Jump to content

Numere rosii Germania, masina in romania


Mrrr

Recommended Posts

Salut! Vreau sa cumpar o masina adusa in romania acuma 4 luni care a venit pe roti din Germania cu numere rosii. Proprietarul actual al masinii a scos cele 3 randuri de numere rosii din Romania, a facut Rar-ul in luna octombrie nestiind ca va urma toata nebunia cu 1 Februarie. Masina mai are Tuv-ul valabil 1 an jumate in Germania.

 

Intrebarea mea este, mai pot sa scot cumva numere rosii din Germania daca am toate actele necesare? Am un prieten care locuieste in Germania iar zilele astea pleaca cineva catre el si as putea trimite actele.

Link to comment
Share on other sites

Costa minim 120€,in functie de regiune, nu cred ca merita , e posibil sa fie nevoie si de imputernicire tradusa si legalizata , daca nu e proprietarul din acte de fata la eliberarea numerelor rosii.

 

Plus roaba in persoana vrei sa spui, nu elibereaza nimeni nr de export fara sa vada masina, la fel si ptr inscriere chiar daca are verificarea tĂźv dekra cei de la zulassungstelle nu mai elibereaza nimic fara sa vada masina

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Plus roaba in persoana vrei sa spui, nu elibereaza nimeni nr de export fara sa vada masina, la fel si ptr inscriere chiar daca are verificarea tĂźv dekra cei de la zulassungstelle nu mai elibereaza nimic fara sa vada masina

In octombrie 2016 mi-am inmatriculat masina in germania si nu a intrebat nimeni de masina . masina era inca la händler si imi trebuiau numere sa o pot aduce acasa . anul trecut in ianuarie am ajutat un prieten de si-a luat masina din germania si a inmatriculat-o cu nr rosii de export si la fel nu a intrebat nimeni de masina . e posibil sa fie reguli diferite in functie de locatie . sau poate verifica aleator . tot in octombrie 2016 am vandut vechea masina la o persoana fizica , i-am dat actele , mi-a platit si a2a zi a venit cu placutele de inmatriculare , masina ramanand la mine in garaj .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Numere rosii de Germania poti scoate in limita a 12 luni in majoritatea Land'urilor.

Dar trebuie sa ai contract pe tine, si tu trebuie sa fi in acolo, teoretic. Spun teoretic pentru ca exista firme de intermedieri si in Germania care iti scot numere de Zoll.

Eu am tinut o masina pe numere rosii (de DE) 6 luni pentru ca eram nehotarat daca accept sau nu un job in Germania.

La bani iti spun sigur ca nu se merita; iesi mult mai scump.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

In octombrie 2016 mi-am inmatriculat masina in germania si nu a intrebat nimeni de masina . masina era inca la händler si imi trebuiau numere sa o pot aduce acasa . anul trecut in ianuarie am ajutat un prieten de si-a luat masina din germania si a inmatriculat-o cu nr rosii de export si la fel nu a intrebat nimeni de masina . e posibil sa fie reguli diferite in functie de locatie . sau poate verifica aleator . tot in octombrie 2016 am vandut vechea masina la o persoana fizica , i-am dat actele , mi-a platit si a2a zi a venit cu placutele de inmatriculare , masina ramanand la mine in garaj .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Aici unde sunt eu nu se elibereaza nr rosii fara sa verifice personal seria la masina, se vand foarte multe masini si se fac multe manarii, deci se verifica tot ce iese din land la export, nici daca inscrii o masina din alta tara in germania, reimport adica nu se elibereaza acte de germania pana nu este verificata personal masina chiar daca are deja verificare tĂźv-rar valabila in germania, masinile deja inmatriculate in germania si vandute tot in germania in alt land etc nu se verifica se elibereaza direct acte pe numele noului proprietar

Daca masina o duci acasa in romania cu numere valabile de germania nu te intreaba nimeni nimic, ramane sa o radiezi ulterior in germania deci te prezinti cu actele la oficiul de inmatriculari si o radiezi, motiv ca ai vandut masina, sau vrei sa o radiezi temporar etc... cu actele stampilate te reintorci in romania si scoti nr rosii

La fel daca o aduci pe platforma din germania, masina radiata nu se verifica, o iei din parc sau de la privat si te intorci acasa

 

In cazul tau, ai vandut masina la alt neamt, scrie in contractul de vanzare ca cumparatorul este obligat in perioada de max 3 zile sa radieze masina de pe numele exproprietarului, si avea chiar voie sa plece cu masina pe roti pana acasa, eu am procedat asa de multe ori, se practica aici, asta ca sa nu ma mai intorc inca odata sa ridic masina...

