Jump to content

consum ridicat E61 530xd


nutu_tim

Recommended Posts

Salutare tuturor,

Vin si eu cu o intrebare, dupa ce in prealabil m-am documentat cat am putut de mult, am intrebat in stanga si in dreapta si nimeni nu stie sa imi spuna ce si cum.

Problema este urmatoarea..detin un E61, 530xd an 2006.( masina superba, m-am indragostit de ea din primul moment.. o am din noiembrie 2015). Problema este ca in ultimele luni, aproximativ din sept-oct 2016 consumul masinii a sarit considerabil! asta inseamna cam cu 4-5 l mai mult la 100 km. Mai concret, pana in perioada mentionata, afisa un consum de 7,4-7.8 l/100km in regim de condus urban. cu un plin, in acest regim ajungeam si la 800 km lejer.

Incepand cu luna octombrie 2016, consumul a sarit enorm, imi arata in bord, in exact acelasi regim de condus, aproape 11 l/100km. am facut teste, am resetat consumul, si am luat km de la 0..si asa este, consuma enorm. am facut o diagnoza, nu imi arata nimic, am fost la service-uri (3 diferite, dintre care un mecanic pe care il cunosc, recomandat de multe persoane, care este "specializat" in bmw-uri) si raspunsul a fost acelasi: masina nu are nimic, nu arata nici o eroare, posibil sa fie din cauza iernii, etc

Insa nu este asa! Iarna trecuta, aceeasi masina, acelasi stil de condus, acelasi regim urban..consumul maxim afisat in bord..sub 8l/100km. stiu..nu e real, dar stiu si ca ajungeam cu un rezervor pana la 800 km. Acum am 305 km in bord, la trip, si acul este sub jumatate! cu un plin sunt fericit daca ajung 600 km!!!

Are cineva vre-o idee va rog, o recomandare..cu ce sa incep, ce ar trebui verificat? repet masina nu da nici o eroare, singurul lucru..motorul este mult mai zgomotos, inainte merge f f silentios, nici nu il auzeam in mers. acum cand accelerez, parca vibreaza..sau "baraie" ca un autobuz. putere are, trage..

Am verificat DPF.. avea ceva cenusa adunata, dar am facut un drum in Romania, peste 1200 km..s-a curatat bine, a ramas sub 10 grame in filtru, pentru regenerare (din aproape 70)

Mentionez ca recent am schimbat bujiile si releul bujii. dar problema consumului o avea dinainte. Tot asa am observat si consumul la autostrada. anul trecut, cu aceeasi masina, exact in acceasi perioada am facut acelasi drum de romania.. cu un plin. Anul acesta..aproape un plin si 3 sferturi. Pe autostrada, regim de pilot automat, mers maxim 140 km/ora..consum de aproape 8. Ceva nu e in regula, si nu stiu ce. Anul trecut am avut consum de 6 si ceva.

VA rog frumos, daca stie cineva..sau daca s-a mai lovit cineva de aceasta problema, un sfat..sau o idee.

Multumesc mult

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu te supara dar nu cred ca exista oras in Romania unde un 530xd sa consume 7.4 si sa faci 800 km cu un plin. Pai masina ta consuma mult mai putin decat datele oficiale ale producatorului care oricum sunt mega trase in jos. 600km cu un 530xd din 2006 in oras e oricum prea bine sa fie adevarat. Dar 800? Pai masina asta nu prea are autonomia asta nici in afara.

 

Edit: uite consumul declarat de producator care oricum e cu macar 2 litri prea optimist dar chiar si asa e mult peste ce zici tu.

 

10.6/6.3/7.9 l/100km urban/extra-urban/combined

Edited by Cookie
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Consum urban 8L cu 530xd? Vise.. daca tu te-ai luat dupa ce iti arata bord computer'ul, unde sigur nu a mai fost resetat de multa vreme si era consum extra-urban ala 100% .. Eu am 530D care normal ar trebui sa consume mai putin decat al tau, si imi ia in oras 11L, iarna si 12-13L , orasul fiind Oradea, un oras nu tocmai foarte aglomerat.. Asa ca masina ta nu are nici o problema, asa trebuie sa consume un 530xd .. Consum de 7-8 il ai extra-urban poate...

