Jump to content

F10 525d M-pack+ Black Saphire


flavius.paul

Recommended Posts

Salutare dragi colegi,

 

De ceva timp sunt din nou in breasla pasionatilor de BMW, cu un exemplar ce l-am cautat intens dupa ce m-am despartit cu greu de fosta ... masina (A4 B8 Avant 2013 Kit S4).

 

Asadar, 525d fabricatie 2012 cu motorulN47 Bi-Turbo ce vine cu o putere standard de 218Hp & 450Nm. Imediat dupa achizitioanrea masinii am fost prezent la bunul meu amic de la Completechip (Dragos S.) la care-mi resoftez masinile in ultimii ani.A facut o treaba extraodinara ca de fiecare data, dupa cateva ore de munca si studiu de intelgere a celor doua turbine in secventa de antrenare si cateva variante de soft, am decis sa o lasam momentan la 265Cp & 550Nm. Vom vedea pe parcursul anului investitiile facute cu cap pentru a atinge valori si mai interesante pentru un 2.0d, drept pentru care am dorit/ am fost incantat sa gasesc exemplarul in cauza cu transmisia manuala la care vechiul proprietar tocmai ii schimbase kitul complet de ambreiaj. Un plus de satisfactie.

 

Ca si puncte forte, 3 aspecte esentiale m-au cucerit personal in achizitia ei:

 

Suspensia EDC (Electronic Damper Control) ce e de-a dreptul geniala, foarte flexibila din cele 5 moduri de condus.

Sonorizarea Harman Kardon cu 16 difuzoare/ surround/ 600w - placere pura pentru urechi - MERITA si va recomand.

Scaunele Confort (seria7) cu Ventilatie!

 

Ceea ce s-a facut pana acum ca si investitii estetice enumar :

Kitul M Aftermarket: Bara fata / spate/ praguri

Grile Black Glossy (M Performance)

Volanul M de facelift (pastrat in continuare cuincalzire)

Pedalier Aluminium M

LED marsarier / Lampi numar / iluminat interior

Praguri iLuminate fata + spate: M Performance (traiasca Chinezul)

 

Ceea ce urmeaza va fi si mai interesant, pentru ca microbul din mine nu moare... dau liber la pasiunea de o aranja cum imi doresc:

 

Exterior

 

- Prelungire Bara Fata M (inclin catre un model ce l-am avut si pe ultima masina - RDX Germania)

- Eleron Luneta + Eleron Fibra Carbon Portbagaj(sunt pe drum)

- Difuzor M5 pentru pregatirea evacuarii duble din inox cu finale Akrapovic (inca mi-e greu sa aleg exact modelul de tips Carbon /Full Crom)

- Oglinzi + Pleaope Fibra Carbon

- Jante pe 19'' Categoric (consider compromisul perfect intre aspect estetic wow si fragmente decente de confort)

 

Interior

 

- Instrumentele de bord full digitale,caut sa fac upgrade-ul de la 6wa la 6wb

- Sistemul Multimedia NBT

- Trim-urile Fibra Carbon + alte elemente sidetalii fine in fibra

- Diverse maruntisuri de detaliu ce vor fi imbunatatite estetic (gen capacele de la difuzoare.... cele aluminiu, ca-n echiparea Bang&Olufsen / schimbator/ iluminat ambiental etc)

post-8508-0-13247400-1484336909_thumb.jpg

post-8508-0-77468900-1484336913_thumb.jpg

post-8508-0-80202400-1484336916_thumb.jpg

post-8508-0-93180500-1484336919_thumb.jpg

Edited by flavius.paul
  • Like 9
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Despre consum pot spune ca e interesant pentru tonajul masinii.

 

In prima poza m-am dus de revelion de la Botosani la Fagaras, mers relaxat, masina plina, putin aglomerat traseul.

 

In a doua poza: Sibiu - Iasi, masina plina, a doua zi de dupa revelion, foarte aglomerat drumul.

 

In mers urban, consumul e cu interval larg in functie de starea de spirit, incepand cu 6-7l/100km seara fara semafoare pana la 11-12 l/100km in plin trafic urat.

Cred ca e de bine? pardon.gif

post-8508-0-03165900-1484416828_thumb.jpg

post-8508-0-28259700-1484416831_thumb.jpg

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Foarte bun consumul. Cred ca o singura data am scos asa ceva dar am "mangaiat" acceleratia. :-) Oricum, consumul acela nu este real, mai adaugi un 0.5 daca faci consumul la pompa.

Cum de-ai avut curajul sa resoftezi masina, avand in vedere ca deja cuplul e la limita iar motorul nu este din cele mai fiabile?

