Jump to content

Schimbare LCM E46


BlackAngel

Recommended Posts

Salut

Detin un 316i E46 din 2001 de vro cativa ani, taxa de prima imatriculare o tot recuperez esalonat in fiecare an asa ca am decis sa investesc acesti bani inapoi in masina.

Anul acesta am montat faruri cu xenon, senzori autoleveling, spalatori faruri, senzori de ploaie si lumina.

Problema emea este ca nu ma descurc cu codarea LCM-ului nou sa mearga cu stopurile din spate. Am cumparat de le ebay un BMW Scanner si am codat noul LCM cu VIN si Km sa nu imi apara eroare, totul pare ok inafara de stopurile din spate care nu functioneaza corect si anume pozitia pe spate se aprinde foarte slab, partea X3 din foto.

Masina este un non facelift si LCM-ul este de facelift fiindca pe non facelift nu s-au pus senzori de lunimi Automate. Stiu ca trebuie codat LCM-ul dar cautand Google nu am gasit nici o informatie utila cum se face acest lucru.

intrebare:

1. Ce trebuie codat si daca se poate cu BMW Scanner pentru a fucntiona corect pozitia pe spate?

2. Ce trebuie codat pentru a functiona spalatoarele de faruri, firul pe care l-am legat se duce la modulul A1 al masini si nu la LCM deci codare trebuie facuta in modulul principal.

3. Trebuie facut altceva pentru a functiona ridicarea automata a farurilor inafara de bifarea casutelor cu rosu din atasament? Nu prea functioneaza autoleveling la mine, daca da exista vro modalitate de a masuna cu un multimetru senzori autoleveling? fiind SH posibil sa nu functioneze, din cate am vazut sunt niste rezistente reglabile pe schema.

post-12537-0-07854200-1481880778_thumb.jpg

post-12537-0-57322100-1481882650_thumb.jpg

Edited by BlackAngel
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Multumesc dar nu ma ajuta acel post, l-am gasit in search inainte sa initiez un post nou. Senzorii mei sunt montati corect, eu am intrebat numai daca stie careva daca se pot masura cu un multimetru si care este valarea de referinta pentru a compara cu ce am eu fiindca mai mult ca sigur unul nu merge cum trebuie la mine.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.