Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Cum arata schimbatorul ala, frumos rau, sunt curios cum arata cel sport...Cel mai frumos sentiment cand primesti masina noua ..vorba ta gol in stomac:), se spune ca barbatii raman tot copii, doar cresc marimea jucariilor. Multi km fara probleme iti doresc.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos. In legatura cu roata de rezerva, la F30 de ex iti da pur si simplu o roata slim de rezerva cu cric si ce mai trebuie pusa intr-o husa. Nu are loc sub plastice, o tii in porbagaj ca pe o geanta :)

 

Posibil sa fie aceiasi poveste si aici. Imi e greu sa cred ca s-au schimbat si acu fac sasiu cu loc de roata de rezerva. Tot greu imi e sa cred ca au doua tipuri de sasiu, unu fara roata si unul cu roata.

 

Posibil sa ma insel :)

 

Misterul a fost elucidat...si chiar nu ma asteptam la asa ceva. Daca nu configurezi masina din fabrica cu roata de rezerva slim, nu ai locul prevazut sub portbagaj :( Asadar, m-am inselat crezand ca pot cumpara ulterior o roata de rezerva sa pun acolo...si nici anvelope run flat nu am...ups :p

post-5641-0-24148000-1489651632_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Indiferent de masina, sentimentul achizitiei unei masini noi, si senzatia de a urca in ceva nefolosit face toti banii.

 

felicitari pentru masina, intotdeauna se poate mai mult, insa fiecare stie cel mai bine pentru sine sa isi gestioneze bugetul si nevoile. Oricum, ciudat felul in care se produc masini cu locul destinat rotii de rezerva si masini ce nu au acel spatiu......mi se pare totusi un pic meschin, chiar in ideea ca majoritatea masinilor sunt dotate cu pneuri run-flat.

 

Acum ca sugestiile cu retrofituri incep sa curga si s-a spart gheata, asteptam impresiile despre viata la volan, sa ne delectam si cu sfaturi de remapare ce nu vor intarzia sa apara.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mda asta e acum, masina e asa cum e :) Sper sa ajute pe altii macar, sa configureze mai bine de la inceput.

 

Partea buna e ca m-am aratat un pic surprins ca nu exista locul ala prevazut si dragutii de la BMW mi-au facut cadou un tire-kit de reparatie :p

Oricum ma consolez si cu ideea ca masina va vedea 95% numai autostrada, deci riscul e destul de mic si in plus am orice interventie gratuita.

 

Despre viata la volan, ce sa spun...se conduce ca un BMW :) Imi place super mult tinuta de drum, suspensia e exact ce trebuie, zgomotul la rulare aproape inexistent, desi n-am depasit 140km/h inca, pozitia joasa a scaunului, senzatia de masina solida in jurul tau. Directia e precisa si responsive, nu lasa impresia de masina mare si greoaie. In modul sport, nu mi s-a parut deloc lenesa...e drept, nici nu am asteptari de masina de curse. E un cruiser excelent si super confortabil. Cine vrea sportivitate probabil va trebui sa mearga pe motorul de 3 litri (sau benzinara).

 

Pentru audiofili, minim Harman Kardon e un must dupa parerea mea. HiFi-ul suna okeyish, dar nu se apropie de claritatea si puterea HK (nu mai spun de Burmester-ul entry de la Mercedes care e fenomenal).

 

Inca o chestie care imi place e lumina ambientala. Orange si blue sunt cele mai misto, cu preferinta pe orange, ca se integreaza mai bine cu restul luminilor din bord. O chestie un pic deranjanta (dupa parerea mea hiba de fabricatie) este ca la luminozitate maxima (e reglabila), noaptea se reflecta dungile alea in oglinzile retrovizoare si e dubios. Partea buna e ca au si un night driving dimmer, care le ia din intensitate si atunci nu se mai vad in oglinzi...probabil e si mai odihnitor la drum lung.

 

Navi Business pare sa faca treaba ok, stie si de real time traffic information si ofera alternative (din ce stiu inainte asta era doar pe Professional). Rezolutia e buna si display-ul suficient de mare.

 

Ce m-a suprins e ca bordul isi schimba culoarea (orange pe comfort si alb pe sport mode), deci nu vad sincer ce aduce optiunea aia cu bordul multifunctional in plus, in afara de ceva grafica mai buna.

post-5641-0-05871900-1489656982_thumb.jpg

post-5641-0-68532700-1489656983_thumb.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tyre-kit ul se da gratuit și obligatoriu dacă nu alegi anvelope run-flat.

