Jump to content

525d vs. 528i


RaYn3

Recommended Posts

Sunt nou pe forum bmw. Nu stiu sa folosesc toate functiile forumului. Din semnatura banuiesc ca ai un seria 4, NU? Din ce an este? Cand ai spus ca ai dat 2200 ron pe schimbul de placute si discuri le ce masina te-ai referit ????

 

Ca si exemplu... eu am schimbat la AUGSBURB in Bucuresti ( sector 6) placute & discuri - numai pe puntea fata = 1600 ron (manopera inclusa) prin vara anului 2013; Iti dai seama cat costa aceiasi operatiune la RENAULT MERIDIAN VEST? ( ++ 2000 ron);

Aceiasi discutie cu amortizoarele .... toate 4 KAYABA - cu GAS 2200 ron (AUGSBURG)( manopera inclusa).... la RENAULT nu m-am interesat;

 

Ca si concluzie.... banuiesc ca mai toate service-urile sunt scumpe... Cel putin RENAULT avea preturi mari cand il frecventam eu si fara nici un fel de discount de fidelitate... ca sa spun asa;

 

Ma tot bate gandul sa imi cumpar un peugeot 508 motor 2.0 180 HP, pe undeva pe la 27000, 29000 euro + eventual un tichet REMAT;

Dar ca si idee au o "retea"de service f.f.f mica ( doar cateva in toata tara) si cu niste preturi IMENSE si de o nesimtire fara margine.... Acolo nu exista termene, telefoane, amabilitate, adresa de e-mail.... nimic; SUNT NISTE TEPARI !!!

 

Singurul motiv care m-a indepartat de 508 HDI sunt serviciile post vanzare... calitatea soamenilor din service... tot ce tine de SERVICE/oamenii de acolo/preturi/receptionerii/..etc

 

 

Deci banuiesc ca se poate si scump si calitate indoielnica a serviciilor, deci mai rau ca la MHS motors ;

 

Ca si exemplu schimbul unei distributii mi se pare Ok 4000 ron (parca astea erau scorurile pe la bimmer service sau BMW TEAM service) iar la MHS motors varia intre 6000 ron si 7000 ron;

 

Nu mi se pare un capat de tara; mai deranjant mi se pare ideea ca trebuie schimbata distributia... masina nefiind gandita pentru asaceva, altfel banuiesc ca nu mai avea distributia in spate, intre cutie si motor; (( Ma gandesc ca e un defect de fabricatie faptul ca unele incep sa se strice si de pe la 80_90 k KM))

 

Si mai toti isi dau cu parerea...( este oK masina sau nu este ok masina ) raspuns final... schimb-o ca asa trebuie.

 

 

 

Si eu as vrea o Tesla dar nu au reprezentanta si parca si curentul s-a scumpit deci nu o mai iau .....ca sigur are defecte de fabricatie ...daca tot au pus ei motor pe fiecare roata ,oare de ce ?poate se strica unul si merge in trei ...ca e mai bine .Mai bine iau o tesla mai mica si ma cracanez si dau direct cu ea intre picioare.Sau mai bine iau 508 ca e mai bun .

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Primesti garantie la ea? Verifica la sange uitate dupa pete de ulei la motor, turbo, sub ea vezi daca curge de la cutie, telescoape. Ia un tester cu tine . Orice ar fi daca nu esti 100% convins nu o lua doar ca ai mers pana acolo. Mai gaseste 2-3 in zona care iti plac , in caz ca asta nu e aleasa.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Arata ok masina din poze.

Bafta!

 

Da, cel putin din poze arata bine, plus dotarile, km putini, m-au facut sa merg pana la urma pe ea.

 

Good luck!

 

Merci.

 

Primesti garantie la ea? Verifica la sange uitate dupa pete de ulei la motor, turbo, sub ea vezi daca curge de la cutie, telescoape. Ia un tester cu tine . Orice ar fi daca nu esti 100% convins nu o lua doar ca ai mers pana acolo. Mai gaseste 2-3 in zona care iti plac , in caz ca asta nu e aleasa.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ca sa primesc garantie in RO, un an de zile, mai trebuie sa platesc 600Euro. Ma gandesc pana ajung acolo, daca sa mai platesc si banii astia. O sa ma uit la ea, am si adaptor Carly, doar ca-i prima generatie si nu stiu daca o sa mearga. Am comandat si Gen 2, doar ca nu mi-a ajuns inca.