Si fa-i consumul la pompa, nu ce scrie pe BC..

 

ps Ce iti arata acuma in bord, 11L e mai aproape de adevar.. Cam asa ar trebui sa fie :thumbsup:

Edited by mdln
Link to comment
Share on other sites

Pai el zice ca intai ii afisa 7.8 si acum 11. E diferenta de doar 3 litri nu de 4-5 cat a scris el. Oricum, 530xd sa consume 7.4 7.8 in oras, este la limita fantasticului, avand in vedere ca nici 520 nu consuma atat urban.

On topic, verifica egr-ul, el poate sa creasca consumul. Mai vezi si termostatele, poate nu se incinge suficient motorul si merge mai rece decat ar trebui.

Link to comment
Share on other sites

Intrebarea care se pune este: ai facut vreodata 800km in oras cu un plin, sau iti placea cat afisa doar? Consumul real se masoara la pompa (faci plin, mergi pana se aprinde becul numai in oras, faci plin, si aplici regula de 3 simpla)... 11 in oras pe frigurile astea, cu o masina de 1.7+ tone, x, si cu motor de 3 litri e excelent. Mai bine gandeste-te cati km parcurgeai inainte cu un rezervor si cat parcurgi acum. Preferabil in aceleasi conditii (temperatura, anvelope, regim etc, etc). Poate mai ieseai si din oras si consumul acela era mixt de fapt... Edited by mcliviu
Link to comment
Share on other sites

530XD nu consuma 7,4 in oras decat impins cu contactul nepus. Acela e consumul indicat pt extra urban, nicidecum in oras. Un 530 xD e normal sa-ti ia 12-14l in oras ( eu vb de bucuresti pt ca aici locuiesc). Daca stai in alt oras e normal sa-ti consume 10-12%. Daca faci un plin de 800 de km extra urban e bine. In oras ar trebui sa faci cam 560 de km cu un plin sau ceva mai mult. Stai linistit, masina consuma ft bine si merge in parametri normali ;)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Fratilor..hai sa nu ne contrazicem cat si cum consuma. Normal ca nu am facut 800 km DOAR in oras. Ideea este ca IN ACELASI REGIM DE MERS, combinat..masina consuma mult mai mult! Cu un plin faceam peste 800 km, acum nu ajung la 600, repet in acelasi regim de utilizare (in sensul ca conduc mereu pe aceeasi ruta, merg in aceleasi locuri, locuiesc in acelasi loc, muncesc in acelasi loc..) deci in proportie de 95% conduc la fel! Si da..consuma f f putin pentru un 530.. tocmai de aceea sunt surprins de ce acum consuma atat de mult! Probabil nu 5 litri in plus dar o medie de 3 spre 4 litri. Si nu locuiesc in romania..nu am facut kilometrii astia in romania. Sunt in austria, si ruta mea zilnica pe care conduc imi permite un regim mai economic sa slun asa, nefiind semafoare cu nesimtire, trafic, etc.

Deci va rog, sa nu incepem dezbatere pe tema este sau nu real ca imi consuma 5..6..7 litri. Intrebarea mea era alta, va rog sa ne rezumam la ea. Si chiar daca ptr unii din voi pare de domeniul fantasticului, chiar consuma undeva la 8% in acel regim urban..economic.

Mentionez ca masina are cutie automata.

Si nu odata am facut consumul de la plin la plin, si da..faceam 800 km cu un plin. Reali..fara ce afisa in bord.

Deci inca odata..daca aveti idei de ce a sarit atat de mult consumul, va rog..