Sau cel puțin așa era pana sa bage opțiunea cu roata de rezerva.

 

Oricum, superba mașina.

Ca opțiuni mi se pare ok. Sa fim serioși, mereu ai mai putea pune câte ceva la cat de lunga e lista. Ajungi sa ii dublezi prețul destul de ușor.

post-23136-0-77527200-1489658092_thumb.png

Edited by coldone
Link to comment
Share on other sites

Tu vrei sa zici ca ecranul tau este echivalentul unui Business? Mi se pare mie sau au marit ecranul? As fi zis din start ca-i ecranul de la Professional. Daca au marit ecranul business intratata, eu zic ca-i acceptabil si poti renunta la o adica la cel mare. Ori poate tine de implementare. Cert este ca la F10, ecranul mic este "prea mic" si arata aiurea aruncat in acea zona dedicata.
Link to comment
Share on other sites

Pai navigatia mea este Business...care acum vine ca dotare standard pe G30. Ecranul a crescut la 8.8", fata de 6.5" cat era pe F10. De asta am zis si eu ca nu merita upgrade-ul la Professional, sau na, fiecare dupa preferinte si buget.

 

Professional e pe G30 de 10.25" si pe F10 era de 10.2", so no big change, doar ca e ultima generatie de iDrive, care e destul de misto si intuitiva.

Link to comment
Share on other sites

Pai navigatia mea este Business...care acum vine ca dotare standard pe G30. Ecranul a crescut la 8.8", fata de 6.5" cat era pe F10. De asta am zis si eu ca nu merita upgrade-ul la Professional, sau na, fiecare dupa preferinte si buget.

 

Professional e pe G30 de 10.25" si pe F10 era de 10.2", so no big change, doar ca e ultima generatie de iDrive, care e destul de misto si intuitiva.

 

Deci au marit diagonala, din cauza asta fiind intr-adevar mai mare. N-am stiut, dar mi se pare un lucru bun. Cel putin nu mai este o diferenta chiar atat de mare incat sa te forteze sa iei Professional.

Link to comment
Share on other sites

mikken,

 

confirm chestia cu izolarea fonica. e absoluta.

volanul M foarte gros sta perfect in mana.

da, usile se inchid trebuind sa le trantesti un pic. am luat pe cineva aseara si bine intentionat, pentru a nu tranti, a trebuit sa incerce de 3 ori pana sa inchida portiera.

 

aceeasi problema o am si eu cu mocheta/placajul din portbagaj. am stat 3 prosti incercand sa o ridicam si nu ne-am dat seama cum.

ma gandesc ca este posibil sa fie din cauza faptului ca nu am am anvelopa de rezerva(nici run flat ci chit de reparatie pana) si de fapt sa nici nu fie posibil sa ridic mocheta respectiva. cred ca nici cric nu am la masina.

Edited by edit
Link to comment
Share on other sites

aceeasi problema o am si eu cu mocheta/placajul din portbagaj. am stat 3 prosti incercand sa o ridicam si nu ne-am dat seama cum.

ma gandesc ca este posibil sa fie din cauza faptului ca nu am am anvelopa de rezerva(nici run flat ci chit de reparatie pana) si de fapt sa nici nu fie posibil sa ridic mocheta respectiva. cred ca nici cric nu am la masina.

 

Au pastrat acel sistem ca la F10 cu capacul fixat in acele doua piulite?

Link to comment
Share on other sites

Capacul ala se ridica, dar trebuie bagat ceva pe dedesubt. Eu am rezolvat cu o surubelnita :) Poza facuta e chiar de la masina mea, deci se poate ridica mocheta, insa nu exista spatiu prevazut in caroserie pentru roata slim. Vine din fabrica cu spatiul acolo doar daca o configurezi cu roata de rezerva de la inceput...o prostie.
Link to comment
Share on other sites

Felicitari !!! Cred ca si pt vara eu zic cea mai buna solutie fara compromis nici la confort nici la "boring design" ar fi jante pe 18"(Dar tu fiind in germania cred ca poti merge si pe 19" drumurile iti permit acest lucru) . Eu am mers pe e class si 18", o am de 7 luni, pe atunci nu exista seria 5 modelul nou. Banuiesc ca a ta este orientata mai mult spre sportivitate,si ca tinuta de drum si ca interior..la mine totul e mai spre confort. Pacat ca esti in Germania, vroiam sa ne intalnim sa facem schimb de impresii etc :)

Dar tu fiind in germania cred ca poti merge si pe 19" drumurile iti permit acest lucru

Edited by Srb00
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.