 

 

Superba masina! Sa ai parte de ea!

 

Merci!

 

arata bine masina.

 

10x

 

O iei pe firma?

 

Nu! N-am firma si nici n-am avut pe cineva f apropiat a.i. sa mai pot scadea f mult.

 

Miercuri dimineata o sa ajung acolo. Banii i-am transferat deja, a.i. pana ajung sa-i intre in cont, altfel mi-a zis ca masina n-o sa plece de la ei. Masina este adusa din Luxemburg, orasul in care trebuie sa ajung fiind chiar la granita. Sapt trecuta m-am tot coversat cu cineva tot din acea zona a Germaniei, dar alt oras si avea tot o luxemburgheza :) doar ca nu la fel de dotata, plus ca avea si Power Reduction. Mi-a zis neamtul ca in Lux multi isi cumpara in leasing masinile si sunt mult mai intretinute decat cele din Germania, plus ca au limite de viteza in comparatie cu De. Si aceea arata f bine cel putin la interior. Eram setat si pe aceea, doar ca mi-a displacut faptul ca nu avea Auto pe cele doua butoane de reglare a temp de pe panoul de clima. Desi tipul cu acest Autohaus e roman(da, am un noroc de dau doar peste romani :) ), mi-a placut ca a fost f transparent cu mine. Mi-a trimis tot istoricul de service, plus toate intrarile in service care bat 100% cu ce am primit de pe bmwdecoder. Azi mi-a trimis si poze cu zonele pe unde mai are niste zgarieturi de pe la borduri. In atasament puteti vedea istoricul si dotarile. Din istoricul trimis de ei, la 121000 au fost schimbate turbinele, desi scrie doar "Turbo Complete", ma gandesc ca s-au schimbat ambele, deci mi-am luat o grija :)

 

Pe de alta parte mi-e cam groaza de drumul la intoarcere, fiind destul de lung si la primul meu drum din Germania. Din Stuttgart, m-ati putea indruma pe unde sa o iau, pe unde-i mai bine? Sau ce-mi arata Google Maps este OK? Vignete va trebui sa cumpar in Austria si in Ungaria. Poate ceva sfaturi in acest sens, m-ar ajuta din partea celor mai experimentati. Merci!

dx07216-report.pdf

Link to comment
Share on other sites

Masina arata bine si foarte dotata,sa fie cu noroc,asa ca o paranteza,ai facut transferul de bani,daca ajungi acolo si te nemultumeste ceva...poti renunta la ea,sau cum faci?Bafta.

 

Merci. Ma gandesc ca ne putem intelege sa-mi restituie banii, desi sper sa nu fie cazul. Daca eu am avut incredere in el, a.i. sa-i transfer banii, ma astept ca aceasta incredere sa fie si de cealalta parte.

Link to comment
Share on other sites

Masina arata bine si foarte dotata,sa fie cu noroc,asa ca o paranteza,ai facut transferul de bani,daca ajungi acolo si te nemultumeste ceva...poti renunta la ea,sau cum faci?Bafta.

Hai sa nu-l dscurajam pe om...eu ii urez succes maxim inca o data si ii urez un drum minunat de intoarcere la volanul ei!

Link to comment
Share on other sites

Te-ai cam pripit sa transferi bani in contul lor fara sa vezi masina, mai ales si romani ... daca nu iti place masina ce faci? Nu mi-o lua in nume de rau dar este prima masina care o cumperi din germania?

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Da. Este prima cumparata direct de mine din Germania. Am calatorit mult in germania in trecut, am stat 3 luni o data, deci nu-mi sunt prea straini, sa zicem. Nu ma puteam deplasa cu atatia bani dupa mine, sincer sa fiu desi nu mi-a convenit nici solutia cu transferul banilor fara sa vad masina. Sunt perfect constient, doar ca ce alta solutie rapida as fi avut decat sa astept vreo 2, 3 zile acolo, pana le intrau banii. Nu-i chiar atat de simplu din pacate.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Google Maps e ok. Bafta, foarte bine dotata masina! Ca si sfaturi, daca nu a fost inca schimbat uleiul la cutia de viteze (probabil nu a fost), schimba-l. La cel si cu cel de la cutia de transfer. Daca ai posibilitatea unei verificari pe rampa, verifica si tampoanele de la motor,tind sa cedeze repede si costa destul de mult. Cere o verificare pe rampa, verifica discuri+placute, uita-te bine la exterior pt eventuale zgarieturi si negociaza la pret in functie de ce gasesti.
Link to comment
Share on other sites