Mersi mult.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Daca vrei raspunsuri concrete explica totul de la inceput clar

2. Aici e un forum, nu ne poti obliga sa nu comentam

 

Poti incepe prin a verifica termostatele dupa cum ti s-a sugerat, mai ales ca problema a aparut in acelasi timp cu scaderea temperaturilor. Ca sa vezi daca motorul ajunge la temperatura optima, este nevoie sa accesezi meniul ascuns. Gasesti procedura pe youtube.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fratilor..nu intelegeti! Va incapatanati aiurea sa ma convingeti pe mine cat consuma masina mea..din carti sau dupa ureche, sau in functie de cat consuma a voastra! Inca odata..cobsumul meu a crescut f f mult, fata de cat consuma inainte. Am condus personal masina aproape un an..zi de zi, luna de luna.. am alimentat personal si stiu cat consuma inainte, si vad cat consuma acum! Acel regim "urban" de care vb eu, nu e nici pe departe ce va imaginati voi, imbulzeala din romania, trafic bara la bara, claxoane, semafoare la fiecare 200 m sasmd. De multe ori folosesc pilotul automat. Si cand spun urban, ma refer ca nu e autostrada!

Daca e sa vb si de extraurban..sau autostrada..sau pe camp, sau cum vreti voi sa o luati, si la fel sa comparati mai intai cu cat consuma ale voastre, si atunci consumul in regim de autostrada, mers "la consum", intins, pilot automat, la 120-130 km/ora, iese consum de aproape 8%. Eu zic ca e f f mult. Asta e ideea..

Asa ca va rog, cei care inca incercati sa ma convingeti..ca vb prostii, va spun si eu, ca tot pe banii mei am facut si eu plinurile de cand am masina, si stiu cat consuma inainte si cat consuma acum.

Asadar..corect! Daca nimeni nu are alte idei, sau nu vrea sa ajute cu un sfat, de polemici si "contre" aiurea nu am nevoie, si rog la randul meu sa inchida un operator postul.

Daca totusi cineva vrea sa ajute cu un sfat..idee..ii multumesc.

  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu ca ale noastre? Ale noastre au ciuma sau cum? Si las-o mai moale cu denigratul Romaniei. Nu mai sunt nici Austria si Germania ce au fost din punct de vedere al traficului. S-a aglomerat si la ei mai ceva ca la noi iar ambuteiajele pe autostrazi deja fac parte din normal. Edited by Cookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1. Daca vrei raspunsuri concrete explica totul de la inceput clar

2. Aici e un forum, nu ne poti obliga sa nu comentam

 

Poti incepe prin a verifica termostatele dupa cum ti s-a sugerat, mai ales ca problema a aparut in acelasi timp cu scaderea temperaturilor. Ca sa vezi daca motorul ajunge la temperatura optima, este nevoie sa accesezi meniul ascuns. Gasesti procedura pe youtube.

 

Mersi ptr un raspuns cat de cat constructiv. Asadar..

1. Termostatele noi, bujii noi, releu bujii nou. Revizia inainte de iarna.

2. Nu ma deranjeaza comentariile, dimpotriva. Inteleg ideea forumului. Ce nu inteleg, de ce trebuie sa inceapa contraziceri cat si cum si de ce e cum spun eu, si nu cum spun ei! Mi se pare aberatie! Ideea forumului este repet una constructiva, am pus o intrebare sperand sa ma ajute cineva, vreau sa se inteleaga sensul intrebarii si sa ne concentram pe el, nu sa dau explicatii si sa aduc dovezi pentru ceva putin paralel cu problema.

Am incercat sa expun lroblema cat mai detaliat, de aceea si postarea mai lunga.

Daca crezi a ar mai fi ceva detalii ce ar ajuta, te rog..si am sa le expun.

Inca odata mersi 🖒

 

Cum adica nu ca ale noastre? Ale noastre au ciuma sau cum? Si las-o mai moale cu denigratul Romaniei. Nu mai sunt nici Austria si Germania ce au fost din punct de vedere al traficului. S-a aglomerat si la ei mai ceva ca la noi iar ambuteiajele pe autostrazi deja fac parte din normal.

