Jump to content

Servisare F25


ZgabeartA

Recommended Posts

Salutare, tot caut pe forum unde as putea sa fac revizia, astfel incat sa am o continuare in baza de date BMW. Ma gandesc ca atunci cand voi vinde masina peste cativa ani, cel care o va cumpara, o sa o verifice asa cum am facut si eu.

Asadar, ma intereseaza sa aibe un istoric curat si service-ul sa fie de incredere. Nu as merge catre reprezentanta intrucat am auzit ca sunt nejustificat de scumpa. La reprezentanta as merge doar daca ar fi un defect.

 

Ma intereseaza Bucuresti/Ploiesti (aceasta fiind naveta zilnica de 200 km).

 

Deasemenea, avand 117 mii km la bord si masina achizitionata de la 115 mii, ma gandesc ca ar fi bine sa schimb si restul de uleiuri: diferential, cutie, transmisie, etc. Ce recomandati ?

 

Multumesc,

Gabi

Link to comment
Share on other sites

daca vrei si istoric BMW online, sunt doar cateva service-uri unde ai putea merge (in afara reprezentantelor)... Service Scream (Tezparii), Efficient Service etc...

 

dar pt intretinere poti face reviziile la timp, in orice service , cu facturile pt consumabile spre linistea viitorului proprietar...

 

sau in reprezentante, mai ales ca au o oferta buna in perioada aceasta

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri. Cu siguranta aceasta prima revizi o sa o fac la reprezentanta, intrucat ma intereseaza sa ii faca si niste verificari, cat sa imi ofere si o harta a viitoarelor schimburi ce trebuie sa le fac in mod obligatoriu.

 

Mai apoi ma intereseaza sa ma imprietenesc cu un service auto, care stie ce face pe BMW si care face toate interventiile vizibile online. Aici as avea nevoie sa stiu, unde este mai bine sa merg si am nevoie de ajutor.

 

Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

-Istoricul de km se poate poate verifica si la RAR, la fiecare ITP se inscriu si Km in baza de date.

-Apoi mai este istoricul de service memorat in cheia masinii. Cand vrei sa verifici la reprezentanta istoricul, prima data iti verifica istoricul din cheie si Km la care s-au facut resetarile de service. Am primit si eu un asemenea grafic pe mail de la Bmw Filaret.

-Poti sa tii un dosar cu toate facturile de piese si service, o sa ai poate vreo 20 de facturi cand o vei vinde.

- Daca iti permiti sa cheltui mai mult la reprezentante si alte service uri care pot inscrie in baza de date Bmw, du-te la ele si nu te mai doare capul, dar cateodata nici ei nu trec tot.

Edited by cornelb85
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri.

 

Cu siguranta ca voi face un dosar in care sa adaug toate facturile pe care le voi avea de la masina.

Istoricul de la cheie este un alt atuu de care sunt interesat, insa cel mai mult ma intereseaza sa aibe istoric verificabil online. Unde, in afara de reprezentanta si bimmer-service, imi recomandati sa merg ?

Imi permit sa merg la reprezentanta insa pentru a plati dublu pentru un schimb de ulei si filtre mi se pare aberant. In acelasi timp imi si doresc sa nu fie multimarca, am avut experiente pro si contra.

 

Multumesc,

Gabi

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.