Google Maps e ok. Bafta, foarte bine dotata masina! Ca si sfaturi, daca nu a fost inca schimbat uleiul la cutia de viteze (probabil nu a fost), schimba-l. La cel si cu cel de la cutia de transfer. Daca ai posibilitatea unei verificari pe rampa, verifica si tampoanele de la motor,tind sa cedeze repede si costa destul de mult. Cere o verificare pe rampa, verifica discuri+placute, uita-te bine la exterior pt eventuale zgarieturi si negociaza la pret in functie de ce gasesti.

Da. O sa ma uit f atent la tot si daca gasesc ceva o sa i spun si mai negociem, desi mi a zis ca ei le si verifica complet, inclusiv cand le cumpara la licitatii au verificarile facute.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Da. Este prima cumparata direct de mine din Germania. Am calatorit mult in germania in trecut, am stat 3 luni o data, deci nu-mi sunt prea straini, sa zicem. Nu ma puteam deplasa cu atatia bani dupa mine, sincer sa fiu desi nu mi-a convenit nici solutia cu transferul banilor fara sa vad masina. Sunt perfect constient, doar ca ce alta solutie rapida as fi avut decat sa astept vreo 2, 3 zile acolo, pana le intrau banii. Nu-i chiar atat de simplu din pacate.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

 

De ce ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina ! Sper sa fie asa cum iti este descrisa de vanzator . Mult noroc si drum bun inapoi spre casa . In termen de 14 zile de la cumparare poti returna produsul cumparat fara sa ai un motiv, chiar si o masina .

Legat de drum , sa alimentezi la Parndorf langa Viena , intri in parcare la Outlet Parndorf .De oriunde esti in acea parcare se vede un hotel (nu stiu cum se numeste, dar e doar un singur hotel acolo), langa el se afla o benzinarie Jet . E cu cca 30-40centi mai ieftin decat la benzinariile de pe autostrada.

 

Pentru ca regula de returnare in 14 zile sa fie valabila , contractul de vanzare-cumparare trebuie incheiat intre vanzator ca persoana juridica (firma) si tu ,cumparator, persoana fizica .

Edited by Lau MQ
Link to comment
Share on other sites

Frumoasa masina ! Sper sa fie asa cum iti este descrisa de vanzator . Mult noroc si drum bun inapoi spre casa . In termen de 14 zile de la cumparare poti returna produsul cumparat fara sa ai un motiv, chiar si o masina .

Legat de drum , sa alimentezi la Parndorf langa Viena , intri in parcare la Outlet Parndorf .De oriunde esti in acea parcare se vede un hotel (nu stiu cum se numeste, dar e doar un singur hotel acolo), langa el se afla o benzinarie Jet . E cu cca 30-40centi mai ieftin decat la benzinariile de pe autostrada.

 

Pentru ca regula de returnare in 14 zile sa fie valabila , contractul de vanzare-cumparare trebuie incheiat intre vanzator ca persoana juridica (firma) si tu ,cumparator, persoana fizica .

Merci pt sfaturi. Voi tine cont de sugestii.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu cred sa fie valabila returnarea in cazul masinii, cu atat mai mult una sh, si mai ales dupa zile intregi. Va dati seama ce haos ar fi iesit.

Benzinaria de la Parndorf se cheama Jet, insa nu mai e asa ieftina cum era anii trecuti si e jegoasa maxim. Iti sugerez sa intri in Parndorf, in sat, unde este Shell si alt Jet decente, in caz ca vrei si la toaleta.

 

Nu cred sa fie valabila returnarea in cazul masinii, cu atat mai mult una sh, si mai ales dupa zile intregi. Va dati seama ce haos ar fi iesit.

Benzinaria de la Parndorf se cheama Jet, insa nu mai e asa ieftina cum era anii trecuti si e jegoasa maxim. Iti sugerez sa intri in Parndorf, in sat, unde este Shell si alt Jet decente, in caz ca vrei si la toaleta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.