Jump to content

As dori o parere.


EssenceBAWS

Recommended Posts

Buna ziua! As dori sa imi cumpar un 520d/525d e39 (masina visurilor mele :D), asa ca as dori sa cer niste sfaturi.

 

1. In primul rand, este o mare diferenta de cuplu intre 525 si 520?

2. In al doilea rand, care este diferenta de consum? Masina o sa o folosesc in general in oras, dar am autostrada langa mine (pentru senzatii tari :DD) avand in vedere ca stau in Pitesti.

3. Care este mai usor de intretinut? 520d am auzit ca este foarte fiabila, nu vreau nici sa imi iau 525d si sa fie nevoie sa bag o gramada de bani in ea.

 

Am gasit un 525d destul de frumusel pe Autovit, link aici: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-seria-5-ID7GjT15.html#87bcd7ca2f

Ce parere aveti? Pretul mi se pare destul de mic, stie cineva ceva despre masina asta, despre istoricul ei?

 

Si inca ceva, si e46 ar fi o varianta, este mai ok si ca consum, si ca cuplu si putere fara de e39?

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Probabil vânzãtorul era geambaº pana acum câteva luni si nu a terminat tranzitia de la terminologia specifica vanzarii de cai la cea a samsarilor. Mai lucreaza,se va perfectiona, viitoarea masina va fi fost condusa de o batranica prin Germania doar cand se deplasa la Oktoberfest si biserica s.a.m.d.

Cred ca topicul a fost de la inceput conceput ca pamflet daca nu , a devenit pe parcurs.

Edited by oda111
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Intreaba-te ce vrei de la masina inainte sa o cumperi.Vrei senzatii tari? 530i e pentru tine sau orice model pe benzina in 6 cilindrii.Masina din anuntt are 190.000 de proprietari, nu km :)
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Taceti mah ca omul si-a gasit masina visurilor, dar cred ca agresit cuvintele, aceasta masina e cea a cosmarurilor. Poate ca modelul de masina E39 ii place dar nu exact aceasta masina. Si se mira lumea ca BMW-ul face masini de slaba calitate. Poatea vrut sa ne zica km care au fost dati inapoi. Edited by ryoraul
Link to comment
Share on other sites

daca faci ceva la exteriorul ala....sa arate mai oem,nu asa pestrita..nu este chiar asa de rea..

 

Probabil chiar exteriorul ala il face sa creada ca "e destul de frumusel" 😂

Oricum "senzatii tari" cred ca ofera acel exterior...in sensul ca rade lumea de tine😂

Si pentru cel care a pus intrebarea :

"Senzatii tari" daca te referi la adrenalina, nu te astepti sa iti dea un motor diesel 😉

Si daca vrei "senzatii tari" nu te intereseaza consumul.

Oricum vad ca ai facut multa lume sa zambeasca asa ca...bafta in cautarea masinii "visurilor tale"

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebam si eu... Nu-s familiarizat cu capacul de E39. Numaram galeriile de admisie...

In final m-am dumirit ca e 6L. La cate cocalarii are pe ea, te puteai astepta la orice anomalie in descriere.

Edited by C_o_s_m_i_n
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna ziua! As dori sa imi cumpar un 520d/525d e39 (masina visurilor mele :D), asa ca as dori sa cer niste sfaturi.

 

1. In primul rand, este o mare diferenta de cuplu intre 525 si 520?

2. In al doilea rand, care este diferenta de consum? Masina o sa o folosesc in general in oras, dar am autostrada langa mine (pentru senzatii tari :DD) avand in vedere ca stau in Pitesti.

3. Care este mai usor de intretinut? 520d am auzit ca este foarte fiabila, nu vreau nici sa imi iau 525d si sa fie nevoie sa bag o gramada de bani in ea.

 

Am gasit un 525d destul de frumusel pe Autovit, link aici: https://www.autovit....html#87bcd7ca2f

Ce parere aveti? Pretul mi se pare destul de mic, stie cineva ceva despre masina asta, despre istoricul ei?

 

Si inca ceva, si e46 ar fi o varianta, este mai ok si ca consum, si ca cuplu si putere fara de e39?

 

Eu incerc sa te inteleg,desi am avut e39 tot imi doresc unul dar.....

Este greu sa gasesti unul in stare buna, avand in vedere varsta masinii.

Am cautat si prin germania, am gasit dar si pretul este pe masura.

Intretinerea este maricica pentru varsta masinii.

Un foarte mare plus, daca ai grija de motor este aproape indestructibil (de la 2000 pana la 3000 cmc).

Din pacate eu am incercat si alte marci (stiu nu toata lumea e perfecta asa ca am trecut la mb).

Acum doresc sa revin la F-uri, dar au mai multe probleme in comparatie cu mb-urile din aceeasi generatie-ani.

 

1: da este diferenta, primul avand 4 cilindrii si al 2-lea 6.

2: 2-3 litrii in oras, afara depinde. Asta daca motorul este intretinut. Daca este o rabla.......

3: la motor ai costuri diferentiate la ulei , la 525 mai ai inca 2 injectoare, turbina mai mare, alte discuri de frana placute etc.

In principiu 525 este peste 520 la toate capitolele mecanice.

 

Sincer de la e39 in sus au scazut putin calitatea materialelor interioare, dar cum tot in jurul nostru evolueaza, atunci trebuie sa tinem pasul.

Decat sa dai 3-4000 euro pe un e39 facut praf, mai bine orienteaza-te spre alte marci.

Numa bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.