Link to comment
Share on other sites

Aici unde sunt eu nu se elibereaza nr rosii fara sa verifice personal seria la masina, se vand foarte multe masini si se fac multe manarii, deci se verifica tot ce iese din land la export, nici daca inscrii o masina din alta tara in germania, reimport adica nu se elibereaza acte de germania pana nu este verificata personal masina chiar daca are deja verificare tĂźv-rar valabila in germania, masinile deja inmatriculate in germania si vandute tot in germania in alt land etc nu se verifica se elibereaza direct acte pe numele noului proprietar

Daca masina o duci acasa in romania cu numere valabile de germania nu te intreaba nimeni nimic, ramane sa o radiezi ulterior in germania deci te prezinti cu actele la oficiul de inmatriculari si o radiezi, motiv ca ai vandut masina, sau vrei sa o radiezi temporar etc... cu actele stampilate te reintorci in romania si scoti nr rosii

La fel daca o aduci pe platforma din germania, masina radiata nu se verifica, o iei din parc sau de la privat si te intorci acasa

 

In cazul tau, ai vandut masina la alt neamt, scrie in contractul de vanzare ca cumparatorul este obligat in perioada de max 3 zile sa radieze masina de pe numele exproprietarului, si avea chiar voie sa plece cu masina pe roti pana acasa, eu am procedat asa de multe ori, se practica aici, asta ca sa nu ma mai intorc inca odata sa ridic masina...

 

locuiesc intr-un oras mic , la zullasungstelle nu au curte/parcare sau un loc in care sa aduci masina aproape de institutie sa fie veificata , dar nu cred ca asta e motivul pre care nu verifica , cum am spus mai sus, probabil difera de la zona la zona treaba asta cu verificatul .

 

la situatia in care cumparatorul pleaca cu masina inca inmatriculata pe numele tau e putin tricky. prietena mea a lucrat o perioada la un birou de asigurari , am sunat la biroul respectiv si am intrebat daca e ok sa dau masina asa , inca inmatriculata pe numele meu . raspunsul lor " NU" . chiar daca i se da termenul respectiv de 3 zile pe contract el poate sa tina masina pe numele tau cat vrea , adica daca nu radiaza tu trebe sa-l dai in judecata pe bani tai si din cate am inteles e o procedura destul de complicata si dureaza . dupa ce constati ca cumparatorul nu a radiat masina trebuie sa anunti politia . politia, il cauta in termen de 15 zile si il someaza , apoi daca el tot nu radiaza trebe sa-l dai in judecata . e o chestie de incredere intre tine si cumparator . eu stau prost cu increderea indiferent de natia cumparatorului ( m-am ars) . sunt ceva forumuri in germana legat de treaba asta . sunt oameni care au platit si 2-3 ani impozit ptr o masina care nu le mai apartinea .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

cu contractul de vanzare cumparare te duci la firma de asigurari si declari ca ai vandut masina si te scoate de la utilizator, daca circula cu masina fara asigurare in germania cred ca e dus cu capul...... daca nu radiaza masina te duci la politie cu contractul de vanzare cumparare si te rezolva ei....

 

daca nu ai incredere radiezi masina si o vinzi radiata, atunci nu te mai intereseaza cum pleaca cu masina de la tine

 

am subliniat ca masinile se verifica personal cand ceri numere de zoll sau cand este reimport si are nr de italia, franta etc... atunci trebuie sa te prezinti cu masina si actele la inmatriculari ca sa verifice personal seriile, pe urma ti se elibereaza briefuri de export si numere sau nr si acte DE la masina , asta cu reimportul o stiu pentru ca un sfert din masini sunt reimportate aici unde locuiesc eu si handlerii sunt numai turci, albanezi care nu mai au ce sa vanda atunci aduc masini gen bmw, audi, mert din italia, austria.....

 

PS

sau opresti cartea si talonul si a doua zi o radiezi personal, actele le trimiti prin posta sau vine cumparatorul personal si le ridica

Edited by BOASKA
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.