Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Mikken

trebuie vreo specificatie speciala de Addblue?

tu ce anume ai turnat in ea?

 

 

apropo de scaune. am mers intr-un audi A6 facelift cu scaune sport. erau tari de parca erau din lemn. crede-ma ca astea de pe G30 sunt excelente.

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Merci frumos Pitbul :) Sa ne vedem cu bine!

 

@edit: inca n-am pus adblue, nu mi-a cerut. Tu ai completat deja ceva? Nu cred ca e vreo specificatie speciala...o sa pun ce gasesc la benzinarie cred, sau merg la reprezentanta sa imi completeze.

 

Legat de scaune, se poate sa fie mai naspa pe A6, dar asta nu inseamna ca astea de pe G30 sunt asa bune...cel putin pentru mine. Chiar si ieri am primit "reclamatii" de la domnisoara ca sunt tari si nu se doarme asa bine in ele ca in celelalte (piele Nappa mai moale, scaune comfort ventilate si cu masaj de pe E60) :p

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

E posibil sa se lase un pic aripioarele alea, eu sincer observ ca s-au mai lasat un pic astea sport la actuala masina (nu mult...sau poate e doar efect placebo...sau m-am obisnuit eu cu ele). Oricum diferenta dintre scaune comfort si sport este foarte mare din punctul meu de vedere.

 

La F10 cand testam, nu mi s-au parut inconfortabile alea sport, asa cum mi se par la G30 (ambele masini noi). Cele comfort de pe F10 erau de vis, mai lat scaunul cu totul si aripioarele laterale mai lasate...plus scaunul per total mai moale. Nu am testat inca scaunele comfort de pe G30, dar ma astept sa fie cel putin la fel de bune.

 

La drumuri scurte de cel mult 3-400km e absolut ok....dupa, incep sa ma resimt. Probabil si din cauza ca sunt inalt si am ceva probleme cu spatele si gatul la condus pe distante lungi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Multumesc! Da, peisajul a fost de vis...este Gotthard Pass dinpre Italia spre Elvetia. Il recomand tuturor...si nu sunt radare...cred...sper... :p

 

AdBlue inca nu mi-a cerut pana acum. O sa ma mai uit in meniu sa vad cati km mai am. Dar probabil cand o sa ma atentioneze, ii pun eu direct. O sa-mi cumpar un bidon sa am in portbagaj just in case.

Link to comment
Share on other sites

Nimeni nu a zis insa nimic despre "noua" maneta de semnalizare. Probabil pe nimeni nu a deranjat revenirea la stilul anilor 90

 

Incredibil, mĂŁ bucur nespus cĂŁ au renunțat la idioțenia de manetĂŁ care stĂŁ fixĂŁ, cea mai tâmpitĂŁ idee ever care s-a pus pe mușinile moderne.

 

 

@mikken poți confirma, manetĂŁ stĂŁ apĂŁsatĂŁ ?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai maneta de semnalizare e la fel ca la toate masinile: o misti un pic si semnalizeaza de 3 ori, o misti de tot, face click blocandu-se si semnalizeaza pana o aduci in pozitia zero sau indrepti volanul(in cazul in care era virat).

 

cum era inainte?

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

pai maneta de semnalizare e la fel ca la toate masinile: o misti un pic si semnalizeaza de 3 ori, o misti de tot, face click blocandu-se si semnalizeaza pana o aduci in pozitia zero sau indrepti volanul(in cazul in care era virat).

 

cum era inainte?

 

Se poate seta din iDrive sa dea un singur semnal in loc de 3 cat este default atunci cand misti maneta in prima treapta, fara "blocare"

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Prin tunel nu-i dau, ca sunt patit. O tin pe pilot automat pe limita de viteza. Dar pe serpentinele alea... :) Ce se mai jucau oamenii cu Ferrari, Porsche, M-uri...

 

Legat de maneta de semnalizare, e exact cum a spus edit. Nu am modificat nimic in iDrive si nu mi se pare nimic anormal in cum functioneaza. E la fel ca la toate BMW-urile pe care le-am avut, I guess.

 

Legat de AdBlue, am verificat acum. Mai am range 6500km si imi spune sa refill 1 litru. Probabil atunci cand se termina range-ul, nu acum. Deci cam 20.000km tine "un plin".

 

Consumul mediu de cand am luat masina este la 6.8%, la o viteza medie de 63.9km/h. Mi se pare excelent...la mers relaxat/legal, cred ca pot face 1500km cu un plin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

deci eu am mers prin tunelurile din austria doar blana. stau cu stres mare pt cei 3200km facuti afara deoarece pe autostrazi mergeam cu 150-170 si waze-ul ma anunta de camerele video(probabil nici nu le stie pe toate) insa mi se parea ca mereu ma anunta la 50-100m distanta de ele, ceea ce mi se parea prea tarziu. prin tuneluri 120-140.

 

consumul tau e bolnav de bun, eu avand 8.1 in 12.100km de cand am masina, cu o medie de 44.2km/h. drumurile mele sunt in proportie de 90% catre Constanta, Craiova si Gaesti+urban. deci autostrada unde se consuma combustibil si bucuresti, la fel.

pt cei 3200km din concediu am resetat comp de bord secundar si am mers cu 7.3%(aprox 400kg incarcatura) in conditiile in care o parte din km de autostrada i-am parcus cum am spus mai sus iar aprox 600km de autostrada intre 180 si 210.

