Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

Multumesc @jon doe ;)

 

Din pacate nu stiu ce modul exact au updatat, sau daca au facut la toata masina...nu mi-au dat detalii. Mi-au spus doar ca intr-adevar a fost o problema, n-am fost eu nebun :p

 

Sunt fericit ca am gasit o solutie de insecte de la sonax, care m-a ajutat sa scap de urmele de genocid de pe capota si bara fata :) Ma scoteau din minti, ca la spalatul normal nu se duceau deloc. Mi-am luat si un burete de ala special pentru insecte, tot de la sonax. Oricum am in plan un detailing profi cu prima ocazie cand vin in tara cu ea, probabil in toamna acum. Eventual si un strat de sealant pentru iarna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Apropo de penibil, a doua patanie :)

 

Dupa ce mi-au facut update la soft...naiba stie ce au mesterit pe acolo, cand tin clima peste 20 grade imi baga aer cald pe la picioare, iar pe sus normal la temperatura setata. Daca scad sub 20 grade, baga rece si pe sus si pe la picioare.

 

Asadar, o noua vizita in service...incep sa ma imprietenesc cu baietii :p

Link to comment
Share on other sites

Cateva jucarii de la Salonul Auto Frankfurt :)

Oare numai mie mi se pare ca masina aia ce se vrea X7 arata monstruos si seamana izbitor cu masinile alea chinezesti ce imitau X5 acum cativa ani? Sau poate piata tinta este Asia, si s-au gandit sa adapteze designul deja din faza de prototip la cerintele locale.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am avut la f30 doua chei, cu una semnaliza de 3 ori cu una o singura data, cu o cheie era setat automat meniul in engleza si cu a doua in limba germana....

 

Eu ziceam de manetele de semnalizare care atunci când le apeși nu rĂŁmân ĂŽn poziția de semnalizare (sunt fixe, stau mereu ĂŽn aceeași poziție, alea nu le suport.)

Cel mai intuitiv dpmdv sunt cele stil "vechi" adicã semnalizezi stângã, maneta ar trebui sã rãmânã În jos, semnalizezi dreapta ar trebui sã rãmânã În sus.

Link to comment
Share on other sites

Nici mie nu mi-a placut cum arata X7, dar na probabil vor fi cumparatori si pentru aia. In China si US le plac monstrii astia gen cutii asa :)

 

Ce m-a surprins foarte placut este cat de apropiat e la interior (doar in fata) seria 5 de seria 7. Cu niste dotari mai luxury asa, gen scaunele comfort cu pielea aia Nappa cu cusaturi, piele pe bord, trim-uri mai faine...chiar nu simti mare diferenta. Ca spatiu cel putin, sunt foarte asemanatoare.

 

Foarte frumusel si noul 5 GT, mai zvelt si alungit.

 

Insa din pacate trebuie sa recunosc...m-am indragostit iremediabil de concurenta - Mercedes S coupe! E o bijuterie masina aia...nu-mi venea sa ma mai dau jos.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare colegi,

 

As avea nevoie de un sfat va rog, intrucat nu am experienta deloc cu masini noi. Mi se pare ca intervalul de schimb ulei dat de BMW la 2 ani sau 30.000km este mult prea mare (chiar si pentru circulat in Germania).

 

Asadar as vrea sa ii fac un schimb de ulei intermediar, insa pe cont propriu. Credeti ca se pierde garantia sau pot fi ceva probleme?

 

Voi folosi filtrul original, precum si uleiul original BMW 5w30 TwinPower Turbo LL-04. Nu am de gand sa resetez nimic, pur si simplu ii mai fac odata revizia cand va ajunge la 30.000km.

 

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

Salutare colegi,

 

As avea nevoie de un sfat va rog, intrucat nu am experienta deloc cu masini noi. Mi se pare ca intervalul de schimb ulei dat de BMW la 2 ani sau 30.000km este mult prea mare (chiar si pentru circulat in Germania).

 

Asadar as vrea sa ii fac un schimb de ulei intermediar, insa pe cont propriu. Credeti ca se pierde garantia sau pot fi ceva probleme?

 

Voi folosi filtrul original, precum si uleiul original BMW 5w30 TwinPower Turbo LL-04. Nu am de gand sa resetez nimic, pur si simplu ii mai fac odata revizia cand va ajunge la 30.000km.