 

Acu o dam si in glume.. 😊 dar e ok, imi place mai mult o discutie relaxata decat contre! Nu am zis ca madi ile voastre au ciuma.. pur si simplu nu mi se pare corect comparatia, alta madina alt sofer, niciodata acelasi consum! Si asta sustin, indiferent de contre! Unul o calca, altuia ii place sportiv, altul face liniutze..etc. eu stiu cum conduc..si conduc f f linistit. Ma gandesc ca poate e cumva normal sa scot un consum mai mic, nu?

Si nu inteleg de unde ideea ca denigrez Romania! Dimpotriva..sunt roman! Chiar daca e greu cateodata sa fii, sunt, am fost si voi ramane, indiferent ca lucrez in austria. Si totusi..zona unde locuiesc difera f f f fff mult dpdv al traficului fata de ro. In ro locuiesc in timisoara, deci pot face o diferenta.

Stima..🖒

Link to comment
Share on other sites

Cum adica nu ca ale noastre? Ale noastre au ciuma sau cum? Si las-o mai moale cu denigratul Romaniei. Nu mai sunt nici Austria si Germania ce au fost din punct de vedere al traficului. S-a aglomerat si la ei mai ceva ca la noi iar ambuteiajele pe autostrazi deja fac parte din normal.

 

+100

Link to comment
Share on other sites

Plin de experti pe forum fara nici un sfat util , in loc sa ajutati omul il luati la misto.

 

Daca apa iti sta la 90 de grade pot fi altele , MAF care nu lucreaza in parametrii, injectoare uzate, iti patineaza cutia .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Vlad ....la cum spune el diferenta de consum, daca ar avea o problema la MAF, injectoare, cutie,etc clar s-ar vedea si la mersul masinii...

 

Si eu zic ca inainte poate ai prins un drum cu consum mic care nu prea se misca din loc pentru ca era pe xxxx KM , gen eu acuma am consumul mediu 6.7 cred pe 3.000 km.

 

Daca masina nu are nimic si merge bine ce te deranjeaza atat de mult consumul respectiv, nici eu nu cred ca ajung la 800 km un full in oras cu 520d si am un consum foarte mic...

 

Lasa masina in pace!

Link to comment
Share on other sites

Plin de experti pe forum fara nici un sfat util , in loc sa ajutati omul il luati la misto.

 

Daca apa iti sta la 90 de grade pot fi altele , MAF care nu lucreaza in parametrii, injectoare uzate, iti patineaza cutia .

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Tu chiar esti expert. Injectoare varza ar fi dat cu fum, de patinatul cutiei si-ar fi dat seama instant, la fel si de maf in parametri aiurea.

  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Pe la service unde am fost, mi-au spus ca injectoarele sunt super.. am intrebat informativ daca ar trebui sa pun aditiv, ca tot e oarna, iar raspunsul a fost mai bine nu, ptr ca injectoarele sunt super ok.

Patinatul cutiei..habar nu am cu ce se mananca! Dar nu cred sa fie, masina nu da nici un semn, in afara ca motorul e mult mai zgomotos, si masina parca vibreaza la accelerat.

Alt lucru ce l-am observat..cand accelwrez, chiar daca f f usor, acul la consumul instant sare imediat la maxim, la 20%. Inainte daca acceleram usor, si acul mergea usor pana undeva la mijlocul gradatiei, 10-12%. Acu egal cat de usor sau putin "pisc" acceleratia, acul merge la maxim.

Si ma deranjeaza, poate nu atat ca costa mai.mult, ci pur si simplu faptul. Dintr-o data creste consumul cu peste 20%.. nu e un lucru care sa il trec cu vedwrea pur si simplu. De accea incerc sa inteleg de unde vine, si ce se poate face.

Incet incet vad ca vin si idei sau sfaturi ajutatoare. Poate..poate.. 😊

 

Vlad ....la cum spune el diferenta de consum, daca ar avea o problema la MAF, injectoare, cutie,etc clar s-ar vedea si la mersul masinii...