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Si iata ca a aparut prima problema tehnica, daca ii pot spune asa :)

 

De cand am luat masina, am gasit de 2 ori geamul spate dreapta complet deschis dimineata. Am pus pataniile pe seama unor eventuale atingeri a butoanelor din greaseala. Dar a 3-a oara, acum doua saptamani, a pus capac, intrucat am verificat masina de jur imprejur seara, dupa ce am parcat si in special geamul cu pricina (mi-am format un obicei sa ma uit la geamul ala sa fiu sigur ca e inchis). Mai mult, intamplarea a facut sa ploua in noaptea aia, deci dimineata cand m-am dus la masina o mare surpriza...frunze si apa pe bancheta, plus mocheta uda :(

 

Long story short, am dus masina la dealer (unde nu prea au fost deloc suprinsi de patanie), au facut nu stiu ce update de soft si cica s-a rezolvat problema...let's see :D

 

Nu mi-au dat informatii daca e o problema cu toate modelele G30, sau doar anumite versiuni de soft, dar aviz colegilor care au modelul asta, poate nu ar strica o intrebare proactiva la dealer si eventual sa cereti update la ultima versiune.

Link to comment
Share on other sites

Si iata ca a aparut prima problema tehnica, daca ii pot spune asa :)

 

De cand am luat masina, am gasit de 2 ori geamul spate dreapta complet deschis dimineata. Am pus pataniile pe seama unor eventuale atingeri a butoanelor din greaseala. Dar a 3-a oara, acum doua saptamani, a pus capac, intrucat am verificat masina de jur imprejur seara, dupa ce am parcat si in special geamul cu pricina (mi-am format un obicei sa ma uit la geamul ala sa fiu sigur ca e inchis). Mai mult, intamplarea a facut sa ploua in noaptea aia, deci dimineata cand m-am dus la masina o mare surpriza...frunze si apa pe bancheta, plus mocheta uda :(

 

Long story short, am dus masina la dealer (unde nu prea au fost deloc suprinsi de patanie), au facut nu stiu ce update de soft si cica s-a rezolvat problema...let's see :D

 

Nu mi-au dat informatii daca e o problema cu toate modelele G30, sau doar anumite versiuni de soft, dar aviz colegilor care au modelul asta, poate nu ar strica o intrebare proactiva la dealer si eventual sa cereti update la ultima versiune.

 

Stiu ca nu e G30, dar si eu patesc asta la E60. Ba gasesc unul deschis, ba le gasesc pe amandoua deschise pana la jumatate. Se pare ca se intampla si pe la modele mai noi.

Link to comment
Share on other sites

asculta aici:

 

in weekendul ala cu sfanta maria am fost la mare. am parcat in lateral de un stalp inalt de vreo 50cm si cand am facut manevra de parcare, pt ca imi era frica sa nu patesc cum am patit cu buturuga pe care nu am vazut-o si am spart pragul dreapta, am deschis geamul de la sofer si m-am uitat cu atentie la ceea ce fac.

 

nu pot sa garantez 100% ca l-am inchis, insa a doua zi dimineata era deschis. m-a surprins enorm o asa neglijenta din partea mea, insa nu am dat vina pe masina.

frumos a fost ca in acea noapte de 13 august parca, vremea s-a stricat teribil.

nu a plouat, insa a batut f tare vantul si am gasit masina plina de nisip.

Edited by edit
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate seta din iDrive sa dea un singur semnal in loc de 3 cat este default atunci cand misti maneta in prima treapta, fara "blocare"

 

Eu am avut la f30 doua chei, cu una semnaliza de 3 ori cu una o singura data, cu o cheie era setat automat meniul in engleza si cu a doua in limba germana....

Link to comment
Share on other sites

@edit: asa am zis si eu primele 2 dati, ca am apasat eu din greseala si l-am uitat cumva deschis. Dar cand s-a intamplat si a 3-a oara, fix la acelasi geam, in conditiile in care sunt 100% sigur ca l-am lasat inchis seara, deja a devenit dubios. Mai bine iti faci drum pentru o verificare la dealer si le spui sa intrebe in Germania daca exista o versiune de soft mai recenta, in care probabil "bug-ul" este rezolvat.

 

Ca idee, daca disparea ceva de prin masina, era posibil ca firma de asigurari sa se spele pe maine si sa spuna ca a fost vina mea, gen neglijenta. Acum exista in baza de date la BMW plangerea inregistrata, deci daca se mai intampla si se fura ceva din ea, vina o sa pice pe ei.

 

@jeezy: nu cred ca are importanta daca acel buton e apasat sau nu, aici e o problema din soft-ul masinii care da comanda geamului sa se deschida. Ca idee, eu tin mereu butonul ala apasat, ca nu-mi place sa se joace pasagerii din spate la geamuri, chiar daca am foarte rar pe cineva in spate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ce zici insa la E60, singura data cand mi s-a intamplat a fost cand a fost destul de rece afara (inceputul iernii) si butonul ala era inactiv.

Da, cu siguranta se rezolva din soft insa merita incercat la E60 cum am descris eu.

 

 

Si legat de update de soft, stii cumva ce modul "tine" geamurile? Care e cel care trebuie updatat? Presupun ca la tine au facut la toata masina.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.