Jump to content

Problema aburire parbriz


Adryan87

Recommended Posts

Am un BMW 320 diesel 2005,cand dau pe recirculare aer cald mi se aburește parbrizul și geamurile laterale, problema majora de ce merg pe recirculare aer cald este ca nu ĂŽmi baga cĂŁldurĂŁ altfel... DacĂŁ merg normal cu aerul cald ĂŽmi baga foarte puțin, care sa fie problema?? Termostatul principal schimbat, pompa auxiliara schimbata..
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Nici vorba. La 60 de grade e doar caldut. Te coci de pe la 80 in sus.

Daca nu simti destul de cald, posibil sa ai caloriferul partial infundat.

Cand dai pe recirculare simti mai cald pentru ca iti reincalzeste aerul deja dezmortit din masina. Cand baga aerul rece de-afara, deja nu mai face fata.

Aburirea e normala pe recirculare.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Era colmatat, avea un fel de depunere, sunt foarte mici orificiile și sunt sub forma de de fagure nu are țevi.. , am ĂŽncercat și dupĂŁ ce l-am dat jos sĂŁ-l desfund cu fel și fel de soluții și nu a mers, antigelul era curat... O sĂŁ-l tai și pun poza aici dacĂŁ va intereseazĂŁ :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am ĂŽncercat dupĂŁ ce l-am dat jos special cu toate soluțiile ĂŽncepând de la oțet, ms musculo,detartrant, triumf, soda fulgi, mai aveam puțin și topeam de tot aluminiu... Singura soluție este schimbat cu unul nou... Și din câte am ĂŽnțeles la cineva ĂŽn domeniul chimic antigelul dupĂŁ o perioada se cristalizeazĂŁ la temperaturi ridicate și se depun... Degeaba e curat dar ĂŽși pierde din proprietĂŁți ĂŽn 2-3 ani
Link to comment
Share on other sites

In 2-3 ani nu ,dar cam in 5 ani numai antigel nu-i.

Depinde si de marca folosita,acela din Auchan de ex sigur nu rezista 3 ani.

 

Foarte multi soferi nu stiu ca lichidul de frana sau antigelul au o "viata" asa scurta.

Nu mai vb de uleiul din motor sau mai grav ,anvelopele.

Chiar recent am fost sa vand un set de anvelope la o vulcanizare si le-am explicat baietilor ca anvelopele au DOT 2014 as vrea un pret bun pe ele,la care raspunsul a fost "nu se uita nimeni la anul de fabricatie" si vb de UK.

Edited by calinbmw2000
Link to comment
Share on other sites

L-am si schimbat. Diferente nu simt.

Macar sa dorm linistit.

Acum realizez ca am vazut un A4 2007 cu aceeasi problema si nu-mi venea sa cred ca radiatorul poate fi infundat desi nicio urma de rugina in instalatie. Antigelul nu fusese schimbat niciodata (la VAG e G12 rosu).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.