Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Am avut inainte un stick de 4gb si tot nu-mi vedea folderele, deci nu stiu daca e de la limitarea aia la 64gb :(

 

O sa testez si cu ipod-ul, ca am unul. Desi mi-as fi dorit sa nu stea acolo atarnat asa prin fir, ca am usb-ul in spatiul de depozitare din fata schimbatorului, unde sunt si cup holderele. Din pacate la navi business nu ai usb in cotiera...

 

Sau eventual imi fac old school 10 cd-uri audio la calitate super buna si aia e :D

Link to comment
Share on other sites

Scurt update dupa drumul de 2000km pana in tara: I love this car! :heart:

 

Am facut primii 1700km in 15 ore, pana la Alba Iulia. Pe autostrazi puterea este absolut suficienta. Desi nu te apasa in scaun ca un 3l diesel, urca frumos pana la 200km/h. Pe Dealul Negru mi-ar fi placut un M550d... :p

 

Scaunul inca mi se pare un pic inconfortabil pe distante mari, ingust si cam tare. Frane excelente la utilizare normala, n-am avut situatii extreme, deci nu ma pot pronunta. Zgomotul la vant e acceptabil si habitaclul e super bine izolat de exterior...la drum lung e odihnitor sa nu iti vajaie constant ceva in fundal. Suspensia e perfecta pentru autostrada, tine masina stabila si iti da un feeling de siguranta. In Bucuresti suspensia asta M parca e prea mult, chiar si cu rotile pe 17" si anvelope non-runflat...cred ca ar fi fost faina suspensia adaptiva, sa o pot seta pe comfort in oras.

 

Navigatia merge brici, m-a scos dupa Viena prin niste sate, sa ocoleasca 20km de blocaj pe autostrada unde stateam minim 2 ore...

 

6000km and counting :hyper:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

Am avut si eu placerea sa conduc in weekend un exemplar G30 aproximativ 1100 km. Ce pot sa spun dupa acest testdrive -> m-a cucerit. Este superba masina. Cmm spuneai si tu antifonarea este la alt nivel. Zgomotul este foarte putin sesizabil la viteze de autostrada de peste 200 km/h

 

17800317_1408173162554635_3236302155794165816_n.jpg?oh=ffcb7f0a00199aad892f154a74f6496b&oe=5991630A

Edited by MariusKpM
Link to comment
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos.

Am avut si eu placerea sa conduc in weekend un exemplar G30 aproximativ 1100 km. Ce pot sa spun dupa acest testdrive -> m-a cucerit. Este superba masina. Cmm spuneai si tu antifonarea este la alt nivel. Zgomotul este foarte putin sesizabil la viteze de autostrada de peste 200 km/h

 

17800317_1408173162554635_3236302155794165816_n.jpg?oh=ffcb7f0a00199aad892f154a74f6496b&oe=5991630A

 

Merge sign detection-ul in RO by default? Ma gandesc ca n-a fost codata sau alte nebunii.

Link to comment
Share on other sites

Ce-ai patit mai exact ca nu-mi dau seama? Este o vanzoleala maxima prin romanica si mai ales in aceasta perioada. Srry pt intamplarea nefericita. Fiind masina noua, prima zgarietura evident ca va durea cel mai tare.

 

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mda, au bagat surubelnita sau ceva sa incerce sa fure sigla. E indoita un pic doar sigla, din fericire nu au atins deloc vopseaua.

 

Masina are casco dar na, parca n-as vrea sa incep cu reparatiile dupa o luna.

 

Ma gandeam sa pun o folie ceva doar pe capota si faruri, sa le protejez un pic de pietricele si ciupituri.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sa o stapanesti sanatos!!

 

Cum ti se pare noul motor la vibratii?

Daca deschizi capota se misca rau capacul?Ca la f10 2.0d se misca destul de tare si cu tampoanele schimbate.

 

Multumesc :)

 

Motorul vibreaza clar mult mai putin decat N47, iar in interior e extrem de silentios...diferenta e marisoara comparat cu un F10, probabil si din cauza noii izolatii fonice. Astazi am mers si cu un F31-330d si se mira proprietarul ce silentioasa e a mea, fata de a lui. Dar sunetul ala de L6 turat, yummy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
M-a uitat pe toate trei topucurile de G30, toate cu pareri obiective si binevenite. Nimeni nu a zis insa nimic despre "noua" maneta de semnalizare. Probabil pe nimeni nu a deranjat revenirea la stilul anilor 90 :) A fost primul lucru pe care l-am observat la iesirea pe strada cu masina si am ramas foarte suprins de aceasta decizie. Si cea de la stergatoare se comporta la fel ...
Link to comment
Share on other sites

Pai doar drumul pana in RO si inapoi au fost 4000km :) Plus pe acolo cred ca am facut 1000 minim. In primele zile dupa ce am primit-o am facut cateva mii pe aici...

 

Eu estimez ca voi face undeva la 40-50.000 pe an.

 

Un scurt update legat de scaune: mi se pare ca s-au mai lasat un pic. Posibil sa fie doar o impresie si sa ma fi obisnuit eu cu ele, dar la intoarcerea in Germania, pe distanta de 2000km nu m-a mai durut nimic :D

 

Faptul ca e atat de bine antifonata contribuie major la gradul de oboseala. Am ajuns relativ fresh, in comparatie cu drumul facut cu 320d-e90 si doar 1600km.

 

La viteze peste 220km/h incepe sa se simta un pic instabila si da o usoara senzatie de nesiguranta. Cred ca e si din cauza anvelopelor pe 17" cu talon mare.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.