Jump to content

Probleme consum 318d e90


Recommended Posts

Salut baieti.Scuze daca deschid un topic care s a mai discutat dar sunt nou pe forum si nu prea stiu cum sa caut.Am cumparat de curand un 318d e90 din 2007 122cp.Am avut ceva probleme cu o mica scurgere de ulei dar am rezolvat insa mi se pare ca are consumul cam maricel.O am cam de o luna si inca nu am schimbat filtrele la ea si poate e de la asta dar am zis sa mai cer o parere.Am pus masina pe tester si singura eroare este o bujie defecta si urmeaza sa le schimb dar am inteles ca asta nu afecteaza consumul.A mai fost o eroare dar s a sters si scria ceva de fuel heater filter sau ceva de genul.Sa fie un preincalzitor de combustibil care sa afecteze sau tipul asta de masina nu are asa ceva?

Nu am facut consumul de la plin la plin si nici nu am pretentia sa consume asa cum spune producatorul 8% dar in oras (Drobeta turnu severin carenu are un trafic foarte intens) calculatorul nu scade sub 14% si numai ce am facut un drum de exterior unde nu am depasit 120km/h si nu a scazut sub 7.Am urmarit si acul de motorina care scade destul de repede si acul de la consumul instant care creste in permanenta.

Stie cineva sa imi dea un sfat?acesta ss fie consumul real al masinii?

Link to comment
Share on other sites

In oras pare destul de mare consumul...afara e acceptabil,acu depinde si de cat ai talpa de grea,eu cand am luat-o pe a mea primele zile la fel eram contrariat de consum,dar incet a inceput sa scada ,eu la un 80%extraurban si restu urban am un consum de 6.1% la o viteza medie de 60 pe bc.schimba filtrele de aer si motorina si vezi ce se intampla.
Link to comment
Share on other sites

Nu are legatura cu incalzirea motorului..am mers destul de mult cu ea prin oras si se stabilizeaza consumul pe bc la 14..si chiar nu i am dat talpa pt ca am vazut ca papa mult..schimb pana in 2500 si mai mult de 60 in oras nu i am dat..nu ma astept la 8 in oras dar macar la 10..si a mai mers un prieten cu masina si a urmarit acul de consum instant si la fel a spus ca i se pare destul de mult..o sa schimb amblele filtre si bujiile dar am zis sa intreb poate a mai patit cineva si are o idee ceva..
Link to comment
Share on other sites

fa si un consum la pompa; n-ar trebui sa consume mai mult de 10-11 in oras si peste 7-8 in afara, in regim de mers normal.

 

posibile cauze pt consum marit - termostat (se incalzeste repede la 90 de grade?), injectoare (da fum?), chiptuning prost facut, etc

Edited by wolfenstein99
Link to comment
Share on other sites

Am schimbat pompa de apa si termostatul ca pierdea antigel deci asta scade clar..fum nu scoate deloc si pe tester mi a spus cineva ca injectoarele si turbina sunt in parametrii optimi si merge perfect..tuning eu nu i am facut si nu stiu cum sa verific daca are sau nu..stiu cu nu afecteaza bujiile consumul dar una este arsa deci trebuie sa le schimb.

Egr ul l am desfacut si curatat dar nu am stiut cum se verifica daca lucreaza sau nu

.dar am inteles ca ar scoate fum si nu ar trage deloc daca ar fi probleme din egr..si dupa cum spuneam masina merge asa cum trebuie..dar consumul nu se stabilizeaza deloc pe bc si nu scade de 14..si chiar nu merg foarte sportiv cu ea..chiar am incercat sa schimb sub 2000 sa vad daca se schimba ceva..chiar nu stiu ce as putea verifica..

Link to comment
Share on other sites

Egr ul este curatat insa nu stiu daca merge cum trebuie..desi am inteles ca nu trage si scoate fum dacs nu merge..o bujie stiu sigur ca este arsa dar nu cred sa afecteze asta..a fost pusa pe 3 testere si singura eroare este acea bujie..stiu ca nu tre sa ma iau dupa consum in oras mai ales iarna dar chiar daca e un fiesel iarna mi se pare prea mult 14%..si nici afara nu mi se pare ok.

Inainte de masina asta am avut un golf 3 1.8 benzina si manca 25% in oras si toata lumea spunea ca nu se poate si am gasit pana la urma ca avea preincalzitorul de benzina dus..l am schimbat si a scazut la 13 in oras si dupa ce am aranjat distributia a ajuns la 10..probabil si asta are ceva ascuns ce nu apare pe tester..

Stiu ca su cauciucurile influenteaza..amde vara 225 45 17..dar nu cred ca atat de mult..clar acuma trebuie bujiile si filtrele schimbate dar eram curios sa aud de la o pers cu motorul asta cat consuma in oras..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Egr ul este curatat insa nu stiu daca merge cum trebuie..desi am inteles ca nu trage si scoate fum dacs nu merge..o bujie stiu sigur ca este arsa dar nu cred sa afecteze asta..a fost pusa pe 3 testere si singura eroare este acea bujie..stiu ca nu tre sa ma iau dupa consum in oras mai ales iarna dar chiar daca e un fiesel iarna mi se pare prea mult 14%..si nici afara nu mi se pare ok.

Inainte de masina asta am avut un golf 3 1.8 benzina si manca 25% in oras si toata lumea spunea ca nu se poate si am gasit pana la urma ca avea preincalzitorul de benzina dus..l am schimbat si a scazut la 13 in oras si dupa ce am aranjat distributia a ajuns la 10..probabil si asta are ceva ascuns ce nu apare pe tester..

Stiu ca su cauciucurile influenteaza..amde vara 225 45 17..dar nu cred ca atat de mult..clar acuma trebuie bujiile si filtrele schimbate dar eram curios sa aud de la o pers cu motorul asta cat consuma in oras..

 

 

 

Salut

Si eu am 318d 122 cp, in oras (Cluj-Napoca) BC-ul arata si 16% consum la -5, -10 grade, viteza medie 30km/h

Nici la mine nu scade dar daca motorul este incalzit si resetez BC ul nu urca peste 8 litri/ 100km

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.