Jump to content

Placute de frana la X4


Moldovan dan

Recommended Posts

la x4 20d mers frumos (calc frana decat cand trebuie) am schimbat placutele pe spate la aprox 36.000 km costul fiind de 800 lei (a fost o promotie in perioada respectiva) si pe fata la aprox 41.000 km la pretul de 1100 lei.

am inteles ca cele de pe fata sunt putin mai scumpe ca sunt mai mari.

le-am schimbat la reprez bmw, masina fiind in garantie.

Link to comment
Share on other sites

Puteti verifica si vizual daca s-a tocit tot materialul si a ajuns la tabla placuta. Cand sunt noi au cam 1-2 cm grosime, cand sunt tocite, pe langa ca scartaie discul la franare, se subtiaza vizibil. Ca altfel ajungeti sa schimbati placute doar pt ca va spune Idrive, care nu e perfect
Link to comment
Share on other sites

De obicei se aprinde martorul de uzura cand mai au material pe ele pentru 4-5k km lejer. Desigur, nu e recomandat sa fie tinute pana se duce tot materialul, dar nu este panica daca se mai merge 2-3 saptamani cu martorul aprins. O verificare vizuala nu strica niciodata.
Link to comment
Share on other sites

la mine placutele tin maxim 30000 de km dar si conduc foarte sportiv si inevitabil este nevoie si de franare. am vazut multe cazuri in care au tinut 100000 mai ales cele de fabrica dar la oameni care conduc incet si frumos Edited by malasorte
Link to comment
Share on other sites

Si la mine se uzeaza destul de repede. Mai ales pe spate desi nu folosesc functia autohold...nu mai stiu cine spunea ca la x-drive se uzeaza mai repede placutele :( Mai rau e ca nu prea te poti baza pe estimarea din bord. Am patit odata sa-mi arate 6000km dupa care in urma unei franari mai puternice sa sara la 1000 si sa se aprinda senzorul. Apropo, senzorul e doar pe una din rotile puntii parca. Deci daca ai bafta ca cealalta roata sa merga un pic infranat atunci se uzeaza mai repede si nici nu-ti dai seama ca n-ai senzor pe ea. De obicei placuta de pe interior se uzeaza mai repede.
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 weeks later...

Nu va luati dupa calculator, eu pe spate le-am schimbat ultima oara ca s-a aprins in bord si am mers asa pana la rosu, cand le-am dat jos mai aveau cam 30-40%

Faceti o inspectie vizuala inainte de a le schimba pentru ca este foarte posibil sa mai aibe o gramada de material.

@costinlogin

Senzorii se afla pe fiecare punte cate unul, pe cate o roata, din ca am observat este pozitionat foarte aproape de disc si se toceste foarte repede.

Counter-ul din bord este doar estimativ, daca ai pus o frana mai puternica atunci ai tocit senzorul si automat ti s-a aprins ca trebuie sa le schimbi si nu a mai fost valabila estimarea.

Daca vreti sa scapati de eroarea din bord si sa mai mergeti fara a va deranja pur si simplu faceti un strap la firul senzorului si dati reset.

Link to comment
Share on other sites

Nu situ ce cod oe ai pus pe masina,dar la un 3.0xd luat la nimereala pe cod oe 34 21 6 796 741 pretul de achizitie ar fi fost cca 370 ron.

Un senzor cod oe 34 35 6 790 304 ar fi fost cca 140 ron.Total 510.Pana la 1200 = manopera si taxa de reprezentanta.Ah,da,si ca ramane masina in garantie.

Mie imi place ca in reprezentante platesti testul de franare.Adica ei monteaza piesa,poti pleca cu ea montata gresit pe raspunderea ta sau le platesti sa testezi tot ce au facut tot ei.

Edited by AdrianHH
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.