greu sa dovedesti ca el ar fi cauza accidentului provocat de tine, mai ales daca n-are nici o urma pe masina si nu stiu cati ar recunoaste...

 

In concluzie, desi e foarte greu sa realizezi pe moment, daca o loveai pe cea care avea stop, era clar si sigur ca nu erai tu vinovat si nu mai aveai batai de cap acum... Eu pana in momentul de fata n-am avut momente in care sa trag de volan ca sa evit vreun obstacol, animal sau dobitoc care nu e atent la drum... am destui km si cu masina si cu tir-ul... iar in ultimul timp circul destul de mult cu tir-ul prin zone aglomerate ale Londrei... si nu vrei sa stii cati dobitoci si smecheri sunt si pe aici in trafic...

Link to comment
Share on other sites

Rodriguez,

Vinovat este cel care te a lovit din spate. Uita de autoarea morala a accidentului. Nu exista contact, nu e de vina. Si la poitie trebuia sa spui la fel. Ala m-a lovit din spate si el era nevoit sa explice. Eventual sa se alieze cu tine ca sa o scoateti vinovata pe duduie. Orice ai face acum cred ca e pierdere de vreme.

Sper ca nu ai vorbit serios cand ai zis ca data viitoare vei intra deliberat intr-unul care iti iese in fata... Riscurile sunt imense pentru toata lumea!

Link to comment
Share on other sites

Se poate spune ca la politie a declarat sub presiune, si se retrage amiabila. Curios cum si cat se schimba lucrurile cand in scena apare un avocat. Asa cum a spus si colegul mai sus, ai fost lovit in spate. Sa faca expertiza tehnica si sa demonstreze ca ti-a fugit spatele si de aia a intrat ala in tine; cand defapt el nu a adaptat viteza la conditiile de trafic. In lege spune clar ca trebuie sa poti opri in siguranta, indiferent de conditii; pt asta trebuie adaptata viteza.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.