Jump to content

Sfat achizitie X3 2014 facelift


dr3

Recommended Posts

Salut ,as dori sa iau un X3 din 2014 , facelift , cu motor de 2l B47 , urmasul lui N47 . Stiti cumva daca problema distributiei de la N47 sa fi aparut si la succesorul lui , B47 ?

Ca dotari as vrea neaparat navigatie mare , cutie automata , scaune confort sau sport .

Alte lucruri la care ar trebui sa acord atentie ar mai fi ?

Vreau ceva pana in 100.000 km , buget pana in 32 mii.

Link to comment
Share on other sites

Cam putine masini in bugetul tau cu criteriile cerute. Cea mai ieftina o vad la 33500 si n-are climaatronic. Scaune confort nu exista pe X3. Maxim ce poti gasi sunt scaune sport, electrice cu memorii, suport lombar si lateral. Un lucru care ma deranjeaza pe mine la X3 F25 e ca tetiera nu pot s-o misc spre in fata. Ea se regleaza doar pe inaltime si atat. Daca vreau sa sprijin capul de ea e cam incomoda pozitia :( Legat de motor inca n-am auzit de nimeni cu problema la distributie dar totusi eu zic c-au remediat-o. Succes.
Link to comment
Share on other sites

N-am vorbit cu nici un portar si nu e loc de facut glume pe tema asta. In urma cu o saptamana am facut verificare de rampa inclusiv lant distributie si este prezent sunetul la decelerare, cel mai probabil o sa solicit sa schimbe lantul ca sa fiu eu linistit.
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

@ B754FIC Adica tu detii motorizarea asta sa intelegem ? Cati KM ai acum si pe ce caroserie? Multumesc. Mai ca ma batea gandul sa trec la ceva mai nou si mi-ar fi suras acet B47 doar prin prisma impozitului care-l platesc efectiv degeaba :pirate:

 

Nasol ,acum trebuie sa ma uit dupĂŁ opțiuni. Era cea mai buna alegere dar ĂŽn banii ĂŁștia sa gĂŁsesc și cu garanție/posibilitate de extindere, e cam greu .

 

Faci ca mine cumperi 30d nonFL si dormi linistit.

Edited by costinlogin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Incredibil ...daca hiba asta cu lantul se mosteneste si la B47 ...atunci s-o treaca naibii pe curea ca restul, ca tot s-au apucat de pus tractiune fata ..ce mai conteaza si schimbatul distributiei acum :angry2: sau macar sa spuna in manualul de service sa tot schimbi distributia la 60 de mii. Aiurea zau.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Asta poate sa se întâmple și de la căldură,dacă bătea soarele direct în bord .Am pățit-o și eu în Bulgaria cu un opel , am zis ca rămân cu volanul în mana dar s-a deblocat pana la urma .

 

Teoretic b47 e același n47 cu o presiune mărită pe rampa , dar ma gândeam ca i-au găsit problema pana acum și au înlocuit piesele defecte . Eu schimb cureaua la a mea la 80 mii , e un pic aiurea sa fii nevoit sa schimbi un lanț la 66000.

La cati km faci schimbul de ulei ?

Edited by dr3
Link to comment
Share on other sites

costa prea mult si n are rost

 

filtru combustibil tine 20 de mii ca motorina nu e asa proasta

 

 

si polenu la fel

 

 

 

aici e mult praf,un filtru de aer e mizerabil deja la 5000 si tot jegu e tras in motor

 

Da e adevarat filtrul de combustibil e un pic mai scump si cu praful ai dreptate insa la ulei uzura e aceeasi indiferent ca mergi cu 130 constant pe autostrada sute de km zilnic sau petreci ore in trafic la 10-15km/h in Buc. Gresesc ?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi cu 10-15kmh prin Bucuresti implicit ai mult mai multe cicluri incalzire-racire al uleiului. Din cate stiu astea duc la distrugerea proprietatilor lui si probabil nu e singurul motiv. Eu asa stiam, sper sa nu gresesc. Edited by All
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.