Jump to content

problema cutie automata f10 520D


Sorindan

Recommended Posts

 

 

ATF 3 original, asta este pretul. ATF 3 + este mai scump.

 

Suna tu la Kata technic sa vezi daca raspunde cineva? Eu am incercat vre-o 3 zile si am trimis si mail si .... nimic.

Edited by florin1967
Link to comment
Share on other sites

Mașina mea e un BMW F10 din 2012 cutie automata 8trepte. Am schimbat distribuția și uleiul in cutie 2000 euro mi de pare scump , sigur urmĂŁtoarea mașina ( peste 3ani) nu va mai fi BMW datorita costurilor de ĂŽntreținere destul de mari. Ănainte am avut un audi A6 C7 am schimbat distribuția a costat 1800ron
Link to comment
Share on other sites

asta e oferta pe care am primit-o de la ZF faur

 

Buna dimineata,

 

 

Este recomandat a se schimba uleiul la cutia automata ZF la fiecare 80.000 km.

 

Preturile sunt:

 

- ulei ZF Lifeguard Fluid 8 – 98 lei + t.v.a. / litru x aprox. 6-7 litri,

 

- baie ulei cu filtru ZF 8 HP 70 – 488lei + t.v.a.

 

- manopera – 210 lei + t.v.a.

si raspunsul oficial de la ZF:

  • To meet these challenges partially synthetic oils have been developed for ZF 5, 6 and 8 speedtransmissions which are maintenence free under normal operating conditions. However, assome degradation of the oil inevitably occurs over time and usage, ZF recommends oil and lter changes after 50,000 to 75,000 miles to ensure optimum performance.

 

Edited by armin
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Am si eu o intrebare pentru cei care mai au ZF 8HP, eu o am pe F30, modelul sport cu padele, atunci cand masina este pe sport, cu pedala de acceleratie la fund, la 5000 ture, atunci cand schimba se simte o mini smucitura, deci atunci cand schimba in sarcina maxima, in rest nu prea se simt schimburile, este normal? Asa este softul? Sau este intarzirerea din cauza convertizorului care nu schimba instant cum este la cutiile cu dublu ambreiaj?

La porsche de exemplu nu se simte schimbul vitezelor cu acceleratia la fund dar vorbim despre altceva..

Edited by Cibibikeru
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Eu am un x5 e70 fl 2010 4.0d. Ma gandeam sa fac si eu update de cutie si motor. Sincer mi-e cam frica sa nu fie mai rau. Probleme actuale... din 1a in a 2a accelerat incet se simte o pauza la schimbat, cand franez din a 2a in 1a se simte un soc. Ulei schimbat in cutie convertizor grup.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Salutari.

Ieri am schimbat si eu uleiul in cutiaautomata la un F31 2014, 2.0.

De vreo luna-doua mi-a aparut un soc, o alunecare, patinare (nu stiu cum sa-i zic) in treapta 1 de viteza. La plecarile de pe loc se simte un fel se patinare (alunecare in gol) de o fractiune de secunda, dupa care functioneaza bine.

Prima data am crezut ca acest soc sau aceasta patinare scurta este intre treapta 1 si 2, dar nu. Am verificat cutia in modurile ECO PRO, CONFORT si SPORT si MANUAL M1 si M2.

Socul sau acea patinare se simte in toate. In ECO PRO mai sesizabil si mai rapid spre modul SPORT.

Pusa pe MANUAL in M1 se simte numai in aceasta viteaza la plecarea de pe loc.

In M2 nu se simte deloc.

 

Uleiul a fost pus original ATF3+, schimbat cu aparat + filtru.

REPET: Acest soc, patinare... nu stiu cum sa-i zic, mi-a aparut de vreo luna-doua. La inceput mai rar, cand si cand, apoi parca mai des. Cateodata par momente cand nu face deloc, parca la plecari de pe loc foaaarte usoare, dar nu stiu ce sa zic.

 

Din ce am citit in mare pe net, pare de la convertizor sau de la acei solenoizi.

Uleiul a fost schimbat la 250k...

Dupa schimb, masina se conporta foare bine in celelalte trepte si toate schimburile intre ele.

Doar in timpul plecarii de pe loc, din parcare, din momentul miscarii de pe loc in coloana de masini, etc.

 

Voi ce ziceti?

Edited by Geo DJ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.