 

Multumesc

 

 

De ce nu merrgi in reprezentanta? Sunt reduceri in perioada asta, si poti primi un pret bun la schimb ulei. Sunt sigur ca nu te vor refuza. Pe de alta parte, cred ca poti face schimbul de ulei fara sa resetezi intervalul de service, si mergi la service la intervalul indicat de ei.

Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

Ma gandeam ca daca fac revizia asta intermediara in reprezentanta, vor reseta intervalul de service. Din ce stiu este in procedura lor, pe care o urmeaza cu sfintenie...si aici nu prea ai cu cine sa te "intelegi". Lasi masina si cheia, vii cand te suna si o ridici. Iar eu nu vreau asta...vreau sa imi faca si revizia de 30.000km cand vine timpul ei. Nu e vorba de bani pentru ca oricum e un cost minor :)

 

Anyway, probabil o sa intreb direct la dealer, sa obtin o parere avizata.

 

@Andreianu: nu am spus ca mi-am dat seama, doar ca e o parere (personala). Daca tu crezi altceva, good for you ;-)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Andreianu de ce iti place tie sa vorbesti prostii fara sa stii clar un lucru?

 

Mikken, normal ca la astia de la reprezentanta nu le convine ca iti faci revizia in alta parte, dar din moment ce te duci la un service care iti pune codurile de origine pe facturi, nu ai treaba, mi-au venit masini noi cu schimburile alea obligatorii in garantie facute la service-uri din oras, dar oamenii au specificat ca si-au facut masinile cu piese de origine sa nu piarda garantia si nu si-au pierdut-o cand a venit vorba de inlocuit ceva in garantie, insa am avut si cazuri cand au pierdut-o.

 

Adevarat, exista si riscul ca Bavara sa spuna pe mail la acordul unei inlocuiri de piesa ca masina este scoasa din garantie pentru ca nu a venit la revizii si nu prea merita sa risti, insa in cazul tau nu are nici-o treaba, tu doar vrei sa mai faci un schimb in plus. Programeaza-te, fa-i schimbul de ulei si filtru cu piese OE si le specifici si alora de la service sa nu reseteze nimic, cei de la bmw cel mai sigur nici nu o sa-si de-a seama (un 99%) ca ai mai facut tu un schimb si daca isi dau nu au ce sa spuna atata timp cat ai piese de origine (in cel mai rau caz le arunci cu factura in cap cu piesele OE).

 

Edit: de asemenea pentru linistea ta poti suna la bavaria sa le spui daca este vreo problema ca tu mai vrei sa faci vreo revizie in regim propriu cu piese de origine deoarece revizia la 30.000 km ti se pare mare (eu iau in calcul varianta ca sunt sinceri si nu dobitoci halapi dupa bani, nu au ce raspuns sa-ti de-a in afara de nici-o problema, sau "o rezolvam si noi", mai gandeste-te ca logic nu au cum sa-si de-a seama ca ai mai facut tu inca 10 revizii intre 0-30k km, daca nu este resetat nimic)

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da era interpretabil cum m-am exprimat :) Pe cont propriu adica pe costul meu si nu in reprezentanta.

 

daca nu in reprezentanta atunci probabil e asa cum spune colegul, iti vei pierde garantia, eu insa pt cateva sute de lei nu as risca asta la o masina de cateva zeci de mii de euro, as merge la ai si as cere sa o faca sa vad ce raspuns ar da

 

 

 

Adevarat, exista si riscul ca Bavara sa spuna pe mail la acordul unei inlocuiri de piesa ca masina este scoasa din garantie pentru ca nu a venit la revizii si nu prea merita sa risti, insa in cazul tau nu are nici-o treaba, tu doar vrei sa mai faci un schimb in plus. Programeaza-te, fa-i schimbul de ulei si filtru cu piese OE si le specifici si alora de la service sa nu reseteze nimic, cei de la bmw cel mai sigur nici nu o sa-si de-a seama (un 99%) ca ai mai facut tu un schimb si daca isi dau nu au ce sa spuna atata timp cat ai piese de origine (in cel mai rau caz le arunci cu factura in cap cu piesele OE).

 

 

eu nu as risca sa fac asta fara sa ii intreb

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Inteleg ca vrei sa faci schimbul de ulei mai des decat vrea producatorul, nicio problema cu asta. Totusi, de ce nu vrei sa ti se reseteze intervalul de service, si implicit operatiunea sa ramana in istoricul masinii?

 

Teoretic, la o eventuala revanzare, ar trebui sa fie benefic un istoric de service in care schimbul de ulei s-a facut mai des decat recomanda producatorul, nu?

Edited by CatalinP
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.