Jump to content

G30 - 520d


mikken

Recommended Posts

cred ca 30k e un pret bun, pt o asemenea masina;

atentie, piata din romania e destul de alterata de samsari (km dati in spate, masini lovite si reparate de mantuiala, tva pierdut pe drum) si s-ar putea sa ai surprize daca vrei sa o vinzi in Ro.

 

Si eu zic la fel, ai mai mari sanse sa vinzi masina la un pret corect, in Germania.

 

Daca vrei sa vezi cu adevarat daca merita, fa niste poze, pune un anunt pe autovit si vezi care este reactia pietei;

 

 

Poti incerca si asta, desigur si asa vei stii exact ce sa faci.

Link to comment
Share on other sites

Da, asa ma gandeam si eu sa fac...sa incerc sa gasesc un potential cumparator inainte. Am vrut totusi inainte sa mai aud niste pareri :) Cum se opreste ploaia ma duc si o spal si ii fac niste poze si pun anunt.

 

Intre timp vad ca s-a lansat si E-Klasse facelift oficial, dar nu cred ca mai pot schimba configuratia acum :(

Link to comment
Share on other sites

intreb pt ca nu cred ca masina se poate vinde usor aproape de 50% fata de pretul de lista. si cred ca masina ta a costat pe la 56k-58k inclusiv tva pe configurator.

 

 

acum, inainte de aparea faceliftul, sunt la dealeri masini noi in stoc cu 25-30% discount fata de pretul de lista.

 

de asemenea, exista la bavaria peste 10 masini cu 5000-1000km cu 35% discount.

 

cu alte cuvinte, cred ca pretul la care o iei nu e bun deloc

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ descurajĂŁri, dar de multe ori la sumele astea (pt cĂŁ nu vorbim de 10-15000), pentru ceva diferențĂŁ de bani mulți se duc cĂŁtre dealeri. Ăntr-adevĂŁr e bunĂŁ treaba cu garanția precum și istoricul ușor de dovedit. Acum nu zic cĂŁ toatĂŁ lumea e așa, poate are fiecare clientul lui, dar la 30000 eur mulți vor prefera firmĂŁ. Firmele mai nou le fac și detailiguri sĂŁnĂŁtoase, dau mașinile foarte bine, chiar și cu garanție. Iar la noi ĂŽn țarĂŁ intervine pretenția excesivĂŁ de "full-extra-top", fĂŁrĂŁ motiv ĂŽntemeiat, evident. Doar sĂŁ fie.

 

Din nou, poate existĂŁ client, nu zic nu, dar nici sĂŁ te riști sĂŁ rĂŁmâi blocat cu ea poate.

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Vreo 55k euro a costat daca imi aduc bine aminte. Oricum nu o voi cumpara fara sa am un client potential, asta e clar. Nu blochez aiurea bani in ea, desi stiu ca e masina buna.

 

Aveti dreptate cu discounturile mari inainte de aparitia faceliftului, BMW vad ca deja promoveaza agresiv asta pe site-urile lor.

 

Un alt dezavantaj l-as avea legat de TVA. Firmele care vand la pret net in Germania e posibil sa aiba oferte bune, iar romanul e inventiv si gaseste el o cale sa piarda TVA-ul ala pe drum, prin vreo firma falimentata ulterior :)

 

Probabil piata e mai buna in Germania pentru vanzarea unei astfel de masini...sa vedem, astept oferta concreta :)

 

Intre timp, sper sa nu intarzie foarte mult E-ul, cu nebunia asta cu virusul. E posibil sa aiba livrari de piese intarziate din China.

Link to comment
Share on other sites

Ai idee care a fost pretul de lista cand era noua la configuratia ta? De curiozitate, putem extrapola procentual. Pare sa fie mai bine dotata ca a mea oricum, deci probabil si pretul de noua a fost mai mare.

 

Chiar nu am nici cea mai mica idee cat a fost, cei de la dealerul BMW de unde am luat-o nu mi-au dat factura initiala... :), dar nu asta conteaza la o revanzare, pretul este dat de piata auto in sine, plus minus pasionati vs daca merge bine, o iau oricum :)

 

Cel mai bine zic sa faci un test, fa-i poze si pune anunt cu pretul pe care il doresti pe ea.

Link to comment
Share on other sites

mikken, coco

 

masina lui coco din ce stiu eu este RWD si dotarile extra pot fi identificate usor uitandu-ma pe topicul lui:

 

51300 pret baza in germania

1000 euro vopseaua ametalizata

5500 pachetul \M care contine mai multe...nu stau sa le enumar

500 euro hi fi

700 euro navigatia professional

400 euro displayul din spatele volanului

500 euro scaunele incalzite

1500 euro farurile

500 euro garantia extinsa

 

or mai fi maruntisuri in valoare de max 1000 euro

 

vreo 63000 euro masina lui coco si garantez asta cu eroare de 1000 euro.

 

el a luat-o dupa 2 ani jumatate cu 78.000km cu fix 50% din bani.

 

 

acum coco trebuie sa spuna daca de fapt el a scapat de tva si masina lui a costat 31.800 plus 19% tva pe care nu l-a platit sau de fapt el a platit tva-ul si totul a fost 31.800

Edited by edit
  • Like 2
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

:)

 

sa stii ca intre 60 si 70 este o diferenta fenomenala..

si cine face o apreciere cu o eroare de 10k cand baza de comparatie e cu putin mai scumpa, e si el mare dibaci

 

procentele difera si ele bine la 10k diferenta

 

una e sa dai 50% din 60k si alta din 70k.

 

destul de greu sa iei masina cu 58k km cu 50% in prime time-ul modelului respectiv

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

:)deci ai scapat de tva

 

 

Cum adica a scapat de TVA? Persoana fizica plateste TVA indiferent de unde cumpara. Nu poti cumpara Netto ca persoana fizica nici din Romania si nici din Germania sau din alta parte. Daca masina provenea de la persoana fizica si nu era purtatoare de TVA, asta e alta discutie.

Edited by Schumi
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.