Jump to content

Sfat achiziție X3


Robert Pas

Recommended Posts

Salutare,

De aproximativ 2 luni am ĂŽnceput sĂŁ caut X3-uri pe majoritatea site-urilor din țarĂŁ și din Germania, ĂŽnsĂŁ nu știu exact la ce sĂŁ mĂŁ decid ĂŽn privința locului de unde meritĂŁ sĂŁ o cumpĂŁr și aș vrea sĂŁ mĂŁ sfĂŁtuiți sĂŁ iau o decizie bunĂŁ, pentru cĂŁ mecanicul nu mĂŁ ajutĂŁ deloc ( ex: "CumpĂŁrĂŁ Megane Nou" ).

Aș vrea sĂŁ fie dupĂŁ 2012, diesel + automatĂŁ, capacitatea cilindricĂŁ poate sĂŁ fie și 3.0, iar ca buget sĂŁ fie pânĂŁ ĂŽn 26-27k.

Din cercetĂŁri gĂŁsesc foarte multe opțiuni pe mobile, ĂŽnsĂŁ nu am sunat niciodatĂŁ pânĂŁ acum, pentru cĂŁ sunt opțiuni și ĂŽn România la același preț/mai ieftine + garanție, dar cu un numĂŁr mai mare de kilometri ( ex: https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-automat-4x4-184cp-garantie-posibilitati-leasing-credit-ID7GjycP.html#572de34a52 ) sau cu puțini kilometri, dar fĂŁrĂŁ garanție - https://www.autovit.ro/anunt/bmw-x-ID7GhHW3.html#b417b197d0

Știu cĂŁ s-a mai discutat ĂŽn trecut subiectul ĂŁsta, ĂŽnsĂŁ nu vreau sĂŁ intervin ĂŽn topicurile colegilor.

Mulțumesc și aștept pĂŁrerile/sfaturile voastre, eventual și sugestii.

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am un X3 F25 30d 258cp, automata 8+1, negru, produs la 01.10.2013 si prima inmatriculare in 12.2013. Masina a fost cumparata de mine de la dealerul BMW din Dreieich in august 2016 la 105.900km. Acum are 123.900km. Chiar inainte sa o cumpar, au inlocuit supapa EGR cu una noua si de curand am schimbat si racitorul de gaze de la sistemul de EGR pe garantie, la dealer BMW in Budapesta.

 

Beneficiaza de garantie BMW EuroPlus pana in august 2018. Imediat dupa ce am cumparat-o, am facut preventiv schimbul de ulei la cutia de viteze, diferentiale si cutia de transfer. Separat, am achizitionat roti de iarna formate din jante 17" V-Spoke 304 si cauciucuri Nokian WR SUV 3 ROF, bare transversale si 2 suporti pentru bicicleta originale BMW.

 

O parte din optiuni: scaune fata sport incalzite textile, navigatie Business, volan sport cu comenzi, pilot automat cu functie de franare (mentine viteza setata si atunci cand se coboara o panta), carlig remorcare electric, bluetooth pentru handsfree cu telefonul, faruri xenon cu DRL led.

 

Cea mai mare parte din km i-am facut in Germania, plus cateva drumuri in Romania si o mica parte in Ungaria. Motivul pentru care ma gandesc sa o vand (momentan nu e pusa la vanzare pe niciun site) este ca m-am relocat in Budapesta si calatoriile cu masina au scazut mult comparativ cu perioada in care locuiam in Germania.

 

Masina se incadreaza in bugetul tau, daca esti interesat, putem discuta mai multe detalii

Edited by emyioo
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cand am fost acum doi ani la Bmw Dreieich, (au vreo trei etaje de Bmw uri plus nivelul de pe acoperis, foarte multe masini erau accidentate si reparate.

Chiar tin minte pe un F25 negru de sus, full, pe acoperis, ca i se sparsese geamul, ii fusese furate navi clima etc, si fusese reparata la centima.

In Germania, trebuie sa intrebi daca a fost lovita, ca altfel nu prea se specifica.

Link to comment
Share on other sites

Cand am fost acum doi ani la Bmw Dreieich, (au vreo trei etaje de Bmw uri plus nivelul de pe acoperis, foarte multe masini erau accidentate si reparate.

Chiar tin minte pe un F25 negru de sus, full, pe acoperis, ca i se sparsese geamul, ii fusese furate navi clima etc, si fusese reparata la centima.

In Germania, trebuie sa intrebi daca a fost lovita, ca altfel nu prea se specifica.

Pai nu specifica in descriere prin accident-free? Sau nu poti sa ai incredere? Mersi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.