Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Uauu,super fain! Ma bucur pentru tine,sa o folosesti sanatos!!foarte placut trebuie sa fie sentimentul unui seria 5 nou.

 

Iti doresc sa te pui la somn la noapte si sa te trezesti la mijlocul lunii martie,sa zboare asteptarea :)))

 

Cine mai doarme noaptea? :) Deja imi planific concediile pentru la vara...

Link to comment
Share on other sites

Este o alegere excelenta, garantat peste f30 si poate la egalitate cu E-ul ca sa nu fiu rau nici eu, singurul minus pentru mine la actualul E. Asteptam poze reale cat mai curand cu bijuteria!

 

F30-ul mi s-a parut si mie un pic cheap asa la interior, mai ales ce am testat eu, fara piele. Cu piele arata decent, dar totusi sub noul C class...care arata fabulos la interior. Materialele folosite sunt super calitative, butoanele au un feeling placut la apasare, inspira nivel premium si lux. Scaunele iar sunt mult mai ok la C class, mai confortabile...in special cele dintr-o bucata din coupe. Din pacate insa spatiul in interior parca nu e satisfacator pentru clasa asta, ma strangea asa un pic. Iar daca ne raportam strict la dinamica la condus, mai are multe de invatat de la seria 3 (desi e un progres imens dupa parerea mea fata de anteriorul C class). Un alt no-go pentru mine a fost la C class motorul de 2.2 diesel, un pic zgomotos si nu atat de agil ca 320d (am testat varianta de 204CP pe coupe si cea de 170CP pe sedan)...plus schimbatorul ala la volan, cu care nu m-am inteles deloc :p

 

In ceea ce priveste noul E class, este o revolutie de design interior si dinamica din punctul meu de vedere. Desi costa multicel optiunile care fac interiorul sa arate wow, te fac sa te simti super bine la volan. Din pacate ii lipseste acel "driver and driving orientation", pe care BMW le stapaneste atat de bine. E o masina ultra confortabila si rapida (am testat noul motor de 2l si 194CP), silentioasa chiar si la peste 200km/h...dar cumva anosta, fara sa transmita un fior aparte la condus.

 

Ce merita mentionat la Merc este sistemul audio Burmester (cel entry level), care e senzational si un must have dupa parerea mea. Din pacate pe G30 nu am putut configura Harman/Kardon pentru ca nu am pus navigatia Professional :( Sper sa nu fie o dezamagire sistemul HiFi...atat pe E60 cat si pe F10 mi s-a parut decent.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Negrul asta este culoarea din echiparea standard, orice alta culoare as fi ales trebuia sa platesc. Sincer, am preferat sa pun altceva pe masina de banii aia si in plus imi place negrul.

 

A trebuit evident sa ma incadrez intr-un buget, motiv pentru care am incercat sa configurez optiuni care sa imi aduca mie placere cand conduc, sau macar sa ofere un aspect vizual mai frumos interiorului atunci cand sunt la volan.

 

Cu jantele, m-am gandit ca daca masina va fi livrata in martie, va veni din fabrica cu anvelope de iarna (asa e regula aici)...asa ca le pastrez ca roti complete de iarna. Pentru vara ma gandesc la ceva pe 19"

 

Asta a fost si motivul pentru care nu am optat pentru pachetul M...crestea costul considerabil, imi baga pe gat anvelope run flat pe 18" pe care nu le suport (g30 are acum optiunea de a configura roata de rezerva) si in plus, am cam pus tot ce imi doream din pachetul M (volan, suspensie, scaune sport cu piele nu stofa si alcantara, plafon negru).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Frumos utilajul si cu dotari ok, interiorul imi place mult,scaune sport, volan m, e ce trebuie! ..

Grea asteptarea, dar merita :thumbsup:

 

Referitor la culoare, si ale mele toate 3 sunt negre, si am zis ca nu mai iau neagra, dar sunt convins ca tot neagra va fi si urmatoarea:)).. arata prea bine , desi e foarte pretentioasa.. o spal de 2-3 ori pe saptamana :download: .

Cu niste jante pe 19 la vara, va fi exact ce trebuie :sorcerer:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.