 

Si eu zic ca inainte poate ai prins un drum cu consum mic care nu prea se misca din loc pentru ca era pe xxxx KM , gen eu acuma am consumul mediu 6.7 cred pe 3.000 km.

 

Daca masina nu are nimic si merge bine ce te deranjeaza atat de mult consumul respectiv, nici eu nu cred ca ajung la 800 km un full in oras cu 520d si am un consum foarte mic...

 

Lasa masina in pace!

 

Mersi pentru raspuns..la subiect

Consumul nu era facut pe mii de km. Intamplarea face ca inainte de cresterea consumului, am avut de reconditionat si alternatorul. Nu imi placea voltajul, incarcarea. Asadar l-am scos si l-am trimis la reconditionat. Masina a ramas cu bateria scoasa in periada asta, cam 4 zile, in service. Asadar s-a resetat sigur cam tot. Dupa asta a inceput cu consumul de 20 si..15..13..10..si s-a stabilizat undeva la 7,4-7,6 (repet, pentru fanii contrelor, stiu, nu e real! Dar acum in acelasi regim de condus, dupa resetare, sta la peste 10) e normal sa imi pun un semn de intrebare..si sa caut un raspuns. De ce atatea luni a mers asa, si acum consuma mult mai mult?? Si stiu sigur..egal ce spun carcotasii..am ajuns la acei 800 km, conducat cam in aceleasi locuri unde acum daca trec spre 600 sunt fericit. Tu ai lasa-o asa, pur si simplu? Sincer..

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma...ca nu stii cum e sa ai o problema sau "chiar sa ai o problema" la masina si sa fi stresat ca mine din cauza asta...ce ai tu acolo nu este problema, eu ti-am zis care este singura explicatie pentru ca mi sa intamplat si mie, dupa ce am cumparato la vreo 6 luni am codat pe ea si mi s-a resetat tot...prima oara m-am speriat insa sa stabilizat, am pus eu niste poze cu consumul la 520d in exterior pentru "carcotasi", dar in cazul de fata "carcotasii" au dreptate...e61 530xd, nu stiu cum mergi tu cu masina, dar oricum ai merge 600-700 km cu un full motorul ala in regim urban e ok! Iar acul si la mine creste 15-20% cand accelerez usor de tot, insa mi se pare normal, adica asa mi-a facut de cand am luat-o (apropo intotdeauna mi-a placut cum arata consumul instant la bmw:D ).

 

 

Eu iti recomand altceva si dupa faci tu ce vrei, resetezi calculatorul, faci un drum de 300-500 km cu mers frumos si dupa mergi cu ea 1-2-3 luni in regim urban si zi-mi ce consum iti arata atunci, o sa fie acela de 7% sau cat ai zis.

 

Bafta si crede-ma pe cuvant, lasa masina in pace atata timp cat ai verificat-o si e ok! Iarna oricum vibreaza mai mult si baraie urat toate plasticele pana se incalzeste bine.

Edited by WIN60
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Motor mai zgomotos si masina trepideaza la accelerat. Pai vezi ca incet incet si tu incepi sa spui problemele? Eu nu stiu sa iti spun cauzele dar sigur e ceva in neregula cu simptomele astea doua.

Mersi 🖒

Motor mai zgomotos il simt, il aud. Pentru ca inainte eram fascinat de cat de silentios poate fi un diesel. Dar nu iti imagina ca e deja razboi..sau nu stiu cum sa ma exprim. La fel si cu vibratul, nu e exagerat. Colegii si prietenii care mai merg cu mine cu masina spun chiar ca mi se pare. Dar eu stiu si simt, e putin diferit. Merg zilnic cu masina, si e normal. Cred ca fiecare e la fel cu masina lui..o simte imediat.

Poate sa nu fie nimic pana la urma, dar am expus si asta.. incerc fiecare detaliu, poate sunt importante si dau indicii..

Daca era un zgomot exagerat, sau vibratii puternice, ma gandesc ca in service-urile pe unde am fost, imi spuneau ceva..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.