Jump to content

Valori Map senzor (sensor) motor N 47


Recommended Posts

La F25, cu motor N47, banuind ceva, am demontat si curatat senzorul MAP de la admisie, era foarte murdar. L-am curatat cu servetele umede si cu spray curatare EGR/debitmetru, nu cu spray pentru contacte electrice ,cum am mai vazut pe net. Totodata curatand cu un imbus cotit si cu servetel umed in admisie , in jurul senzorului am constatat ca ar fi un strat de 1 mm de cocleala in interiorul admisiei.

-Observ ca trage mult mai frumos masina si nu se mai aude foarte tare rontaitul de diesel, la relanti, asa cum se auzea inainte la mine.

-Totodata, nu mai tacane in nici un fel la rece, in sarcina , cum au mai raportat si altii la aceste tipuri de motoare. Probabil din cauza ca era murdar si nu simtea indeajuns presiunea din admisie , baga mai mult aer in cilindru decat era necesar si de aceea se auzea motorul mai tare.

-Ulterior la tester, senzorul Map indica circa 1018 Kpascali la relanti, asa indica si telefonul presiunea atmosferica, iar senzorul de presiune ambient(exterioara) indica 1024 kpascali. Accelerand pe loc intermitent si tare, senzorul Map a urcat doar pana la 1500 maxim 1600 kpascali.

Sunt corecte valorile acestea sau trebuie schimbat senzorul meu? Atasat poza cu senzorul .

post-71448-0-96330500-1482315325_thumb.png

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
Am curatat si eu azi senzorul MAP, era si al meu destul de imbacsit, cu toate ca nu am observat simptome (184k km). M-am uitat putin pe gaura unde era montat senzorul, in admisie, si nu parea exagerat de colmatata, dar presupun ca ce era pe senzor e si in corpul de admisie. Pana la 184k km nu am curatat-o niciodata, oare ar trebui sa fac asta?

post-23360-0-55009200-1620321369_thumb.jpg

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Normal cĂŁ o poți curĂŁțĂŁ.. curĂŁțarea admisiei +egr și porturile valvelor+valve aduce doar benefici motorului. La curĂŁțarea valvelor și porturile valvelor trebuie sĂŁ ai grijĂŁ sĂŁ fie valva ĂŽnchisĂŁ sĂŁ nu ajungĂŁ mizerie in camera de ardere. Am fĂŁcut operațiunea asta anul trecut prin decembrie (motor N47).
Link to comment
Share on other sites

In cazul meu nu pot spune cĂŁ a fost așa de râu ....acuma din ce am vĂŁzut pe la alți la mine a fost parfum ..valvele și porturile valvelor era doar un strat subțire de carbon doar la cilindru 3 am observat cĂŁ era depus mai mult fațĂŁ de celelalte valve, acuma nu știu ce sĂŁ spun eu stau ĂŽn Austria...o fi din cauza carburantului mai bun ..nu este așa de mult praf pe strĂŁzi conduc destul de des pe autoband mașinĂŁ ĂŽn cauzĂŁ un e91 318d N47 (143ps)2007..aaa uitasem sĂŁ menționez admisia la mine nu are clapete.
Link to comment
Share on other sites

EGR-ul l-am schimbat acum ~20k km si avea doar un strat subtire de funingine pe el. Masina merge perfect, de asta ma intrebam daca are sens sa o desfac pt curatare doar ca masura preventiva, sau mai bine o las in pace.

 

Voi pe unde le-ati curatat?

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

In proprie regie...când am fost acasĂŁ ĂŽn România, nu este mare lucru dacĂŁ ai un pic de aptitudini de mecanicĂŁ te vei descurca.... singura operațiune mai grea e curatarea valvelor eu la admisie am folosit triumf cu apĂŁ caldĂŁ lasĂŁ la ĂŽnmoi câteva ore dupĂŁ care am fost la o spĂŁlĂŁtorie auto,dat cu presiune a ieșit cĂŁ și nouĂŁ,la valve știu cĂŁ am cumpĂŁrat un spray dedicat pentru curĂŁțarea depunerilor de carbon... senzori cu spray dedicat pentru curĂŁțarea senzori lor
Link to comment
Share on other sites

EGR-ul l-am schimbat acum ~20k km si avea doar un strat subtire de funingine pe el. Masina merge perfect, de asta ma intrebam daca are sens sa o desfac pt curatare doar ca masura preventiva, sau mai bine o las in pace.

 

Voi pe unde le-ati curatat?

Nu faptul cĂŁ egr-ul e stricat cauzeazĂŁ depunerile ,ci recircularea gazelor .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.