Jump to content

Bmw e90 320i 170 cai manual


claudiu alex

Recommended Posts

Te sfatuiesc daca inlocuiesti astea sa scoti si baia de ulei, eu am avut probleme cu presiunea la un motor similar (banuiesc ca tu ai N46) si am descoperit ca aveam bucati de patina de distributie lasate in baie de la proprietarul dinainte care blocau sita si fluxul de ulei. Daca nu e de la senzor si chiar ai presiune insuficienta la ulei o sa ai probleme mari in motor. Mai bine mergi la sigur si verifici tot, nu se stie niciodata.
Link to comment
Share on other sites

Da, de la valva si senzor este problema. Nici ce zice colegul ALL nu este departe de adevar insa cazurile sunt destul de rare la n43 si depinde foarte mult de intervalul de revizie. Aici nu este cazul de patina sparta. Primesti eroarea deoarece cand se incalzeste foarte mult, valva de presiune nu mai lucreaza cum trebuie si la ralanti da aceasta eroare. Oricum dupa 170-180.000 de km aruncati un ochi la distributie si schimbati macar intinzatorul(se schimba foarte usor, este localizat in partea stanga jos a motorului este un surub mare).
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Salut!

Nu am mai deschis un alt topic. Am aceeasi problema.

E90 318 i din 2011. Cumparat anul trecut la 169000. Acum are 178000. Dupa un drum pe A2 pana la Bucuresti, cu o viteza intre 130-140, cand am intrat in Bucuresti s-a aprins martorul rosu cu ”Low oil pressure...”.

Schimbul de ulei si filtru l-am facut in august anul trecut. Am pus Amsoil 5W30 LL04.

Am citit ce ati scris voi. Probabil ca e vorba de valva si senzor. In cel mai fericit caz. Oricum ma gandeam ca si distributia ar trebui s-o bag in seama, pentru ca nu stiu ce si cand si daca s-a facut.

Pentru ca nu sunt din Bucuresti, am o intrebare. Unde ma sfatuiti sa merg pentru toate de mai sus?

Normal, e vorba de Bucuresti. As prefera un service specializat pe BMW, cu baieti seriosi. Cu ceva timp in urma am incercat o programare la A.Bavaria si Service T.eam BMW si era vorba de 10-15 zile. Deci... poate ma puteti ajuta cu altceva.

Edited by Avalon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.