Edited by mcliviu
  • Like 3
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Facut in paralel si consumul la pompa si mi-a cam iesit ce arata si Computerul de bord, aprox 1300km un plin cu 5.4l , la pompa.

 

De ce resoftata si de ce inca se va dori mai mult... pentru ca e una din pasiunile mele, iar in cazul de fata am zis ca se poate dupa ce am verificat ca totul sa fie ok, pregatit de operatiune (schimbat distributie, ambreiaj, clapete, revizie generala), iar motorul functioneaza ceas, rotund, fara zgomote suspecte.

 

Apropo, pentru cei care au clapete de pe admisie cu probleme sau se gandesc sa renunte la ele, le recomand schimbarea lor cu seturi noi pe original ce sunt doar la 170lei.

 

Cat despre codari, zilele acestea am reusit sa fac sa mearga pe Romania, Speed limit info, ce nu afisa in ruptul capului limitele, iar cu ajutorul unui amic de la service si a unui topic dedicat de aici s-a reusit operatiunea in cauza - foarta utila chestia cand iti vine sa o calci prin localitati si te uiti intrebator pe parbriz, cat iti permiti.

 

S-au mai activat: luminile din proiectoare active la deschiderea din cheie, semanalizarile prezente si pe Head Up, Memorare pozitie Start Stop, Sport Display, Temperatura Senzoi Pneuri. Ar mai fi codari interesante pentru rabla? ^_^

post-8508-0-42304400-1484420550_thumb.jpg

Edited by flavius.paul
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Seara aceasta m-am decis ca vreau sa cobor putin garda la sol a masinii pentru a o pregatii vizual cat mai bine pentru noul set de roti pe 19, iar pentru asta m-am gandit sa-i cumpar un kit de arcuri Eibach Pro-Kit, -30mm. Cred ca e singura varianta ce e ok in cazul de fata incat sa pastrez confortul si sa arate bine optic. Ar mai fi alte variante?

 

Eibach Pro-Kit F10 30mm

 

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos Lau!

In pdf este o mica mina de aur pe partea de codari. Mi le-a facut un amic ce are o jucarie profi de diagnoza/ codare. Caut si eu sa-mi iau ceva sa nu-l mai deranjez. Ce recomandati, caci nu ma pricep asa bine pe partea aceasta.

 

Ceea ce mi s-a parut pentru mine interesant in pdf si nu stiam de ele pana acum:

 

- Welcome Lights - Position Lights (Angel Eyes and Front Side LED's) - 0 = Off; 1 = Soft (log); 2 = Hard (instant on); 3 = Soft (exp)

 

- Change to nicht_aktiv to enbale Fog Lights with High Beams / Flashers

 

- Displays B & O sound menu - Removes L7 Surround Checkbox and Adds Bang & Oulfsen Menu to Settings=>Tone Screen with Studio and ExpandedSetting

 

- Afisare viteza km/h digital (cred ca afiseaza inre ceas si km)

 

- Replaces "Surround" on/off checkbox with "L7 Surround" Slider (-5/+5) on Settings=>Tone screen. - Slider still appears to function as off (fullleft) and on (any setting other than full left).

Emailing F10_CheatSheet_V3.0.pdf

Edited by flavius.paul
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Buna algere! Eu tot intre el oscilez si varianta clasica (full crom) , ma gandesc in cazul meu fiind diesel, va fi des cam murdar pe acolo, macar catusi de putin sa se vada ca exista evauarea dubla.

 

Pretul pe bucata e 38$, partea nasoala e cu transportul, e cam 70-80$ + tva-ul adaugat cand vin la noi in tara. Deci cam 1.000 lei doar tips-urile. Va fi distractie la evacuarefrantics.gif

Edited by flavius.paul
Link to comment
Share on other sites

Așa zic și eu, dar par a fi cele mai reușite Tips uri ca designe / agresivitate.

 

DacĂŁ ar fi sa le iau de la Pilot, de unde luam mai toți, ar fi 600 lei 4 bucĂŁți cu tot cu Y-uri. Dar sunt... Tips uri destul de ĂŽntâlnire ĂŽn Tuning.

Edited by flavius.paul
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Felicitari pt masina! e ft frumoasa si are optiuni decente :D sa te poarte sanatos, mult km fara probleme. Sunt ft decente tunningurile care le faci tu, cu gust si de bun simt, fara improvizatii turcesti. Evacuarea Akrapovic sper sa redea sunetul ala tipic Akrapovic care ne place tuturor :D . Dupa ce o montezi, sa faci un filmulet sa ne arati si noua cum se aude te rog. Sa te bucuri de ea si de retrofit-uri :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.